بلاگ

چگونه ایمنی سالمندان را تامین کنیم؟

با افزايش سن در سالمندان توانايي هايشان کاهش مي يابد و باعث افزايش احتمال زمين خوردن سقوط و حوادث و به تبع آن کاهش کيفيت زندگي فرد مي شود. لذا همسان سازی مناسبی با محیط خانه در زمان زندگی سالمندان می بایست برقرار گردد.

فراهم كردن تسهيلات مورد نياز سالمندان در تمام جوانب اقتصادى، اجتماعى و  درمانى از جمله ضرورى ترين اقدامات محسوب مى شود. علاوه بر اينها يك سالمند در فضاى زندگى اش نيز نيازمند امكانات و تجهيزات متعددى است كه در ايجاد آسايش جسمى و آرامش روحى او نقش بسزايى دارند.

ایمنی سالمندان در فضای زندگی

  • در شرايطى كه سالمند با عصا و يا صندلى چرخ دار در خانه حركت مى كند، چيدمان لوازم دكوراسيونى و كاربردى بايد به گونه اى صورت گيرد كه همواره مسير عبور و مرور او باز باشد.
  • متناسب بودن ارتفاع لوازم ثابت مانند كابينت هاى ديوارى، اجاق گاز ، كاسه ظرفشويى و دستشويى به خصوص براى آن دسته از سالمندانى كه بر روى صندلى چرخ دار هستند، از جمله اقدامات ضرورى و مورد نياز خانه آنها است.
  • در كنار تختخواب سالمند چراغى قرار داده و يا آنكه كليدى براى روشن و خاموش كردن چراغ اتاق در آن مكان به ديوار نصب كنيد. با اين كار سالمند جهت خاموش و روشن كردن چراغ اتاق نياز نيست از تختخواب پايين آمده و مسافتى را در تاريكى طى كند.
  • امروزه كاربرد توالت فرنگى به جاى نوع ايرانى به اغلب افراد مستعد جهت دردهاى استخوانى پا و كمر توصيه مى شود ولى اين پيشنهاد براى سالمندان از جمله ضروريات است. لذا در صورتى كه در خانه سالمند تنها يك توالت ايرانى وجود دارد با تبديل آن به نوع فرنگى و يا قرار دادن توالت فرنگى سيار بر روى نوع ايرانى تسهيلات لازم را فراهم كنيد.
  • جهت جلوگيرى از احتمال ليز خوردن سالمندان در محيط حمام و دستشويى با چسباندن كفپوش هاى پلاستيكى بادكشى در مسير راهشان و به خصوص در كف وان و در زير دوش مانع ليز خوردن آنها شويد.
  • اگر سالمندتان از سلامت كافى جهت راه رفتن برخوردار نبوده و يا مشكل سرگيجه در تعادل او خللى ايجاد مى كند، در مسير بيشترين رفت و آمد او دستگيره هاى محكمى به ديوار نصب كنيد تا به هنگام راه رفتن در آن مسيرها، دستگيره ها كمى براى حفظ تعادل او باشند.
  • رنگ هاى مورد استفاده در دكوراسيون فضاى زندگى سالمند مى بايست شاد، اميدواركننده و انرژى بخش باشند. از آنجا كه كهولت سنى، عوارض روحى را نيز به همراه دارد در محيط زندگى سالمند از رنگ هاى شاد در قالب پرده، رومبلى، روتختى و ملحفه استفاده كنيد.
  • از آنجا كه اغلب سالمندان مجبور شده اند زندگى آپارتمانى را به جاى خانه هاى مستقل و باغچه هاى پرگل و گياه انتخاب كنند، با فراهم كردن مجموعه اى از گل ها و گياهان آپارتمانى هم پاره اى از نياز روحى آنها را برآورده ساخته وهم ساعاتى آنها را به اين طريق سرگرم كنيد.
  • در ميان كفپوش هاى سخت، سراميك از جمله خطرناك ترين براى محل زندگى افراد سالمند محسوب مى شود زيرا با ريخته شدن تنها چند قطره آب برروى سطح آن احتمال افتادن برروى زمين هر فردى به خصوص سالمندان ناتوان در شرايط پا برهنه بودن بسيار زياد است. لذا همواره به سالمندان توصيه مى شود در چنين موقعيتى حتماً از دمپايى با كف لاستيكى استفاده كنند.
  • محيط زندگى سالمند مى بايست از نور كافى به هنگام روز و شب برخوردار باشد. زندگى در خانه اى با پنجره هاى آفتاب گير از جمله ويژگى هاى لازم براى محل سكونت او است زيرا سالمندان به جهت وضعيت جسمانى شان نسبت به ديگر افراد كمتر از خانه خارج مى شوند و در نتيجه مى بايست ويتامين D حاصل از اشعه خورشيد به طريق ديگرى در بدن آنها تامين گردد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری