بلاگ

چطور بچه ها را صبح زود بیدار کنیم؟

چطور بچه ها را صبح زود بیدار کنیم؟

چطور بچه ها را صبح زود بیدار کنیم؟ : اول مهر و رسیدن دوباره روزهای مدرسه پر از خاطرات خوب و شور و شوق بچه ها برای رفتن به یک کلاس بالاتر است.

اشتیاق آنها برای خرید لوازم مدرسه و پیدا کردن دوست های جدید است اما همین اتفاق خوب دردسرهای خاص خودش را هم دارد، دردسرهایی که گاهی بچه ها به خاطرش حتی از روزهای اول مدرسه بیزار می شوند.

البته نه فقط بچه ها بلکه حتی پدر و مادرها، خی، این دردسرها چه چیزهایی هستند؟ یکی از مهمترین آنها صبح زود بیدار شدن بچه هاست.

بچه هایی که عادت داشته اند در روزهای تعطیل تابستان تا لنگ ظهر بخوابند، ناگهان باید از فردا صبح زود بیدار شده و روانه مدرسه بشوند. پدر و مادرها هم باید با کلی اصرار و خواهش از کودک بخواهند که از تختخواب بیرون بیاید.

این مشکل تقریبا در همه خانواده هایی که بچه مدرسه ای دارند شایع است. پس شاید بد نباشد راه های مقابله با آن را یاد بگیرید.

برای یادگیری این راه ها می توانید از روانشناسان و پرستار کودک در این حوزه کمک بخواهید.

چطور بچه ها را صبح زود بیدار کنیم؟

عادت کودکان را تغییر دهید

اگر چه زود بیدار شدن عادت پسندیده ای استو همه بزرگان دین و پژوهشگران علم این کار را توصیه کرده اند ولی متاسفانه در اغلب خانواده ها در روزهای تعطیل این عادت بر هم می خورد  و بچه ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

در روزهای تعطیل و بلند تابستان بچه ها اغلب نزدیک ظهر بیدار می شوند و همین موضوع باعث می شود روند خواب آنها در یک چرخه معیوب بیفتد؛ بیدار ماندن تا دیر وقت و خوابیدن تا نزدیک ظهر.

برای این که این چرخه اشتباه را تغییر دهید یک شبه نمی توانید اقدام کنید بلکه باید از یک هفته یا ده روز قبل از شروع مدارس سعی کنید کم کم ساعت خواب کودک را جلو بکشید و ساعات بیداری او در صبح را نیز زودتر معین کنید.

برای این کار کافی است هر شب نیم ساعت زود تر فرزندتان را به تختخواب بفرستید و هر روز صبح یک ربع زودتر او را بیدار کنید.

زود بخوابد، زود بیدار می شود!

زود خوابیدن شرط اصلی زود بیدار شدن است. این موضوع برای بزرگسالان هم صادق است که اگر دچار کم خوابی باشند، به سختی می توانند صبح بیدار شوند، چه برسد به کودکان.

کودکان دبستانی تقریبا به ده ساعت خواب شبانه نیاز دارند و این به آن معناست که اگر شما می خواهید کوچولوی کلاس اولی تان را صبح ها ساعت هفت بیدار کنید، باید شب قبل او در ساعت نه به تختخواب  رفته باشد.

چطور بچه ها را صبح زود بیدار کنیم؟ : چگونه کودکم را ساعت نه شب بخوابانم؟

متاسفانه شلوغی و هیاهوی دنیای امروز که به داخل خانه های ما هم رخنه کرده، روی کودکان هم تاثیر می گذارد.

روشن بودن دائمی تلویزیون یا کامپیوتر بدترین اتفاقی است که برای خانه های ما افتاده.

این موضوع نه تنها باعث می شود تا حساب وقت و زمان از دست ما خارج شود بلکه موجب تنش و استرس بیشتر اعضای خانواده و به خصوص کودکان می شود.

اگر دوست دارید فرزندتان در ساعت معینی به تختخواب برود باید یکی، دو ساعت قبل فضای خانه را آرام کنید تا کودک فرا رسیدن شب و احساس نیاز به خواب و آرامش را درک کندو برای این کار ساعت مناسبی را انتخاب کنید، باید در رفتار و حالات فرزندتان کمی بیشتر دقت کنید.

هنگام شب مراقب باشید در چه ساعتی کودک خسته شده و کم کم سرعت کارهایش کاهش می یابد. دراین ساعت ها کودک بیشتر آماده خوابیدن است و راحت تر به خواب می رود.

سعی کنید شام فرزندتان را زود بدهید و از دادن نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای قهوه و به خصوص نوشابه در وعده شام پرهیز کنید زیرا این نوشیدنی ها باعث بی قراری و بی خوابی کودک می شوند.

بعد از شام تلویزیون را خاموش کنید و اجازه ندهید کودک پای بازی های کامپیوتری یا ویدئویی بنشینید. کودک را برای خواب آماده کنید و از او بخواهید حتما به دستشویی برود.

همچنین به او یاد بدهید ، مسواک بزند و بعد از مسواک زدن تا موقع خواب چیزی نخورد.

برای این که فضا را بیشتر برای خواب آماده کنید می توانید نور منزل را کم کنید. در ضمن بهتر است هنگام خواب او را تنها به اتاقش نفرستید و زمانی را در کنار کودک بمانید، با نوز کم برای او کتاب بخوانید و سپس به او شب بخیر بگویید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری