بلاگ

چگونه نوزادانی که زیاد گریه می کنند را آرام کنیم؟

نوزادان گریه می کنند این تقریبا تنها راهی است که می توانند با مادر یا اطرافیانشان ارتباط برقرار کنند.  درد،گرسنگی، ترس و نیاز به خواب همه و همه در نوزادان به وسیله گریه بیان می شوند. وقتی فقط یک ابزار یعنی گریه برای بیان نیازها و غرایز مختلف وجود دارد فهمیدن اینکه نوزاد با گریه کردن تلاش دارد چه چیزی بگوید برای والدین سخت است.

آرام کردن نوزادانی که زیاد گریه می کنند

از یک طرف دغدغه والدین دانستن علت گریه است و از طرف دیگر مشکل این است که شنیدن صدای گریه نوزاد برای مادران سخت است تا آنجا که حتی در برخی مواقع گریه نوزاد می تواند مادر را همراه فرزندش به گریه بیندازد درک علت ناراحتی نوزاد و یافتن راهی برای آرام کردن یک خواست غریزی است. نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که شما تنها نیستید که با مشکل گریه فرزندتان روبه رو هستید. مطالعات نشان میدهد اکثر نوزادان به طور متوسط یک تا ۴ ساعت در شبانه روز گریه میکنند. اما این گریه های بعضا طولانی معمولا بی دلیل نیستند برای آرام کردن فرزند تان لازم است علت اصلی گریه را پیدا کنید. در ادامه ۱۲ روش مناسب برای آرام کردن نوزادان لجوج و گریان را برایتان معرفی کرده ایم. اگر مطمئنید که خطر بیماری کودکان را تهدید میکند. گریه و بیتابی به مشکلات جسمی مربوط نیست از این روشها استفاده کنید. اگر از گریه فرزندتان ناراحت هستید و سعی دارید او را آرام کنید این مطلب را از دست ندهید.

۱- باهم پیاده روی کنید
اصولا بغل کردن وراه بردن کودک، حس آرامشرا برای فرزندتان به همراه دارد. اما اگر راه رفتن در محیط خانه کمکی نمی کند، به دستهای خود استراحت دهید و نوزاد خود را با کالسکه به گردش ببرید. راه رفتن به صورت ارام به نوزاد و مادر کمک می کند تا ارامش بیشتری به دست بیاورند. حتما در تبلیغات دیده اید که مادران یا پدران جوان در ساعات اولیه شب در حال رانندگی هستند؛ به این امید که گردش با ماشین به نوزادشان کمک کند تا راحت تر به خواب برود. بسیاری از کودکان زمانی که در اتومبیل هستند و گردش می کنند، ارام شده و به خواب می روند. شاید زمان آن رسیده که این روش را هم امتحان کنید، حتما موثر خواهد بود.

۲- برایش ترانه بخوانید
فرقی نمی کند لالایی بخوانید یا آهنگ های مورد علاقه خود را با صدایی ملایم زمزمه کنید. صدای مادر گاهی اوقات تنها چیزی است که می تواند گریه نوزاد را متوقف کند. اگر گریه کودک پریشان تان می کند، میتوانید از اواز خواندن برای تسکین اعصاب خود نیز کمک بگیرید. در صورتی که مهارت زیادی در خواندن ندارید، یک داستان یا شعر را با صدای آرام و نرم بخوانید. حتی می توانید لیست خرید تان را با صدایی ملایم در گوشی نوزاد زمزمه کنید. هدف از این کار صرفا آواز خواندن نیست؛ هدف این است که نوزاد صدای ملایم مادر خود را بشنود و آرام بگیرد. اما با این حال بهتر است متنی را بخوانید که محتوایی مثبت و شادی بخشی دارد. ترانههای آرام و کودکانه بهترین انتخاب برای این کار هستند.

۳. صندلی گهواره ای بخرید
حرکات ریتمیک یک صندلی گهواره ای به نوزاد کمک می کند تا ارامتر شود. در روانشناسی گفته می شود این حرکات ریتمیک تداعی کننده حرکات نوزاد در شکم مادر بوده و آرامش بخش است.
به علاوه، وقتی از پیاده روی، خرید یا کار برمی گردید، گذاشتن نوزاد درصندلی گهوارهای تا مدتی به شما فرصت استراحت میدهد. به این ترتیب می توانید علاوه بر اندکی استراحت، فرزندتان را هم آرام کنید.

۴. از پستانک کمک بگیرید
نوزادان مکیدن را دوست دارند و این یک واکنش طبیعی است که باعث آرام شدن نوزاد می شود. اگر مطمئن هستید که کودک تان گرسنه نیست، می توانید با پستانک او را آرام کنید. مطالعات نشان میدهد که خوردن پستانک در روزهای نخست تولد بر فرم دندان های نوزاد و نحوه حرف زدن او در آینده اثر نمی گذارد، بنابراین می توانید با خیال راحت از این روش برای آرام کردن نوزاد گریان خود استفاده کنید.

۵٫ بغل کردن
چه کسی است که در آغوش کشیده شدن را دوست نداشته باشد، آن هم وقتی که احساس ناراحتی می کند. ممکن است فکر کنید کمی سادهانگارانه است، اما بغل کردن نوزاد دقیقا همان چیزی است که او به آن نیاز دارد و برایش گریه میکند. حتما دیده اید که برخی نوزادان بلافاصله پس از در آغوش کشیده شدن ارام می شوند، پس بغل کردن فرزندتان را به یاد داشته باشید. در این شرایط بهتر است فرزند تان را به گونه ای دراغوش بگیرید که صورتش مقابل صورت شما باشد این کار احساس امنیت او را بیشتر می کنید.

۶. به او شیر بدهید
شیر دادن به نوزاد بهترین کار ممکن است تا آنجا که وقتی نوزاد از پستان مادرشیر میخورد، خود را در بهترین و ایمن ترین جای ممکن احساسی می کند. فرزند خود را در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید.احساس امنیت دادن به کودک میتواند آرامش او را تضمین کند و این امنیت در آغوش مادر و با شیر دادن حاصل میشود. می توانید این کار را با آواز خواندن ترکیب کنید تا تاثیر بیشتر آن را احساس کنید.

۷. از روش های قدیمی کمک بگیرید
زمانهای قدیم نوزادان را قنداق می کردند و احتمالا همه ما این روش نگهداری از فرزندان را دیده یا شنیدهایم. طرفداران این روش براین باورند که قنداق کردن با محکم نگه داشتن اعضای بدن نوزاد او را آرام می کند.اگر تصمیم دارید نوزاد خود را قنداق کنید، بهتر است سرش را بیرون قنداق قرار دهید و فقط از پارچههای تازک و نخی برای این کار استفاده کنید. قنداق کردن تکنیک خاص خود را می طلبد که باید ان را بیاموزید. حواستان باشد نوزاد را محکم و سفت نبندید که خود دلیل دیگری برای گریه است.

۸. شاید باید استرس را از خود دور کنید
گاهی اوقات باید نوزادتان را به شخص دیگری بسپارید تا آرامش پیدا کند. استرس، نگرانی و استیصال شما برای آرام کردن فرزنداتان گاهی اوقات اوضاع را بدتر می کند. بهتر است او را برای چند دقیقه به یکی از نزدیکانتان یا پدرش بسپارید، کمی قدم بزنید و هنگامی که آرام شدید
دوباره به نوزادتان را آرامش شما بهترین تاثیر را در آرامش فرزنداتان دارد.

۹. نور اتاق را کم کنید
برخی نوزادان مثال بسیاری از ما بزرگسالان برای آرام شدن به یک محیط آرامش بخش نیاز دارند. برای ایجاد یک محیط آرام می توانید چراغهای اتاق را خاموش یا کم سو کنید تا تاثیر این کار را روی فرزندتان مشاهده کنید. نور کم تاثیر زیادی بر آرامش اعصاب دارد.

۱۰. اتاق خوابش را عوض کنید
تغییراتاق خواب نوزاد گاهی اوقات نقشی بسزایی در آرام کردن او دارد. اگر فرزند تان گریه های طولانی و بدون علت دارد، سعی کنید هراز گاهی اتاق خواب نوزادتان را عوض کنید. یک محیط جدید تاثیر شگرفی بر آرامش فرزندتان دارد. جرات داشته باشید و تغییر را تجربه کنید.

۱۱. نویز سفید را امتحان کنید
برخی مادران معتقدند که نرم افزارهای تولید کننده نویز سفید (صدای محیطی) به آرام شدن نوزادشان کمک می کند، می توانید امتحان کنید. اگر چندان پیگیر تکنولوژی نیستید و با این ابزار آشنایی ندارید، می توانید از یک فن پرسر و صدا
سشواریا جاروبرقی استفاده کنید.

۱۲. تسلیم نشوید
نگهداری از نوزادی که دائم گریه می کند، ممکن است استرس زا باشد و شما را مشاوش کند. اما امید خود را از دست ندهید؛ همیشه راهی برای ارام کردن نوزاد وجود دارد. حتی الامکان از همسر و سایر اعضای خانواده کمک بگیرید. همکاری و همدلی اعضای خانواده برای ارام کردن نوزاد می تواند تاثیر روشهای گفته شده را دو چندان کند. اگر خسته هستید و به استراحت نیاز دارید، بهتر اسات کمی به حال خود باشید و پس از تجدید قوا دوباره به نوزادتان رسیدگی کنید. در این صورت انرژی تان دو برابر شده و بهتر میتوانید از پس این کار برایید. پدر و مادر باید با همکاری یکدیگر از پس آرام کردن فرزند گریان خود برایند.

پدران بخوانند
آرام کردن کودک همیشه برعهده مادر نیست و لازم است پدر هم در این مورد کمک کند. گاهی کودکانی که بسیار گرایان هستند وقتی به اغوش پدر میروند، آرام میشوند. شاید به خاطر این است که بازوان قوی پدر او را سریع تر تکان میدهد، شاید به خاطر این است که پدر او را محکمتر بغل می کند به خاطر این است که او بزرگ تر و گرمتر است. گاهی حتی ممکن است کودک به این دلیل ارام شود که به آغوش پدر و محبت او نیازدارد. برای اینکه فرزند اتان آرام شود ازهمسرتان کمک بخواهید و به خودتان استراحت بدهید. برخی مردان وقتی کودک گریان است ترجیح میدهند فورابچه را به مادرش بدهند تا شیر بخورد، اما باید بدانید اگر مادر کودک در دسترسی نیست و به تنهایی آرام کردن کودک, کاربر نمی ایید، می از یک مادر کود کا قبلادوشیدہ و داریخچال گذاشته است، استفاده کنید. این شیدنی می تواند آرامش کودک را وقتی او را در آغوش دارید، بیشترکند.
برخی مادران معتقدند که نرم افزارهای تولید کننده نویز سفید (صدای محیطی) به آرام شدن نوزادشان کمک می کند، می توانید امتحان کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری