بلاگ

چه اتفاقی برای بدنم می افتد؟

به گفته ی روان شناس کلینیکی، دکتر لیانه لوری، باردار شدن برای برخی از بانوان چیزی است که واقعاً انتظارش را می کشند، اما احتمالاً چون از قبل نیز از فرم بدن خود رضایت نداشته اند،همانطور که بارداریشان پیشرفت می کنند و پس از آن، درباره ی اینکه واقعاً چگونه با این تغییرات کنار بیایند، احساس نگرانی خواهند کرد.

تغییر شکل بدن بعد از بارداری

با در نظر گرفتن ویزگی های بدنی و فیزیکی بدنتان درباره احساس، فکر نمای بدنمان دوباره فکر کنید. به گفته ی دکتر لوری، این موارد بر اعتمادبه نفس و روند فکری تاثیر می گذارد و در نهایت، یا به شکل مثبت یا منفی بروز می کند. برخی چنان تمرکزی برای ظاهر بیرونی خود و رفتار منفی درباره سنگین وزن بودن دارند که این استانداردها را درونی سازی می کنند. پس چه تغییری را باید انتظار داشته باشید؟ به گفته ی دکتر آیدالت بوشوف، متخصص زنان و زایمان، همان طور که بدنتان برای شیردهی پستانی آماده می شود، پستان ها حداقل دو سایز بزرگ تر می شوند. بدنتان نیز شروع به ذخیره ی چربی بیشتری می کند تا برای فرزندتان انرژی مورد نیاز را فراهم آورد، همچنین حجم خون و ذخیره ی آب بدنتان نیز افزایش خواهد یافت.

  • رژیم لاغری ممنوع

در دوران بارداری پزشک رژیم غذایی متوازن و سالمی را با هدف افزایش وزن بین ده تا دوازده و نیم کیلوگرم توصیه خواهد کرد.به گفته ی دکتر بوشوف، در سه ماهه  ی دوم بارداری فقط به ۳۵۰ کالری بیشتر و در سه ماهه ی سوم به ۴۵۰ کالری اضافه نیاز دارید فواید آن برای سلامت شما و فرزندتان بی شمارند، اما دور زدن رژیم غذایی تان می تواند خطرناک باشد. به زبانی ساده، باید سالم تغذیه کنید، اما هرگز رژیم لاغری نگیرید. به گفته ی دکتر کاترین هانسن، دستیار پروفسور زنان و زایمان، رژیم لاغری به کاهش وزن گیری، زایمان زودرس یا از دست دادن وزن در دوران بارداری می انجامد. رژیم لاغری خطرات عصبی برگشت ناپذیری را برای جنین به همراه دارد و میتواند به تولد نوزاد کوچکی بیانجامد که رشد نمی کند و به خوبی یبزرگ نمی شود.

  • جوانب مثبت

به گفته ی دکتر لوری، به سر و وضع خود به طور منظم رسیدگی کنید یا مثلاً ماساژ بانوان باردار را امتحان کنید. به این ترتیب، بیشتر با بدن خود در تماس خواهید بود. دکتر لوری می گوید: هورمون هایی دوران بارداری نیز در تشدید این احساسات و توانایی شما برای منطقی دیدن آنها تاثیرگذار هستند. این احساسات واقعی هستند، اما به عنوان یک مادر باید با شخصیت جدید خود تماس برقرار کنید. ولی توجه داشته باشید که با تمرکز به فرم بدنتان این حقیقت را فراموش کرده اید که کوچولویی که در درونتان در حال رشد است و در واقع، بدنتان وظیفه پذیرایی از رشد او را به عهده دارد.ذهنیت کسی که حس می کند بارداری تسخیر شدن بدنش است، تا بدن در حال تغییر خود را به عنوان بخشی طبیعی از گذر به مادر شدن ببیند کمی چالش برانگیز است. اما این موضوع به معنای آن نیست که اگر درباره بدنتان در دوران بارداری احساس خوبی ندارید، چنین حسی معتبر نیست. برگرداندن این احساسات با پذیرش این موضوع شروع می شود که دگرگونی های در حال رخداد در بدنتان از کنترل شما خارج است. به گفته ی دکتر لوری،  این دوران فقط مرحله ای در زندگی شماست و روشی که بدنتان اکنون روزگار می گذراند و ضرورتاً تا ابد بدین گونه نخواهد بود.

  • آموختن عشق ورزیدن

اگر با نمای بدنتان مسئله دارید، بارداری و مادر شدن فذصتی برای شماست تا رابطه ی سالمی را با بدنتان تثبیت کنید. چه اینکه سنگین وزن یا سبک وزن باشید، می توانید از این فرصت برای گسترش سلامتی خود بهره گیرید، به گفته ی خانم چرین استرایدام، بیست و نه ساله و مادر یک پسر، بزرگترین نگرانی من این بود که بعد از بارداری نتوانم اضافه وزن خود را از دست بدهم. من تمام زندگی ام با افزایش وزن بدنم مبارزه کردم و تمام نوجوانی رژیم لاغری داشتم. اکنون نیر وزنم کمتر از زمانی است که باردار شدم. متعجبم که پس از سال ها تلاش برای لاغر شدن، لحظه ای که بدنم را همان طور که هست،  پذیرفتم، اضافه وزن را از دست دادم. گزینه های سالم تر و ورزش را برگزیدم، اما دیگر غذا دشمن من نبود.

  • وقت نگرانی

همه ی بانوان درخشش بارداری را احساس نمی کند. بسیاری احساس دوگانه ای دارند یا شاید برای آن احساس آمادگی نکنند. در این صورت، شاید در دوران بارداری رابطه ی زیادی با یدن خود احساس نکنند و فقط وقتی بچه متولد شد، پیوندی را حس کنند. این موضوع بر چگونگی احساس شما درباره بدن در حال تغییرتان اثر می گذارد.

  • شریک زندگی ام درباره بدن جدیدم چه فکر می کند؟

به گفته ی دکتر لوری، اغلب خو را از چشم شرکای زندگی خود می بینیم  و اینکه آنها چگونه ما را می بینند، تاثیر مهمی بر نمای بدنمان دارد. با بردن شوهرتان به معاینات خود، انتظارات شریک زندگیان را درباره ی  تغیییرات بدنتان  مدیریت کنید. آنها باید بدانند که بر اساس  هورمون هایی که ترشح می شود و افزایشی وزن در بخش های مختلف بدن، تغییرات جسمی هر خانمی فرق دارد. دست کم گرفتن یا حتی عبارات مسخره نیز به اعتماد به نفس شما اثر می گذارد و بارداریتان را تنش زا می کند (که برای فرزندتان خوب نیست) شوهرتان باید بداند که شما فرزند  او را حمل می کنید و افزایش وزنتان انتخابی نبوده است. اگر این موضوع بر مهرورزی شما اثر می گذارد، باید گفت و گوی صادقانه ای داشته باشید. به او بگویید که می خواهید با او مهربانی باشید و او باید در این باره حساس تر باشد. اگر این کار به شما احساس راحتی بیش تری می دهد، هنگام معاشقه چراغ را خاموش کنید- هر طور که راحت هستید، اما تماس جسمی با همسرتان به شما کمک می کند تا دوباره تماس با بدنتان را بیشتر احساس کنید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل، و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بارداری،  با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری