چه کودکانی در آینده دچار افسردگی می شوند؟

چه کودکانی در آینده دچار افسردگی می شوند؟

چه کودکانی در آینده دچار افسردگی می شوند؟

بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان حتی کودکان سه ساله هم ممکن است دچار افسردگی مزمن شوند و این حالت ممکن است تا مدت‌ها همراه با آنان باقی بماند. بر خلاف تصور بسیاری از پدر و مادرها کودکان ممکن است در سنین بسیار پائین نیز دچار افسردگی شوند.

کودکان و افسردگی

افسردگی به دو حالت صورت می گیرد، ژنتیکی و محیطی که خود دارای چند شاخه است.
دل مردگی و غم زدگی که جز این شاخه است، مقطعی بوده و با افسردگی اشتباه گرفته می شود، در واقع این حالت بیماری نیست و گذرا است و می تواند در هر سنی اتفاق بیافتد.
مشتاق با اشاره به اینکه کودکانی که در خانواده هایی افسرده هستند، به صورت الگوگیری دچار این بیماری می شوند. از میان این کودکان 40 درصد بعد از دو سال هنوز هم دارای علائم افسردگی بودند و 20 درصد دیگر نیز دارای افسردگی مزمن و ماندگار هستند. میزان شیوع افسردگی در کودکانی که دارای مادر افسرده بودند بسیار زیاد بود. خصوصاً کودکانی که دارای حادثه‌های دردناک در زندگی خود بودند مانند مرگ پدر یا مادر و یا دارای تجربه سو‌ء استفاده جنسی بودند به میزان بسیار زیادی شایع بود. بر اساس مطالعه‌ای که توسط مؤسسه ملی سلامت ذهنی به انجام رسید مشخص شد درمان‌های مؤثری برای درمان کودکان افسرده زیر 6 سال صورت نمی‌گیرد و پزشکان معمولاً برای درمان این کودکان داروهای افسردگی قوی به آنها تجویز می‌کنند.

بسیاری از والدین معمولاً در سنین نوجوانی متوجه افسردگی فرزندان خود می‌شوند این در حالی است که فرزندان آنها از سنین بسیار پائین به افسردگی مبتلا می‌شوند اما والدین آنها تا مدت‌های طولانی متوجه این موضوع نمی‌شوند.
نکته جالب توجه این است که حتی کودکان در حین بازی و شادی هم می‌توانند افسرده باشند. این کودکان معمولاً در بازی‌های خود موضوعاتی مانند مرگ، مردن، تصادف کردن و مواردی شبیه آن را شبیه‌سازی می‌کنند. این کودکان معمولاً دچار مشکلات خواب، کج خلقی و بهانه‌گیری هستند. درگیری‌های پی‌درپی، ضربه زدن، فریاد کشیدن، گاز گرفتن و حرکاتی از این قبیل می‌تواند علامت افسردگی در کودکان باشد.

در این نوع افسردگی درمان با روان درمانی و فاقد دارو قابل درمان است چرا که این حالات درونی نیست.
در زمان افسردگی ماده ای به نام سرتونین در مغز ترشح می شود که فرد را دچار افسردگی می کند، در واقع این یک مشکل فیزیولوژیک (مغزی) است که در این نوع درمان سخت تر است. چه علائمی می تواند والدین را در شناسایی افسردگی کودکان خود مطلع کند، افسردگی با نمادهای مختلفی از جمله کاهش خلق شدید یا همراه با دردهای جسمانی، بی اشتهایی و بی حوصلگی ممکن است، بروز کند.
کودکانی که تحت فشارهای روانی باشند و یا مشکلات یادگیری و عدم تمرکز دارا باشند، می توانند در معرض افسردگی قرار بگیرند.

بروز افسردگی در کودکان می‌تواند اثرات ماندگار و ویرانگری بر این کودکان داشته باشد و زندگی اجتماعی و احساسی آنها را دستخوش تغییر قرار دهد. در تحقیق دیگری که بر روی نوجوانان انجام گرفته بود مشخص شد تعداد بسیاری از این نوجوانان فکر می‌کنند تا چند سال آینده جان خود را از دست خواهند داد و عمر زیادی نخواهند داشت.در این تحقیق که روی بیش از 20 هزار کودک صورت گرفت نزدیک به 14 درصد از این کودکان اظهار داشتند آنها به طور حتم قبل از سن 35 سالگی خواهند مرد. همین عامل سبب می‌شود بسیاری از این کودکان در زندگی آینده خود نکات بهداشتی و هنجارهای اجتماعی را چندان رعایت نکنند و دست به انجام کارهای پر خطر بزنند.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"چه کودکانی در آینده دچار افسردگی می شوند؟"

  1. […] وقتی کودکان را با خشونت روبه رو می کنیم یا کتک می زنیم، آنها حس امنیت را از دست داده و نسبت به دنیای اطراف بدبین و بدگمان می شوند. حس می کنند این دنیا به آنها آزار می رساند. بسته به شدت خشونت ها کودکان غیر از مشکلات جسمانی که پیدا می کنند روح و روان آنها هم تحت تاثیر قرار می گیرد. زمانی که ما کودک را با خشونت آزار می دهیم، وی با شناخت محدودی که از دنیا دارد، خشونت را تهدید حیاتی خود می داند و دچار اضطراب شدید می شود. مشکل دیگری که پیش می آید، تاثیر گذاشتن خشونت بر هویت کودکان است. […]

دیدگاه خود را بنویسید