بلاگ

چندین تصمیم مهم قبل از طلاق که باید بدانید

زندگی بعد از ازدواج همیشه شبیه روزهای آغاز آشنایی ، رمانتیک و آرام پیش نمی رود. بعد از این که عشق جای خود را به تعهد می دهد مسائل روی تازه ای از خود نشان می دهند. زوج هایی که بعد از آغاز زندگی مشترک به مشکلات حل نشدنی بر می خورند پیش از هر اقدامی بهتر است از شدت و ضعف مشکل خود و رفتن تمام راه های منتهی به ترمیم و اصلاح رابطه خود مطمئن شوند چون طلاق آخرین گزینه برای تصمیم به ترک یک زندگی مشترک است. در سریال فاطما گل می بینید که ملتم بعد از ازدواج دچار تردید می شود و ابتدا برای طلاق مصمم است اما در نهایت راه هایی را در پیش می گیرد تا از تصمیمش مطمئن شود.

تصمیمات مهم قبل از طلاق

– همه چیز را زود خراب نکنید

درست مانند روزی که تصمیم به شروع زندگی مشترک خود گرفته بودید برای جدایی هم باید با صبر و در نظر گرفتن همه جوانب ، از راهی که قرار است بروید ، مطمئن شوید. اگر خاطرتان باشد برای ازدواج هزینه ، انرژی و وقت زیادی را صرف کرده بودید و برای آینده خود هزاران امید و آرزو داشتید. اما امروز به نقطه ای رسیده اید که فکر می کنید همه چیز اشتباه بوده و باید تمام راه هایی که کوچک ترین کمکی را به رابطه و دوام زندگی شما می کند ، امتحان کنید. تنها زوج هایی بعد از جدایی احساس بهتری دارند و خود را سرزنش نمی کنند که مطمئن هستند تمام تلاش خود را برای بهتر شدن رابطه انجام داده اند و با وجود رفتن تمام راه های ممکن برای نجات از جدایی نتوانسته اند رابطه را بهتر کنند و به ادامه زندگی ادامه دهند. پس زود تصمیم نگیرید.

مشکل شایع زوج ها در تصمیم به طلاق ، فشار و سختی هایی است که در طول گرفتن این تصمیم و ماندن و نماندن در زندگی متحمل می شوند ؛ برزخی که آن ها را برای ادامه زندگی و تشخیص درست از غلط ناتوان می کند. با این حال بهتر است قوی باشید و بعد از بررسی وضعیت روحی خود با دقت تمام عواملی که شما را ودار به فکر درباره جدایی کرده است را بسنجید. برای این کار به یک راهنما و مشاور خوشفکر نیاز دارید که اشتباهات و نقاط کور رابطه را برای شما روشن کند. سیر تا پیاز قضیه را برای او بازگو و او را از میزان اهمیت زندگی مشترک تان با خبر کنید. حل مشکلات ازدواج های مشکل ساز به ارزیابی موقعیت ، خودشناسی و جسارت برای گرفتن تصمیمی قاطع همراه با همسرتان و از همه مهم تر ابتکار عمل برای رویا رویی با واقعیت زندگی نیاز دارد. پس برای گذراندن تمام این مراحل حتما به حضور فردی نیاز دارید که در حل موانع و مشکلات این چنینی تجربه بیشتری داشته باشد.

این روز ها ترس و نگرانی را در رفتار و برخورد زوج های زیادی می توان دید ؛ نگرانی و دغدغه هایی که زندگی مدرن امروز به خانواده ها تزریق کرده و مشکلات فراوانی را با خود به همراه آورده است. حالا اگر این نگرانی ها در زندگی مشترک افراد پر رنگ و جدی شود به مرور به افسردگی و کم رنگ شدن روابط و از بین رفتن صمیمیت تبدیل می شود. پس تا مسئله نگرانی ها به بحران تبدیل شده است آنها را ریشه یابی کنید و از حرف زدن و تحقیق درباره آن ها طفره نروید. در آغاز زندگی زناشویی همیشه به نشانه هایی که شما را به ریشه مشکلات و اشتباهات همسرتان که از گذشته با خود به زندگی متاهلی آورده ، دقت کنید.

اکثر ما در آغاز زندگی مشترک خود تلاش می کنیم خطاهای مجردی را نادیده بگیریم و از همسر خود هم توقع همین رفتار را داریم. اما این که این خطاها تا چه اندازه بخشیدنی است و مشکل ساز نیست به میزان زیادی به نوع خطر ساز در زندگی مشترک مانند رد پای خیانت ، اعتیاد و رفتار هایی که زندگی را به سمت بحران سوق می دهد ، نخستین جرقه ها را در ذهن فرد برای فکر کردن به پایان دادن رابطه و تنفر از طرف مقابل ایجاد می کند تا جایی که بیش تر ما به راحتی صورت مسئله را پاک می کنیم. اما اشتباه نکنید. بهتر است به جای اندیشیدن به ته خط پیگیر ریشه های مشکل خود باشید. ماجرایی که تردید بودن و نبودن را به جان شما انداخته است باید پیش از هر شخص دیگری برای شما روشن شود.

پس رد نشانه ها را بگیرید و بدون آنکه تغییری در رفتار خود ایجاد کنید تا اطمینان کامل از ماجرا پیش بروید. بعد از مدت زمانی که مشکل خود را ریشه یابی کردید به دنبال بهترین راه حل برای اثبات آن باشید. درست است که گفتن این حرف به مراتب از انجام دادنش راحت تر است اما غیر ممکن نیست. البته فراموش نکنید زمانی که بخواهید خطای سر زده از شریک زندگی تان را ثابت کنید باید تمام مسئولیت های آن را هم بر عهده بگیرید. اما این مرحله را به نحو احسن انجام دهید تا از تصمیم خود برای جدا شدن یا نشدن مطمئن شوید.

در قدم بعدی توصیه می شود تحت تاثیر هیچ فرد یا هیچ حرفی قرار نگیرید و به جز نزدیکان درجه یک سفره دل تان را پیش کسی باز نکنید. هیچ کس نمی تواند برای شما تصمیم بگیرد و به شما بگوید که چگونه باید برای زندگی خود تصمیم بگیرید ، چون شما در این مسیر تنها هستید و خودتان باید تصمیم بگیرید. البته شاید راهنمایی های مفید فراوانی در این مدت به شما شود ولی آن ها فقط می توانند شما را به زندگی دل گرم و گاهی به افکار تان جهت بدهند ، در حالی که پیدا کردن مسیر مناسب برای ادامه زندگی به عهده خودتان است. پس بعد از روشن شدن حقایق و کنار رفتن پرده ها خودتان به حال شرایط پیش آمده فکر کنید. در این مرحله که زوج ها از مرحله هیجان و صمیمیت فرا تر رفته و به شناخت کامل یکدیگر رسیده اند گفت و گو و چاره اندیشی برای بهتر شدن رابطه ضروری است. این مسئله که شما باید چه کار هایی انجام دهید و چه تغییراتی در خود به وجود بیاورید تا مشکلات از اندازه ای که هستند بزرگ تر نشوند ، باید تنها بین شما و همسرتان مطرح و حل شود. در این مرحله هم شما و هم شریک زندگی تان باید زمان زیادی را صرف کنید و نهایت تلاش خود را برای موفقیت در آن به گار گیرید. بعد از همه کش و قوس ها و بحران هایی که شما را به فکر جدایی انداخته اگر میل به حفظ زندگی تان دارید ، باید خود خواهی ، لجبازی و بهانه تراشی های بی مورد را فراموش کنید. رفتار شما در این برهه از زندگی بیش از هر زمان دیگری به پختگی و رشد برای رسیدن به هدف مشترک تان یعنی حفظ زندگی زناشویی نیاز دارد.

بعد از گذر از این مراحل مختلف تا رسیدن به اطمینان از تصمیم خود به طلاق باید خودتان را برای رویارویی با جدایی و مشکلات اجتناب ناپذیر پیش رو آماده کنید. برای قدم آخر که جدایی است آمادگی لازم را داشته باشید و با قدرت با آن کنار بیایید. زمانی که زندگی شما ناچار به دلایل مختلفی مانند دروغ ، خیانت و … به جهنم تبدیل شده و طلاق منطقی ترین و تنها راه حل شما به نظر می رسد ، باید خودتان را تا مدتی نسبتا طولانی برای سختی های آن آماده کنید. به علاوه صبر زیاد شما در گذر از این مرحله معجزه می کند تا جایی که رویارویی با مشکلات جدید غیر ممکن و عذاب آور نخواهد بود. حتما می پرسید که با دل شکسته و فکری نگران و مشوش چه می توان کرد؟ علاوه بر این بسیار می شنویم که بعد از پایان رابطه چیزی جز خشم و نفرت برای هر دو نفر باقی نمانده است اما پاسخ ما این است که برای برگشتن به زندگی عادی باید به خود فرصت ترمیم بدهید. انتقام و متنفر شدن از شریک سابق زندگی تان به خاطر اشتباهاتش تنها گذر زمان را سخت تر و نگاه شما را به زندگی تنگ و تار می کند. طلاق به خودی خود عرصه را بر شما تنگ خواهد کرد ، پس با فکر کردن به انتقام و خالی کردن درون تان از خشم ، شرایط پیش روی تان را خراب تر نکنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری