بلاگ

چگونه کودکانی نابغه پرورش دهیم؟

هنگامي كه نوزادي  به دنيا مي آيد ، معجزه خلقت  يعني مغز  در وجود او متجلي  مي شود.اين موهبت الهي ،چاه بي  تهي  است  كه فرزندتان  مي تواند  براي  سيراب  كردن  عطش ابدي اش  براي دانستن   از آن آب  بكشد.اندامي  است  كه كودك  از  طريق  آن مي تواند  هزاران راه ممكن  براي  رسيدن  به روياها ،تصورات و آرمان ها ي خود كشف كند. كودك  هر انساني ، منحصر به فرد است  و مي تواند  مانند يك نابغه  بدرخشد. اگر با  عشق  از او حمايت كنيد و باورش  كنيد،هرگز  دچار  احساس  كمبود و حقارت كه مانع موفقيت  است ، نخواهد  شد. در عوض  خود دوستي و اعتماد به نفس در او تقويت  خواهد  شد  كه هر  دو  از لوازم آزاد كردن  آن  توان  بالقوه بسيار مهم  يعني  نبوغ درون  است كه هنوز  دست نخورده  است.

چگونه از کودک خود نابغه بسازیم

با تقويت  خود دوستي  و اعتماد به نفس  در كودك  زمينه هاي  آزاد شدن   توان  بالقوه  بسيار مهم  يعني  نبوغ درون كه هنوز  دست نخورده  است مهيا  مي شود .

اگر شما  فرزندتان را باور كنيد ، او نيز  خود را باور خواهد  كرد.فرزند  شما  از همين حالا هم  از تيز هوشي  فطري  برخوردارست .زيرا استعداد داشتن  قدرت  ذهني  خارق  العاده  بالقوه  در مغز وجود دارد.كودك  شما از توان بالايي  براي اختراع  كردن برخوردارست  و موهبت  داشتن ذهني  با تخيلات  و خلاقيت  هاي  رنگي و قوي  به او عطا  شده است .اعتماد ، حمايت ،داده هاي  ذهني ، اعتقاد  شما  به فرزندتان امكان مي دهد  همه اين ويژگيها را با موفقيت  بروز  دهد .

با بي اعتقادي  به فرزند ،نبوغ  را از درون تخريب  مي كنيد .برعكس ،با اعتقاد راسخ نسبت به فرزندتان ،مانند  خورشيد خواهيد  شد  كه نور  خود را  بر غنچه اي  مي تاباند  تا آن را به گلي  شكفته مبدل  كند.

براي  بروز  نبوغ در فرزندتان  به سه عامل  زير  توجه كنيد:

– باور كنيد كه شما مي توانيد  نبوغ را  فرزندتان  بيدار كنيد .

-باوركنيد  كه فرزندتان  توان آن را دارد  كه يك نابغه شود .

– هر گز اجازه  ندهيد  به فكرتان  خطور كند  و هرگز  ابراز نكنيد كه فرزندتان  كم هوش  و كم  استعداد   است .

روان‌شناسان می‌گویند آسان‌ترین مسیر برای افزایش ضریب هوشی کودکان صحبت کردن است. در واقع باهوش‌ترین کودکان آنهایی هستند که مرتبا با والدین خود حرف می‌زنند. در حال حاضر فقط دو درصد از کودکان به عنوان کودک خوش ذوق شناخته می‌شوند اما روان‌شناسان می‌گویند اگر خانواده‌های بیشتری به این راهنمایی ساده او عمل کنند و مرتبا با کودک خود صحبت کنند، این رقم افزایش پیدا می‌کند.

در پنج سال اول زندگی، کودکان کلمات را برای فرهنگ لغت یاد نمی‌گیرند بلکه می‌آموزند چگونه کلمات را به کار ببرند. به همین دلیل است که تعامل کودکان با والدین، بسیار حیاتی و مهم است. اما والدین نباید در این دام بیفتند که فقط با کودکان خود حرف بزنند بلکه بیشتر باید گوش کنند. وقتی کودکان با عجله و هیجان به خانه می‌آیند تا اتفاقاتی را که برایشان رخ داده تعریف کنند نباید به آنها بی‌توجهی کرد. صحبت کردن درباره علایق کودکان و تشویق‌کردنشان برای بیشتر حرف زدن، لذت و شوق آنها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بیشتر تشنه یاد گرفتن باشند.

اگر شما مادری هستید که زمان زیادی را صرف کار کردن می‌کنید باید زمانی را هم برای بودن کنار کودک خود در نظر بگیرید. طبق نظر متخصصان، حداقل یک کودک از هر ده کودک، به‌قدری زرنگ متولد می‌شود که از طریق بعضی روش‌ها می‌تواند ممتاز و نابغه باشد. بچه‌هایی که باهوش متولد می‌شوند به دلیل ذهن شادابی که دارند آسان‌تر مسائل را کشف می‌کنند. کودکان پرحرف حتی در سه‌سالگی به سرعت به جریان مکالمه‌ای که می‌تواند کاملا جدی باشد توجه نشان می‌دهند. اما اگر هیچ نشانه مثبت بالقوه‌ای هم در کودک شما وجود ندارد، گام‌های کوچک می‌توانند سرنوشت هر کودکی را برای بهتر شدن تغییر دهند.

در تمام کودکان، بسته‌های بدون شکلی از استعدادهای بالقوه وجود دارند که شما با پیداکردن آن بسته می‌توانید آن را به بهترین وجه شکل دهید. هر کودکی می‌خواهد در زمینه‌ای موفق باشد و هر کودکی هم توانایی موفق شدن را دارد. البته محدودیت‌هایی برای کارهایی که والدین می‌توانند انجام دهند وجود دارد که باید از آنها آگاه باشند اما نباید تلاش خود را متوقف کنند. حقیقت این است که شما باید کودکان را در پنج سال اول زندگی‌شان همیشه پیش خودتان نگه دارید چون این سال‌ها مهم‌ترین دوران رشد کودک محسوب می‌شوند.

روش‌های ساده مثل نشستن کودکان دور میز هنگام وعده‌های غذایی می‌توانند تاثیر زیادی داشته باشند. کودکانی که هنگام ناهار یا شام با خانواده خود دور میز می‌نشینند و در مورد کارهایی که طی روز انجام داده‌اند صحبت می‌کنند، در شرایط بهتری نسبت به کودکانی که به تنهایی غذا می‌خورند و هیچ‌وقت با پدرو مادرشان حرف نمی‌زنند، قرار دارند. در محیط خانواده است که کودک یاد می‌گیرد زبان را برای بیان ایده‌های خود به کار ببرد و به کار بردن زبان، شیوه فعالیت فکری را توسعه می‌دهد.

علاقمند نمودن  کودکان  به مدرسه  یک امر  بسیار مهم می باشد و والدین  باید  با خلاقیت  خود کودکان  را مشتاق  حضور در مدرسه کنند.

اگر کودک  شما باور کند  که می تواند  موفق  شود مانند  یک فرد موفق احساس و عمل خواهد کرد.فهرست  زیر را می توانید  به عنوان  دوازه  فرمان  برای  نگرش  مناسب  در قبال  کودکتان ،به  کار برید.

-با هوش

-موفق

-خلاق

-هوشیار

-عاشق  یادگیری

-زیرک

-سخت کوش

-مفید و یاری  دهنده

-صمیمی و غمخوار

-مستقل

-خوش  سیما

-شاد، هر کجا برود  با خود  شادی  به همراه می برد

اگر  این دوازده فرمان  را به خاطر داشته باشید ،باور کنید  و با  رفتار مهربان  خود ، نشان دهید  که در باور  خود  صادقید ، کودک شما  مانند  یک فرد  موفق  احساس  و عمل خواهد کرد.

اگر  سطح  توقعات شما بالاتر از توان  کودکتان  باشد ،او را مضطرب  و مشوش خواهد کرد. با کم شدن  اعتماد به نفس ،خرفت  و تنبل  و بی  علاقه  خواهد شد  و استعداد نبوغ او  کاهش  می یابد.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری