بلاگ

چه لنزی با چه رنگ و کیفیتی بخرم؟

همه ما در این سالها، از بد و خوب استفاده از انواع و اقسام ز فراوان شنیده ایم اما در کنار تمام توصیه های پزشکی و بایدها و نبایدهایی که دانستن آنها از نان شب برای چشمتان واجب تراست، باید قبول کنیم هنوز برخی جوان ها از استفاده از لنزهای رنگی و فانتزی دست برنداشته اند چون مثل دیگر لوازم زیبایی و آرایشی هنوز پرطرفدار و محبوب هستند. اگرچه زیبایی طبیعی به مراتب بهتر و مورد پسندتراست اما برای کسانی که مشتریان ثابت استفاده از لنزهای رنگی هستند اطلاعاتی داریم که با آن هم در انتخاب لنز به شما کمک می شود و هم روش های صحیح  مصرف لنز و رعایت نکات بهداشتی آن را می آموزید.

لنزهای رنگی محبوب دختران ایرانی

۹۵ درصد متقاضیان لنزهای رنگی و زیبایی خانم ها هستند؛ خانم هایی که دیگر اعتقاد چندانی به زیبایی طبیعی ندارند چرا که در سبک زندگی این روزهای شان جسم و ظاهر اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. زمانی که روبه روی آینه می ایستیم و چهره مان را با دقت و ارانداز می کنیم، دل مان می خواهد تغییراتی در چهره مان ایجاد کنیم؛ درست مثل هزاران نفر دیگری که با انواع و اقسام روش ها و تغییرات، چهره شان دیگر طبیعت و طراوت قبلی را ندارد. خریدن لنز و استفاده از رنگهای متنوع آن یکی از ساده ترین روشها برای ایجاد این تغییر در ظاهر چشم هاست اما امروز دوره دوباره گفتن جملاتی مثل «لنز مضر است و باعث نابینایی می شود» نیست چرا که لنز وسیله ای است کاملا بی خطر، البته اگر روش مصرف آن را به درستی بدانیم و رعایت کنیم. بعد از موج سیل آسای جراحی های زیبایی و استفاده از لوازم آرایشی، استفاده از لنزهای رنگی و تزئینی هم در بین خانم های جوان ایرانی طرفداران فراوانی پیدا کرده است؛ لنزهایی که این روزها در هر مطب چشم پزشکی، داروخانه و عینک فروشی های شهر به سادگی یافت میشود. شناخت درست نوع و نحوه استفاده از لنزهای رنگی مهم ترین قسمت ماجراست چرا که باید در نظر داشته باشید کوچکترین بی دقتی، مشکلات جبران ناپذیری را برای چشمهای تان ایجاد می کند.

با کدام لنز طبیعی به نظر میرسید
لنزهای رنگی این امکان را به شما می دهند که رنگ چشمان خود را همان طور که دوست دارید تغییر دهید تا ظاهری جذاب تر و زیباتر پیدا کنید. لنزهای رنگی هم به صورت شماره دار و هم بدون شماره در بازار موجود هستند؛ لنزهای تماسی شماره دار، نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شما را هم اصلاح کرده و در عین حال باعث تغییر رنگ چشم شما می شوند. اما لنزهای رنگی بی شماره صرفا جنبه زیبایی داشته و برای تغییر رنگ چشم طراحی شده اند که به طور معمول گران تر از نمونه های مشابه معمولی آنها هستند ولی کسانی که مایل به تغییر رنگ چشم خود هستند معمولا مشکلی در پرداخت این هزینه ها ندارند؛ مثلا بعضی افراد یک تغییر دراماتیک را می پسندند اما بعضی دیگر از افراد تنها تغییراتی جزئی راضی شان می کند. بیشتر کنتاکت لنزهای رنگی طوری طراحی شده اند که ظاهر طبیعی بخش رنگی چشم یعنی عنبیه که از مجموعه ای از شکلها و خطوط رنگی درست شده را تغییر میدهند. بعضی کنتاکت لنزهای رنگی از یکسری نقطه ها و خطوط شعاعی رنگی تشکیل شده اند تا بتوانند ظاهری طبیعی روی چشم ایجاد کنند. مرکز این لنزها جایی که روی فضای مردمکی واقع می شود بدون طرح است تا مانعی برای دید ایجاد نکند.

چه رنگی را انتخاب کنید
انتخاب رنگ لنز مناسبب چشم شما تابع عوامل زیادی از جمله رنگ مو یا ظاهر پوست شماست. اما در نهایت بستگی دارد به سلیقه شما و اینکه دوست دارید ظاهری طبیعی، دراماتیک یا دوست داشتنی تر داشته باشید. اگر مایلید رنگ چشمتان را تغییر دهید ولی آن تغییر خیلی بارز نباشد بهتر است از لنزها که کناره های عنبیه شما را مشخص تر می کنند و رنگی طبیعی تر به ظاهر شما می بخشند، استفاده کنید. برای کسانی که چشمان آبی دارند اما دوست دارند تغییر کوچکی در ظاهرشان به وجود اورند، لنز خاکستری مایل به سبز پیشنهاد می شود. اگر دلتان می خواهد ظاهری دراماتیک پیدا کنید که هر کسی در نگاه اول متوجه شما شود؛ مثلا رنگ چشم خود شما روشن با ته زمینه ای سرد به رنگ آبی – قرمز است بهتر است از رنگی گرم تر مثل قهوه ای روشن یا برعکس اگر چشم شما به همین رنگ است از رنگ سردی مثل آبی روشن استفاده کنید. اما اگر رنگ چشم خودتان تیره است بهترین انتخاب برای شما رنگهای مات است. برای اینکه طبیعی تر به نظر برسید از رنگ عسلی روشن یا رنگ فندقی استفاده کنید یا اگر دوست دارید که در میان جمع کاملا متمایز به نظر بیایید، مطابق سلیقه تان از رنگهای روشن تر مثل ابی، سبز یا بنفش استفاد کنید و در نهایت اینکه اگر پوست تیره ای دارید، لنزهای روشن می توانند ظاهری کاملا متفاوت را به شما ببخشند.

گرچه لنزهایی با اندازه های مختلف وجود دارد که برای افراد مختلف مناسب است، ولی مواردی هم هست که اتفاق می افتد (مثلا در جریان پلک زدن) که بخش رنگی کنتاکت لنز روی قسمت مردمک لیز می خورد و این موضوع به ویژه در مواردی که از لنزهای مات استفاده می کنید کمی نمای غیر طبیعی به خود میگیرد. لنزهای رنگی بی خطر است البته به شرطی که به درستی تجویز شده، توصیه های لازم را رعایت کرده و از جاهای معتبر تهیه شده باشند. لازم است برای دریافت لنزهای رنگی حتما به کلینیکهای معتبر یا چشم پزشک مراجعه کنید چرا که تنها در آن صورت است که می توانید کنتاکت لنزی بی خطر و مطمئن را تهیه کنید که ظاهری طبیعی تر را هم به شما هدیه کند. در کشورهای دیگر برای تهیه لنزهای رنگی حتما لازم است نسخه مشخصی در دست داشته باشید تا جایی که این موضوع حتی در مورد لنزهای بدون شماره که صرفا تجویز زیبایی دارند هم صادق است چرا که تمامی لنزها به عنوان وسایل پزشکی محسوب می شوند و لازم است برای دریافت آنها نسخه تجویزی مشخصی از یک چشم پزشک یا کسی که تخصص مربوطه را دارد در دست داشته باشید و مطابق آنچه در ایران معمول است به صرف مراجعه به داروخانه یا حتی فروشگاه های لوازم بهداشتی آرایشی نمی توان آنها را تهیه کرد.
چشم های ما مثل همه جای بدن، نیاز به سوزاندن مواد غذایی دارند که به وسیله رگهای خونی به چشم می رسند و برای انجام گرفتن این کار، یعنی فرآیند سوخت و ساز، نیاز به اکسیژن است. این در حالی است که قرنیه، یعنی جلویی ترین قسمت چشم یا به عبارتی همان قسمت گنبدی شکلی که روی چشم ما قرار دارد – که لنزهای طبی  را روی آن قرار می دهیم – باید همیشه شفاف باشد تا بتوانیم  همه جا را ببینیم. برای اینکه قرنیه شفاف بماند، لازم است که رگهای خونی در قرنیه شفاف بمانند به همین علت قرنیه بدون رگ است و امکان دریافت اکسیژن از خون را ندارد. جالب است بدانیم که قرنیه چشم ما اکسیژن را مستقیم از هوا دریافت می کند و شاید تنها جای بدن باشد که قادر به استفاده از اکسیژن موجود در هواست. بله! چشم های ما نفس می کشند اما حتما می پرسید اگر لنز مصرف کنید، چطور؟ آیا باز هم چشم شما نفس می کشد؟ پاسخ این سؤال بستگی دارد به اینکه از چه نوع لنزی استفاده می کنید. اگر لنز شما از نوع نرم معمولی کم آب است، میزان اکسیژنی که به چشم شما می رسد، ابدا کافی نیست. دقت کنید لنزهای معمولی کم آب تا چند سال پیش برای مصرف در ساعاتی که چشم ها باز هستند، مورد تایید بودند ولی امروزه اعتقاد دانشمندان بر این است که میزان اکسیژن مورد نیاز چشم خیلی بیشتر از آن چیزی است که در گذشته فکر می کردیم. لنزهای نرم معمولی که کمتر از ۵۵ درصد آب داشته باشند حتی در ساعاتی که چشم ها باز هستند آن را با کمبود اکسیژن مواجه می کنند.
لنز شما فقط برای خود شماست. نباید لنزهای خود را به اشتراک بگذارید. هیچ گاه لنز دوستان خود را استفاده نکنید و لنز خود را به دیگری قرض ندهید. لنز همانند مسواک یا دارو یا هر وسیله دیگر پزشکی است که به همان فرد دارنده آن و ویژگی های همان فرد اختصاص دارد و معاوضه می تواند خطرات بالقوه ای مانند انتقال باکتری ها بیماری زا و متعاقبا ایجاد عفونت های نابینا کننده را به دنبال داشته باشد. باید از لنزهای خود به خوبی مراقبت کنید چون لنزهای رنگی همانند کنتاکت لنزهای معمولی باید به درستی نگهداری، تمیز و ضد عفونی شده و در محلول های مخصوص قرار داده شوند. حتما بنا بر توصیه متخصص مربوطه کنتاکت لنز خود را بیرون انداخته و در زمان تعیین شده از یک نمونه جدید و نو استفاده کنید. اگر از کنتاکت لنز تنها گاه و بیگاه استفاده می کنید بهتر است بیشتر از کنتاکت لنزهای روزانه یکبار مصرف بهره ببرید.
باید از تغییری که با استفاده از لنز رنگی در رنگ چشمان خود ایجاد کرده اید لذت ببرید و این کار شما را به همان تصویری از خود که انتظار داشته اید برساند. امروزه مصرف کنتاکت لنزهای رنگی مقبولیت فراوانی در میان مردم پیدا کرده است پس با کمک چشم پزشک یا اپتومتریست می توانید کنتاکت لنز مناسبی را انتخاب کنید که به شخصیت و چهره شما ظاهر مناسبتری بخشیده و انتظار شما را بیشتر برآورده کند. این لنزها هم در صورتی که توسط چشم پزشک یا اپتومتریست تجویز شده باشند لنزهایی قابل قبول و مطمئن تری هستند. هرگز این لنزها را از فروشگاه های آرایشی و بهداشتی و حتی بدون داشتن نسخه ای مشخص از داروخانه ها تهیه نفرمایید. به یاد داشته باشید اگرچه لنزهای آرایشی هراز گاهی مصرف میشوند اما باز هم باید تابع قانونهای بهداشتی مصرف لنزهای طبی باشند. لنزهای رنگی این روزها با قیمتهای متفاوتی بسته به مارک و کیفیت و مدتدار بودنشان عرضه می شوند. اما میانگین قیمت برای تهیه لنزی خوب و بادوام حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است. پس حواستان باشد همان قدر که پول می دهید اش بخورید چون این روزها لنزهای بی کیفیت را هم باقیمت های عجیب و غریب به راحتی میفروشند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری