بلاگ

کارهایی که برای نوزاد تازه متولد باید بلد باشیم

اگر به تازگی صاحب فرزند شده اید،احتمالا با آرام کردن نوزادتان مشکل دارید.این مسئله و مقدار خستگی که زمان گریه ی نوزادتان حس میکنید و نمیدانید که چگونه آن را بهتر کنید،کاملا طبیعی است.اولین کاری که باید بکنید این است که باید مطمئن شوید تمام نیازهای اولیه ی نوزادتان فراهم است و پس از آن،باید در زمان کوتاهی،روشهای متفاوتی برای ایجاد حس راحتی و خوشحالی نوزادتان امتحان کنید.
اولین کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید نوزادتان گرسنه یا خسته نیست.نوزادان چرخه ی تقریبا ۳ ساعتی دارند.تقریبا هر ۳ ساعت میخورند و هر ۳ ساعت میخوابند.قبل از انجام هر کار دیگر،زمان را بررسی کنید و ببینید که آیا از زمان قبلی که خورده اند یا خوابیده اند ۳ ساعت گذشته است.اگر نوزادتان نیاز دارد بیشتر این بخورد،احتمالا در هر وعده ی غذایی مقدار کافی غذا دریافت نمی کند.اگر دائما بجای خوردن غذای کامل،کم میخورند،به مقدار کافی نمی خوابند.اگر به نظر میرسد سیر هستند،سعی کنید وسط غذا دادن آروغ آنها را بگیرید،سپس بیشتر غدا دهید.نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند،دائما میخورند و میخوابند.خوابیدن کمتر از ۲ ساعت در هر چرخه،سالم نیست.

اگر نوزاد گرسنه یا خسته نیست،پوشکش را بررسی کنید.اگر نوزاد همچنان گریه میکند،پس درد میکشد.این مورد میتواند از ناراحتی خفیف،احساس تنهایی،تا درد مزمن باشد.معمولا نمی توانید از تداوم گریه کردن آن را تشخیص دهید.از بررسی هرچیزی که ممکن است باعث ناراحتی آنها شود شروع کنید.

نوزاد را در اتاقی تاریک و ساکت با صدایی ملایم(مانند صدای پنکه)در تخت بگذارید.به او فرصت استراحت بیشتری دهید و ممکن است کمتر گریه کند.

پوشک را عوض کنید و ترجیحا اینکار را با دستمال گرم خیس انجام دهید.دستمال با ۳۰ ثانیه نگه داشتن در مشتتان،گرم کنید.

 • هربار که پوشک را عوض میکنید،تحریک پوستی که توسط پوشک ممکن است ایجاد شود را بررسی کنید.با عوض کردن پوشک به طور مناسب و تمیز کردن همه ی چین و چروک های پوست،از این تحریک های پوستی پیشگیری کنید.با دیدن اولین نشانه ای از قرمزی،از کِرِمِ مخصوص پوشک استفاده کنید.(پماد A&D یک راه همه کاره ی خوب و برای جلوگیری از انواع تحریکات پوستی خفیف و مزمن است)تحریک پوستی که توسط پوشک ایجاد میشود،میتواند به سادگی تحریک پوستی معمولی باشد که توسط مالش پوشک خیس،یک سوزش شیمیایی از واکنش اوره با مواد دیگری در مدفوع،یا شروع یک عفونت باشد.
 • دخترها میتوانند از پوشک شدن نامناسب یا قرار داشتن در پوشک کثیف برای طولانی مدت،دچار عفونت مجرای ادرار شوند.اولین نشانه ی آن،گریه کردن زمان ادرار است.نوشیدن مقدار زیادی آب کرن بری میتواند به خارج کردن باکتری های مجرای ادرار کمک کند.
 • اگر نوزاد در حال حاضر تحریک پوستی ایجاد شده توسط پوشک دارد و هنگام عوض کردن پوشک گریه میکند،سعی کنید آنها را در یک حمام مخصوص کودک یا یک حوله ی پیچانده شده بخوابانید و با ریختن آب گرم آنها را بشویید تا لازم نباشد با دستمال آنها را تمیز کنید.سپس آنها را به آرامی خشک کنید و واقعا اگر لازم است از دستمال استفاده کنید.بجای مالیدن پماد روی پوست،پماد را روی پوشک بمالید.زیرا مالیدن پماد روی پوست بسیار دردناک است.
 • آخرین باری که مدفوع کرده اند را بررسی کنید تا مطمئن شوید یبوست نیستند.بیشتر از ۲۴ ساعت گذشته است؟به نوزاد ۱ اُنس آب آلو در شیشه بدهید و اگر لازم بود،۱۲ ساعت بعد تکرار کنید.
 • تا زمانی که مطمئن شدید دیگر باد معده ندارند،آروغشان را بگیرید.اگر به نظر میرسد باد معده اش زیاد است،شیرخشکش را عوض کنید.ممکن است لازم باشد تا از شیر خشکی که سویا دارد یا شیرخشک مخصوص نوازادان زود رس استفاده کنید.اگر شیردهی میکنید،ممکن است لازم باشد رژیم غذایی تان را عوض کنید.
 • برای گرفتن آروغ،با قرار دادن سر نوزاد روی شانه تان،نوزاد را در دست چپتان بگیرید.آرام به پشت نوزاد بزنید تا زمانی که صدای آروغ را بشنوید.همچنین میتوانید از پایین تا بالای پشتش را بمالید.اگر این راه جواب نداد،راههای اضافی دیگری نیز وجود دارند.
 • کودک را روی زانوی خود بنشانید.صورتش بین انگشتان شست و اشاره تان و کف دستتان روی استخوان ترقوه اش باشد(به طور کامل سر و گردنش را با گذاشتن انگشتان پشت سر،حمایت کنید.آرام کودک را به جلو و عقب تاب دهید.
 • کودک را روی پاهایتان طوری که سرش پایین باشد بخوابانید و پشتش را بمالید یا به آن ضربه بزنید.

اگر نوزادتان به طور اخطاردهنده ای واکنش نشان میدهد،مانند نخوابیدن و نخوردن،باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر نوزادتان کوچکتر از ۳ ماه است،احتمالا رایج ترین دلیل گریه اش،نیاز های فیزیکی است.

 • لباس های ناراحت.لباس های نوزاد را بررسی کنید تا ببینید آیا او را نیشگون نمیگیرند یا خارش نمیدهند(مارک لباس یا تزئینات آن)،لباس در بدنش نچرخیده است،خیلی گرم یا سرد نباشد یا هر مورد دیگری که او را ناراحت میکند.اگر نوزاد بدون لباس احساس راحتی بیشتری میکند،از پاک کننده ها و نرم کننده هایی که کمتر معطر هستند استفاده کنید.
 • تغییر در عادات.ممکن است شما زودتر از همیشه او را برای راه رفتن میبرید.ممکن است از آن همه مهمان دستپاچه شده است.همچنین نشان دادن واکنش بد به تغییرات میتواند نشانه ی خستگی باشد اما اگر با بزرگتر شدن نیز ادامه پیدا کرد،ممکن است مسئله ی دیگری باشد.
 • بیقراری (مخصوصا برای نوزادان تازه به دنیا آمده).اگر نوزادتان بیقراری میکند،محرک های اطراف را کم کنید.(مهمان های زیاد،صدای بلند تلویزیون،نور زیاد،دائم زنگ خوردن تلفن یا تعداد زیادی اسباب بازی در تخت کودک).اگرچه نوزادان ممکن است احساس کنند که به آنها توجه نمی شود و به عشق و توجه بیشتری نیاز داشته باشند و همچنین ممکن است بیش از حد به آنها توجه شود و بخواهند برای چند دقیقه تنها باشند و کمتر به آنها توجه شود.

 

نوزادتان ممکن است گریه کند زیرا احساس تنهایی میکند.اگر کودکتان برای مدتی تنها بوده است یا برای مدتی با او تماس فیزیکی نداشته اید،الان زمان بغل کردن،بوسیدن یا بازی کردن با او است.بغل کردن پدرش نیز میتواند راحتی بیشتری به او بدهد.

 • اگر کودکتان همیشه گریه میکند و هیچ راهی کمک نمی کند،با متخصص اطفال صحبت کنید تا مشکلات احتمالی که باعث گریه ی او میشود مانند آلرژی غذایی،رژیم غذایی شما(اگر شیرده هستید)یا برگشت اسید معده را بررسی کند.

همانطور که بیشتر نوزادتان را میشناسید و او بزرگتر میشود،ممکن است بتوانید تفاوت گریه های او را تشخیص دهید.ممکن است برای گرسنگی یک نوع گریه و برای عوض کردن پوشک نوع دیگری گریه داشته باشد.اگر قادر به تشخیص تفاوتهای گریه ی او باشید،آرام کردن او میتواند برایتان راحت تر باشد.از آنجا که هر نوزادی متفاوت است،در اینجا به چند قانون عمومی اشاره شده است:

 • یک نوزاد گرسنه تمایل دارد که به آرامی نق بزند و به خود بپیچد.همانطور که بیشتر گرسنه میشود بیشتر گریه میکند.اگرچه گریه ی نوزادان تازه متولد شده از همان اول زیاد است.
 • نوزادی که درد دارد،چه به علت درآمدن دندان،گاز معده یا مریضی،گریه اش بیشتر است و صورتش رنگ پریده میشود.
 • در حدود ۶ ماهگی اگر نیمه شب از خواب بیدار میشوند میتوانید از مدت گریه تشخیص دهید.۱۰-۵ دقیقه صبر کنید و اگر گریه ادامه داشت،مشکلی به جز بیدار شدن وجود دارد.
 • اگر نوزادتان کولیکی است،آگاه باشید.نوزادان کولیکی گریه میکنند و از ۲ هفته پس از تولد تا۱۴-۱۲ هفته پس از آن،درد مداوم دارند.نوزاد کولیکی به خود میپیچد،گریه ناگهانی و با عصبانیت میکند،بدن و مشتهایش را جمع میکند و در چهره اش خشم و درد مشخص است.کولیک میتواند پس از ۶ هفته به اوج برسد و میتواند به آرامی بهبود یابد یا ناگهانی قطع شود.اگرچه بسیار خسته کننده و دردناک است،تمام میشود.کولیک را با برگشت اسید معده که میتواند درد واقعی ایجاد کند،اشتباه نگیرید.درد بازگشت اسید معده میتواند با بالا یا کج نگه داشتن نوزاد(خواباندن میتواند درد را زیاد کند)،کمتر غذا دادن،بیشتر آروغ زدن و فشار دادن شکم،کم شود.(کودک را به شکم روی زانوهایتان بخوابانید و پشتش را بمالید یا سرش را روی بازویتان بگذارید و یک پایش را در یک طرف بازویتان بگیرید و راه بروید)

حتی لرزاندن کودکتان برای چند ثانیه میتواند به او آسیب برساند.

 • از این که به خود استراحت بدهید نترسید.کودک را در گهواره قرار دهید و قبل از این که به او آسیب برسانید او را ترک کنید.خودتان را آرام کنید.این ممکن است شامل گذاشتن دستهایتان روی گوش ها و حبس کردن خودتان داخل دستشویی باشد تا صدای گریه ی او را نشنوید.
 • اگر نمی توانید تحمل کنید،و احتمالا به گریه افتاده اید،به دوست یا همسایه ای که بچه دارد تلفن کنید.آنها شما را درک میکنند و خوشحال میشوند که کمکتان کنند.خجالت نکشید تا از آنها کمک بخواهید.
 • به عنوان گزینه ی آخر،کودک را در گهواره قرار دهید و به اورژانس زنگ بزنید.به آنها بگویید که دارید از کوره در میروید که کودکتان دائما گریه میکند و به کمک فوری آنها نیاز دارید.آنها فردی را میفرستند تا مطمئن شود به کودک آسیب نمی رسانید و شما را به فردی در خدمات اجتماعی ارجاع میدهند تا در صورت تکرار شدن موقعیت،به شما کمک کند.
 • بیش از ۱۰۰۰ نوزاد در سال بخاطر سندروم لرزاندن نوزاد میمیرند.لرزاندن نوزاد میتواند به مرگ،آسیب مغزی،عقب ماندگی ذهنی،صرع یا حتی نابینایی منجر شود.

اگر نوزاد تازه به دنیا آمده است،به یاد داشته باشید که نوزاد در رحم مادر راحت و گرم بوده است.نوزاد را در یک قنداق بپیچانید تا احساس کند مانند رحم مادر گرم و ایمن است.یک قنداق یا کیسه خواب برای نوزاد بگیرید و از یک پتو نازک و کوچک برای پیچاندن او استفاده کنید.هدف این است که به کودک اجازه ندهیم با تکان دادن دست ها و پاهایش به اطراف خودش را اذیت کند.فقط مطمئن شوید که کودک به اندازه ای راحت باشد که بتواند به راحتی تنفس کند.
در دهان او پستانک قرار ندهید تا از خفگی جلوگیری شود و مطمئن شوید که اورا به پشت میخوابانید.در اینجا به چگونگی پیچاندن نوزاد اشاره شده است.

 • یک گوشه پتو را تا بزنید و سر نوزاد را روی آن قسمت قرار دهید.
  یک طرف پتو را روی کودک بپیچانید و یک دستش را پایین قرار دهید.
 • قسمت پایینی پتو که زیر پای نوزاد است را به بالا تا بدهید و آن را به بالای پتو محکم کنید.
  سمت دیگر پتو را بگیرید و آن را دور نوزاد بپیچید تا نتواند دست دیگرش را حرکت دهد.

بعضی وقت ها همه چیزی که نوزاد نیاز دارد عوض شدن زاویه ی خوابیدنش است تا احساس بهتری داشته باشد.هرچند کودک را در گهواره به کنار نخوابانید. حتی یک نوزاد خیلی کوچک هم نیز میتواند به روی شکمش بچرخد که می تواند ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد.

حرکت دادن به آرام کردن کودکان کمک می کند و باعث خوابیدن او می شود.راه های متفاوتی برای تکان دادن نوزاد وجود دارد و شما میتوانید بهترین آنرا انتخاب کنید.بعضی اوقات شما می توانید به بهترین پوزیشن برای خودتان نیز فکر کنید.زیرا تکان دادن نوزاد برای مدت طولانی می تواند برای والدین خسته کننده باشد.در اینجا به راه هایی برای آرام کردن نوزادتان توسط حرکت دادن او اشاره شده است:

 • نوزاد را در آغوشتان بالا پایین کنید.
 • نوزاد را در یک تاب قرار دهید.
 • نوزاد را روی زانوانتان قرار دهید و اورا به چپ و راست تاب دهید.
 • به آرامی به پشت نوزاد ضربه بزنید.
 • با او راه بروید.
 • با ماشین با او به بیرون بروید.
 • به آرامی با کودکتان در آغوشتان برقصید.
 • همانطور که نوزادتان را درآغوش گرفنه اید در اتاق راه بروید.
 • روی یک توپ ورزشی بنشینید و به آرامی با کودکتان بالا پایین شوید.
 • روی یک صندلی گهواره ای بنشینید و همراه با کودکتان به جلو و عقب بروید.

اگر نوزادتان گرسنه است سینه یا شیشه می تواند بهترین مورد برای او باشد اما اگر نوزادتان فقط بدنبال چیزی برای مکیدن است میتوانید به او پستانک بدهید (اگر از پستانک استفاده می کنید)،شستش را در دهانش قرار دهید یا حتی شست خود را از طرفی که ناخنتان پایین باشد در دهان او قرار دهید.این کار میتواند به کودکتان در زمان های سخت، حس راحتی بدهد.

بعضی مواقع یک صدای جدید یا آرامش بخش میتواند چیزی باشد که نوزادتان را آرام میکند.میتوانید خودتان صدا را ایجاد کنید یا از وسایل محیط استفاده کنید.در اینجا به وسایلی اشاره شده است که میتوانید استفاده کنید:

 • آواز خواندن برای نوزادتان
 • زمزمه کردن
 • باز کردن شیر آب
 • استفاده از صدای وسایل یا گفتن حرف ش (شین)
 • صدای آرام موسیقی یا صدای طبیعت
 • صدای رادیو
 • روشن کردن جارو برقی

بلوزتان و لباس های نوزادتان را بجز پوشک در بیاورید.سرش را روی سینه تان قرار دهید و او را در آغوش بگیرید و یک پتوی گرم روی هردوتان بیاندازید.

 • همچنین این روش به تحریک شیردهی در زنانی که شیر کمی دارند و کمک به رشد نوزادان نارس شناخته شده است.

این مورد میتواند راهی عالی برای آرام کردن نوزادتان باشد.این کار میتواند آن ها را آرام کند و برای خواب یا کاهش احساس تنش به آن ها کمک کند همانطور که حمام آب گرم به یک انسان بالغ که استرس دارد کمک میکند.باید این روش را امتحان کنید تا ببنید که واقعاً به نوزاد کمک میکند یا خیر.

 • متاسفانه بعضی از کودکان بعد از حمام آب گرم بیشتر عصبانی میشوند پس باید بفهمید که آیا این روش واقعاً به آنها کمک میکند یا خیر.
 • مراقب دمای آب باشید و با آرنجتان دمای آب را چک کنید.بعضی از نوزادان به دما حساس تر هستند،بعضی آب سرد و بعضی آب گرم را ترجیح میدهند.

ماساژ دادن کودکتان به آرامی با انگشتان میتواند به رهایی از تنش در بازوها،شانه ها،پاها و دیگر اعضای بدنشان کمک کند.حتی یک تماس آرام و عاشقانه والدین به نوزادتان میتواند توجه و عشقی که نیاز دارد را برساند.

 • در ذهن داشته باشید که مانند حمام آب گرم،ممکن است ماساژ نیز کودک را بجای آرام کردن عصبانی کند.پس اگر این کار مفید یا مضر است،آگاه باشید.

بعضی مواقع تنها چیزی که نوزاد نیاز دارد عوض شدن چشم اندازش است. این محرک اضافی می تواند حواس کودکتان را از عصبانیتش پرت کند.اگر انرژی اش را دارید به چیزی سخت تر از حرکت کردن به اتاق متفاوت نیاز نیست.در اینجا به راه های دیگری برای تغییر چشم انداز نوزادتان و آرام کردن او اشاره شده است:

 • پنکه سقفی را روشن کنید
 • به نوزادتان یک اسباب بازی جدید بدهید
 • به حیاط خلوط بروید
 • نوزادتان را جلوی پنجره برده و با هم بیرون را تماشا کنید

کارهایی برای آرام کردن کودکتان وجود دارد که میتواند برای کوتاه مدت عالی باشد اما ممکن است بعداً به مشکل تبدیل شود.در اینجا به مواردی که باید از انجام آنها پرهیز کنید اشاره شده است:

 • دفعه دومی که کودکتان شروع به گریه میکند به او پستانک ندهید. اینکار ممکن است به طور موقت او را آرام کند اما نمی توانید مشکل اصلی او را بفهمید.
 • دفعه دومی که کودکتان شروع به گریه میکند به او غذا ندهید. دلایل زیادی برای گریه کوکتان می تواند وجود داشته باشد و اگر هر دفعه که شروع به گریه میکند به او غذا بدهید، نوزاد میتواند فکر کند برای راحتی بهترین گزینه است که به زیاد خوردن منجر می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری