بلاگ

چگونه کودکان را کتابخوان کنیم؟

پارسیان آوید:بعضی بچه ها به مطالعه علاقه مند هستند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که دوست دارند مطالعه کنند اغلب دامنه لغات بزرگتر، توانایی های حل مسئله بهتر و سطح بالاتری از هوش هیجانی دارند که درواقع همان توانایی شناسایی، استفاده، درک و مدیریت احساسات به شکل مثبت است.

اگر دوست دارید که فرزند شما مطالعه بیشتری داشته باشد اقداماتی هستند که می توانند به شما دراین زمینه کمک کنند.

اگر کودکتان به شدت درمقابل کتاب خواندن مقاومت می کند – شاید به دلیل تجربه ای نا خوشایند و خسته کننده در گذشته – سعی کنید تا متوجه شوید که چه نوع کتاب هایی ممکن است برای او جذابیت داشته باشد و از آنجا شروع کنید.

به هرحال اگر فرزندتان یک تجربه مثبت و هیجان انگیز با یک کتاب داشته باشد احتمالش بیشتر است که بخواهد کتاب های بیشتری بخواند.

برای ایجاد یک رابطه خوب بین فرزندتان و کتاب که تا آخر عمر ادامه یاد به ۵ سوال زیر توجه کنید:

1-فرزندتان چه نوع فیلم ها،برنامه های تلویزیونی و بازی کامپیوتری را دوست دارد؟
آیا او به فیلم سیندرلا علاقه مند است؟

آیا دائما به آهنگ فیلم ماداگاسکار گوش می دهد؟

ایا برنامه های تلویزیونی عمو پورنگ را دوست دارد؟

بهتر است به سراغ کتابی بروید که شبیه به فیلم مورد نظر باشد. مسلما در کتاب جزییات بیشتری از شخصیت های مورد علاقه او گفته شده است که باعث می شود او بیشتر جذب کتاب شود. روزی درنهایت علاقه فرزندتان به کتاب فراتر از کتاب هایی می رود که با تلویزیون و فیلم درارتباط هستند اما این روش خوبی است تا دراو ایجاد علاقه کنید به خصوص اگر فرزندتان به شدت از کتاب خواندن فراری است.

2-فرزندتان در مورد چه چیزی بسیار احساساتی و هیجان زده می شود
آیا او دوست دارد مسابقات و اتفاقات عجیب فوتبال را ببیند؟ کتابی را پیشنهاد کنید که توسط یک فوتبالیست جوان نوشته شده باشد که با وجود همه سختی ها موفق شده است
آیا او از کار کردن در تابستان و پول در آوردن خوشش می آید؟ شاید کتابی در مورد جوانی یک کارآفرین بهترین گزینه باشد.

کودکتان را ترغیب کنید تا کتاب هایی را بخوانند که از موضوعات آن لذت می برند به خصوص در تعطیلات تابستان که تکلیفی برای انجام دادن ندارند و مطالعه اجباری کتاب های درسی نیز درکار نیست. این شیوه باعث می شود علاقه ای ایجاد شود که بعدا به موضوعات دیگر نیز گسترش یابد.

3-قهرمانان و الگوهای فرزندتان چه کسانی هستند؟
اگر ایده آل فرزندتان یک بازیگر، یک ورزشکار یا موسیقی دان و حتی شخصیت کارتنی است در اینترنت تحقیق کنید و ببینید که آیا این شخص کتابی نوشته است و یا شخصیت یک کتاب بوده است و یا کتاب مورد علاقه خاصی دارد، اگر برای سن فرزندتان مناسب است به او بگویید :” می دونستی  کتاب مورد علاقه ( نام قهرمان فرزندتان) فلان کتاب است؟ دوست داری تو هم این کتاب را بخوانی؟

4-آیا فرزندتان علاقه به رقابت و مسابقه دارد؟
اگر اینگونه است چرا یک مسابقه مطالعه خانوادگی برگزار نمی کنید؟

یک چارت امتیاز درست کنید و بر روی یخچال بچسبانید و همه افراد خانواده را درگیر کنید. هرکسی تعداد صفحات بیشتری از کتاب یا تعداد کتاب های بیشتری در یک زمان مشخصی بخواند یک جایزه قابل توجه دریافت خواهد کرد.

جایزه می تواند رفتن به یک پارک خاص، یک دستگاه یا اسباب بازی که فرزندتان مدت ها بوده که می خواسته و یا هرچیزی که مناسب احساس می کنید باشد.

توجه داشته باشید این “رشوه دادن” به فرزندتان برای کتاب خواندن نیست شما به او جایزه می دهید به دلیل اینکه کاری استثنایی کرده است و در مسابقه ای برنده شده است.

5-این روزها شما چه می خوانید؟
اینکه فرزندتان را ترغیب به مطالعه کنید اما خودتان اصلا مطالعه نکنید خیلی مشکل است. شما مهمترین فرد در زندگی فرزندتان هستید پس اطمینان حاصل کنید که یک الگوی مناسب برای رفتاری هستید که دوست دارید او داشته باشد.

تلفن، لپ تاپ و تبلت را کنار بگذارید و کتاب بخوانید. سر میز درباره کتابی که می خوانید مطالعه کنید.

اگر فرزندتان شما را درحال مطالعه ببیند احتمال زیادی وجود دارد که او نیز پا در جا پای شما بگذارد.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری