بلاگ

چند بیماری شایع در دوران سالمندی

افراد در دوران سالمندی دچار یک سری تغییرات در سیستم گوارشی و فیزیولوژی خود می گردند که لزوم دارد با توجه به این موضوع برنامه تغذیه ای آنان تغییر کند.

بیماری های شایع در سالمندان

یبوست

شایع ترین مشکل سالمندان مشکل یبوست است و سالمندان باید یا نوشیدن مایعات و مصرف میوه جات به صورت خام یا پخته جلوی ان  را بگیرتد.

مصرف میوه ونوشیدن مایعات جهت جلوگیری از یبوست در سالمندان ضروری است.
با توجه به تغییرات جسمی دوران سالمندی که زمینه ساز بسیاری از مشکلات تغذیه ای است، سالمندان باید همیشه توصیه های بهداشتی را در روند تغذیه ای خود به یاد دارا باشند.

وجود بیماری های مزمن که نیاز به محدودیت غذایی دارد، کاهش اشتها، تغییر در احساس بویایی، چشایی و بینایی، ایجاد مشکلات دهان و دندان، کاهش ترشحات و بزاق دهان، کاهش تحرک بدنی و بروز تداخل دارو و غذا از مشکلاتی است که روند تغذیه ای را در سالمندان تحت تاثیر قرار می دهد.

البته یک سری عوامل اجتماعی و روانی نیز در دوران سالمندی، تغذیه شخص را تحت تاثیر قرار می دهد، سالمندان به دلیل از دست دادن اطرافیان، دچار احساس تنهایی و افسردگی می شوند و تمایل شان به سفره غذا کاهش می یابد و گاهی نیز به دنبال شکل گیری انزواطلبی و گوشه گیری، علاقه این افراد به طبخ غذا کاهش می یابد.

لازم است با مصرف چاشنی در غذای افراد سالمند، غذای خوش رنگ و تزیین شده، جهت افزایش اشتهای این افراد تهیه کرد و  سالمندان باید با کاهش حجم وعده های غذایی، تعداد این وعده ها را به 6 وعده غذایی در طول روز افزایش دهند.

یبوست مزمن

یکی از مشکلات شایع در دوره سالمندی بیماری یبوست مزمن است .

این مشکل در اثر عدم تحرک و استفاده از برخی داروها بروز می کند، لذا توصیه می شود به منظور رفع این مشکل، سالمندان از مصرف میوه و سبزیجات تازه و خام غافل نشوند و همچنین مصرف میوه های کمپوت شده و نان های سبوس دار، نوشیدن آب به میزان کافی، مصرف معمول داروهای ملین و مسهل(ادرار آور)، خشکبار نظیر آلو و انجیر، افزایش فعالیت بدنی روزانه و استراحت به حد کافی را در برنامه زندگی خود قرار دهند.

پوکی استخوان

با توجه به این که در دوره سالمندی تراکم استخوان ها کاهش می یابد و استخوان ها مستعد شکستگی هستند، افراد باید از شیر به عنوان مهمترین منبع تامین کلسیم بدن در سبد غذایی خود استفاده کنند.

افراد در دوره سالمندی با بیماری عدم تحمل لاکتوز مواجه شده و نمی توانند از شیر استفاده کنند، لذا پیشنهاد می شود این گونه افراد از فرآورده های لبنی مثل ماست، دوغ و یا پنیرهای کم چرب بهره گیرند.

کم خوابی

کم خوابی از دیگر مشکلات سالمندان است و   نوشیدن یک لیوان شیر قبل از خواب و کاهش مواد کافئین دار و محرک سیستم اعصاب قبل از خواب، می تواند اختلال خواب را کاهش دهد.

اجتناب از مصرف مواد غذایی پرچرب، سرخ شده و سبزیجاتی مثل کلم و برخی حبوبات که موجب نفخ شکم می شود از نکات مهم و قابل توجه در این دوراناست.

مصرف تخم مرغ نباید در این دوران بیش از 3 عدد در هفته تجاوز کند و علاوه بر آن مصرف تخم مرغ آب پز به جای نیمرو توصیه می شود.

.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری