بلاگ

چگونه به افرادی که دچار سکته مغزی هستند کمک کنیم؟

فشار خونهنگامی که فردی دچار سکته قلبی می شود باید چگونه به وی کمک کرد تا از خطر مرگ رهایی یابد. ساده ترین و موثرترین راه امدادرسانی به شخص دچار حمله قلبی را، همان روش مرسوم و معمول احیا دانست. هنگام برخورد با فرد مبتلا به سکته قلبی، ابتدا باید ضربان و نبض او چک شود.در هنگام سکته مغزی چه باید کرد.

سکته مغزی

اصطلاح «سکته مغزی » وضعیتی را توصیف می کند که در آن ، جریان خون یک قسمت از مغز در اثر یک لخته خونی یا یک رگ خونی پاره شده ، به طور ناگهانی و جدی مختل می شود.

انتقال سریع بیمار به بیمارستان بسیار حیاتی است . اگر سکته مغزی به دلیل لخته روی داده باشد، می توان با دادن دارو، وسعت صدمه مغزی را محدود و روند بهبود را سریع تر کرد.

سکته مغزی به طور شایع تر در سنین بالا و نیز در افرادی که دچار فشار خون بالا یا برخی دیگر اختلالات گردش خون هستند، رخ می دهد.

آثار سکته مغزی وابسته به حجم و بخشی از مغز است که دچار آسیب شده است . در برخی موارد، این وضعیت می تواند کشنده باشد؛ با این حال ، اکثر افراد پس از سکته مغزی ، به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

تشخیص

ممکن است موارد زیر وجود داشته باشند:
مشکلاتی در تکلم و بلع
اگر از بیمار بخواهید که دندان های خود را نشان دهد، تنها یک طرف صورت حرکت خواهد کرد و یا حرکت (دوطرف ) یکسان نیست .
از دست دادن قدرت یا حرکت در اندام ها
سردرد شدید و ناگهانی
وضعیت ذهنی منگ و هیجان زده که می تواند با مستی اشتباه گرفته شود.
از دست رفتن هوشیاری به طور ناگهانی یا تدریجی

این مبحث را هم ببینید:

اقدامات نجات دهنده حیات

اهداف: باز نگه داشتن راه تنفسی
فراهم کردن شرایط انتقال فوری بیمار به بیمارستان

هشدار: اگر بیمار بی هوش است ، راه تنفسی را باز و تنفس را کنترل کنید؛ آماده باشید تا در صورت لزوم ، احیای تنفسی و ماساژ قفسه سینه را آغاز کنید (مبحث « اقدامات نجات دهنده حیات » را ببینید). اگر بیمار نفس می کشد، وی را در وضعیت بهبود قرار دهید. با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید. تا زمان رسیدن نیروهای امداد پزشکی ، علایم حیاتی (سطح پاسخ دهی ، نبض و تنفس ) را کنترل و ثبت کنید.

احتیاط:

چیزی برای خوردن یا نوشیدن به بیمار ندهید چون سکته مغزی می تواند عمل بلع را با مشکل روبه رو کند.

اگر بیمار هوشیار است ، به او کمک کنید تا دراز بکشد به طوری که سر و شانه هایش مختصری بالاتر از تنه ، روی چیزی تکیه کند. سر او را به سمت مبتلا خم کنید و یک حوله روی شانه او قرار دهید تا هرگونه ترشحی را جذب کند. با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید.

هر لباسی را که ممکن است تنفس بیمار را دچار اختلال کند، شل کنید. همچنان به بیمار اطمینان خاطر بدهید. علایم حیاتی (سطح پاسخ دهی ، نبض و تنفس ) را تا رسیدن نیروهای امداد پزشکی ، کنترل و ثبت کنید.

چطور می‌توان در سکته‌های ایسکمیک به بیمار کمک کرد:
نکته مهم این است که اگر بیمار با سکته ایسکمیک مواجه شود چنانچه در 3 ساعت اول سکته مغزی به بیمارستان‌های مربوط که متخصص مغز و اعصاب دارند مراجعه کند و در صورت وجود آمپول‌های مخصوص لخته حل می‌شود و در نتیجه رگ مسدود باز شده و سلول‌های مغزی از مرگ نجات پیدا می‌کند، نتیجه نهایی بهبود سریع و عارضه کمتر در بیماری است که سکته کرده است.
در واقع بیمار باید هر چه سریعتر به بیمارستان منتقل شود و نکته کلیدی این است که از زمان بروز علایمی که نشانگر سکته مغزی است تا زمانی که به بیمار آمپول تزریق می‌شود 3ساعت زمان داریم یعنی اگر پس از این مدت بیمار مراجعه کند این آمپول‌ها به درد نمی‌خورد.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری