بلاگ

چگونه به فردی که افسرده است کمک کنیم؟

افسردگی مشکلی جدی است. جدیت این مشکل را شوخی نگیرید. افسردگی انرژی، خوشبینی و انگیزه فرد را می‌گیرد. فرد افسرده نمی‌تواند فقط با نیروی اراده خود، خودش را از این ورطه بیرون بکشد.

چگونه به افراد که افسردگی دارند کمک کنیم؟

1- با اشتیاق گوش دهید: یکی از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که بنشینید و به او گوش دهید. بپرسید که حالش چطور است اما اگر آماده نیستند آنها  را مجبور به صحبت نکنید. حرفشان را قطع نکنید و طوری صحبت نکنید که او احساس کند شما فکر می کنید که به اندازه کافی سعی نمی کند تا ازاین افسردگی خارج شود. جملاتی مانند “بیشتر سعی کن”. “شاید باید بیشترتمرین کنی”. گوش دادن با احساس به او این امکان را می دهد تا جنبه های آزار دهنده ی فیزیکی، احساسی و روحی افسردگی را بیان کند. تحقیقات نشان می دهد که این سبک از گوش دادن می تواند به بهبود فرد افسرده کمک کند.

۲-  افسردگی را درک کنید: درک افسردگی، نشانه ها و درمان آن بسیار ضروری است و این کار به شما کمک می کند تا با تجربه ای که فرده افسرده دارد ارتباط برقرار کنید. شما یاد خواهید گرفت که افسردگی یک بیماری است و فاکتورهای محیطی و ژنتیکی دارد. شما می آموزید که واقعیت و افسانه ها در مورد این بیماری روحی چیست که به شما کمک می کند عشق خود را به فرد افسرده نشان دهید. یادگیری برای کمک به این بیماری بسیار اهمیت دارد پس برای این مسئله وقت بگذارید.

۳-  برنامه درمانی را حمایت کنید: یکی از مباحث حساس در زمینه حمایت از فرد افسرده کمک در ادامه برنامه درمان است که این مسئله شامل استفاده از داروها، دیدن متخصص این حوزه و ارائه حمایت های بیشتر است. شاید لازم باشد کسی باشید که به او خوردن داروهایش را یادآوری می کند، در تعیین وقت برای دیدن متخصص کمک می کند، داروها را می خرد و کارهای این چنینی. شما همچنین می توانید شرایط خواب و تغذیه سالم را فراهم سازید و خودتان برای این مسئله یک الگو باشید. و هیچگاه صحبتی نکنید که به نظر برسد شما فکر می کنید بیماری روحی یک مسئله ی بسیار منفی است.

۴-  در رابطه با مسائل روزمره کمک کنید. اغلب، افراد افسرده با انجام کارهای روزمره مشکل دارند. اگر افسردگی شدید باشد، باعث می شود فرد کاملا بدون تحرک و بدون انگیزه باشد و نتواند ساده ترین کارها را آنجام دهد. در طول این زمان ها، افراد افسرده برای انجام کارهای معمولی نیاز به کمک دارند کارهایی مانند غذا خوردن، به خود رسیدن و حتی از رختخواب بیرون آمدن. کودکانی که شکل خفیفی از افسردگی دارند ممکن است برای انجام تکالیف مدرسه، ارتباط برقرار کردن با دوستان یا انجام وظایفشان در خانه نیاز به حمایت داشته باشند. این مسئله برای بزرگسالان نیز صادق است و حمایت و یادآوری آنها برای انجام کارهایی مثل تمیز کردن خانه، پرداخت قبض ها و خرید خانه مفید است.

۵- فعالیت های دائمی را حمایت کنید. افسردگی اغلب افراد را از ایجاد ارتباطات شخصی و اجتماعی باز می دارد. سعی کنید فرد افسرده را تشویق کنید تا چنین فعالیت هایی را به طور مستمر انجام دهد. به یک فرد افسرده کمک کنید تا یک روتین مشخصی را دنبال کند. این عادات مرکز پاداش های مغز را درگیر می کند و هورمون های احساس خوب از جمله دوپامین و سروتونین را فعال می کند. البته توجه داشته باشید که فرد را در صورتی که آماده نیست مجبور نکنید اما سعی کنید به آنها در حفظ روتین شان کمک کنید.

۶-  نشانه های هشدار دهنده ی خودکشی را شناسایی کنید. تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد از افراد افسرده احتمالا بازگشت افسردگی را تجربه خواهند کرد. در نتیجه جدی گرفتن هرگونه صحبت احساسی یا تغییرات رفتاری حیاتی است به خصوص آنهایی که نشان دهنده ی ناامیدی، خودکشی و مرگ هستند و یا بیان می کنند که “دیگر نمی خواهد درد بکشد”. شما باید بدانید زمانی که فرد، درحال تجربه فصل جدی از افسردگی است، با چه کسی تماس بیگرید، به کجا بروید و چه کاری انجام دهید. به این وضعیت، برنامه اورژانسی گفته می شود. داشتن برنامه بحران به شما و فرد افسرده این اطمینان را می دهد که درصورت بروز مشکل برنامه وجود دارد تا به آن مراجعه شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری