بلاگ

چگونه متوجه شویم که کودک استرس دارد یا خیر؟

تحقیقات نشان می دهد که فشارهای مالی بیش از گذشته باعث ایجاد استرس در بین خانواده ها شده است. به علاوه، والدین در این خانواده ها معمولا متوجه نمی شوند که چه زمانی استرس به فرزندانشان رسیده است.

استرس کودکان

روانشناسان استرس را به سه دسته کم، متوسط و سمی تقسیم بندی می کنند. استرس های خفیف می توانند ناشی از بیماری های کوتاه مدت یا سفری که لغو شده است باشد از اینگونه استرس ها کودکان به سرعت بهبود می یابند. استرس متوسط می تواند ناشی از بیماری های طولانی تر، مرگ حیوان خانگی یا مشکلات بین والدین باشد، این استراتژی ها به اندازه ای هستند که کودک باید از روش های مقابله خود استفاده کنند. استرس های متوسط و خفیف کودک را آشفته نمی کنند و حتی گاهی باعث ایجاد رشد و حل مسئله خلاق در کودک می شوند. استرس سمی می تواند ناشی از طلاق، مرگ یکی از والدین و یا پدربزرگ یا مادربزرگ باشد که دراین حالت کودک با این ریسک مواجه است که با مشکلات بیشتری مواجه شود زیرا بدون داشتن حمایت کافی او توانایی مقابله را نخواهد داشت.

وجود والدینی که به طور مثبت با قضیه درگیر هستند چنین حمایتی است. اما مسئله این است که خود والدین این روزها دچار استرس فراوان هستند و این خود یکی از دلایل استرس داشتن فرزندان است. یافتن ارتباط بین والدینی که دائما درحال انجام چندین کار هستند و از نظر مالی نگران هستند با کودکانی که از شکست می ترسند و به سرعت بزرگ می شوند مشکل نیست.
چگونه متوجه شوید که استرس فرزندتان درحال افزایش است؟ کودکان بزرگتر از کلماتی مانند گیج، ناراحت، نگران و عصبانی استفاده می کنند اما کودکان کم سن و سال تر از کلماتی مانند تنها و ترسیده استفاده میکنند. اگر فرزندتان دائما این احساس را بیان می کند که “اصلا خوش نمی گذرد” یا “مسخره است” و دوستی ندارد احتمال این وجود دارد که استرس درحال سمی شدن است. سردرد، دل درد، شب ادراری، مشکلات خوابیدن نشانه هایی هستند که فرزندتان از مکانیزم های مقابله اش با استرس خارج شده است و نمی تواند با آنها کنار بیاید.

موثرترین شیوه کمک می تواند از سمت والدی باشد که خود برای مدیریت استرسش کمک دریافت کرده است. چنین افرادی به طور مستمر ورزش می کنند، بهتر ارتباط برقرار می کنند و بهترین مدل برای مدیریت استرس کودکان هستند. در ادامه راه حل هایی جهت کمک به کودکان برای مقابله با استراس ارائه شده است:

– یکی یا دو مورد (نه سه یا چهار) از فعالیت های فرزندتان را که باعث می شود حس خوبی نسبت به خود داشته باشد حمایت کنید. توجه مثبت به خود می تواند محافظ خوبی در مقابل تاثیرات استرس منفی باشد.

– غذاهای ناسالم را دور بریزید و تغذیه سالمی داشته باشید.

– به میزان استفاده کودکتان از انواع صفحات نمایش توجه داشته باشید و از بازی های با تنش و استرس بالا جلوگیری کنید. چنین بازی هایی می توانند باعث استرس درسیستم عصب مرکزی کودک شوند.

– سعی کنید با لحن ملایمی با او صحبت کنید.

– به کودکتان کمک کنید تا فضای اطرافش در خانه را تمیز کند اینگونه متوجه می شود خودش می تواند بخشی از شلوغی را که باعث استرسش شده کنترل کند.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری