بلاگ

کاهش تستوسترون در افراد سالمند

مردان با گذشت سال‌ های زندگی دست كم با 2 واقعیت ناخوشایند رو به ‌رو می ‌شوند:

– افزایش قطر شكم

– كاهش میزان تستوسترون

اغلب ما از خطرات بزرگ شدن شكم آگاه هستیم. اما آیا كاهش تستوسترون(هورمون جنسی مردانه) با افزایش سن هم عوارضی دارد؟

تستوسترون

پژوهشی كه اخیرا در اجلاس سالانه متخصصان غدد درون ‌ریز آمریكا منتشر شد، نشان داد كه مردانی كه میزان تستوسترون در آن ها پایین است نسبت به هم سالان شان با میزان‌ های طبیعی تستوسترون، 33 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

آیا این یافته‌ها به معنای آن است كه باید برای این مردان درمان جایگزین با تستوسترون تجویز كرد؟ گرچه مصرف مكمل‌ های تستوسترون از دهه 1990 در آمریكا رشدی انفجاری داشته است.

میزان پایین تستوسترون و مشكلات بهداشتی مربوط به آن ؟

مردان سالمندی كه دچار كمبود تستوسترون هستند، میل جنسی كمتر، انرژی كمتر، توانایی كمتر برای تمركز و تراكم استخوانی پایین ‌تری دارند. آن ها همچنین دچار تجمع چربی در اطراف قسمت میانی بدن می ‌شوند و در معرض خطر بالاتر مقاومت به انسولین، سندرم متابولیك و دیابت هستند.

در بررسی ما با در نظر گرفتن سایر عوامل خطرزا؛ مردان با میزان پایین ‌تر تستوسترون نسبت به افراد با تستوسترون طبیعی، 33 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند. البته توجه داشته باشید میانگین سنی افراد مورد بررسی ما 71 سال بود، یعنی این مردها در گروه سالمندان قرار داشتند.

میزان پایین تستوسترون با ایجاد تعدادی از بیماری ‌ها در مردانی همراه است كه زمینه قبلی ایجاد آن را نداشته‌اند، مانند دیابت.

مردانی كه دچار بیماری عروق تغذیه ‌كننده قلب یا عروق كرونری هستند نیز میزان تستوسترون پایین‌تری دارند، بنابراین ما می ‌دانیم كه میزان تستوسترون با این بیماری ارتباط دارد؛ البته ما هنوز مطمئن نیستیم كه كاهش احتمال بقا در مردان با تستوسترون پایین به همین علت باشد.

داشتن میزان بالاتر تستوسترون اثری حفاظتی داشته باشد. به عبارت دیگر درصد احتمال خطر مرگ در مردهای با میزان تستوسترون بالاتر، نسبت به میانگین خطر مرگ، تفاوتی نداشت.

به‌ نظر می ‌رسد پزشكان برای مردانی كه میزان تستوسترون پایینی دارند به ‌طور فزاینده‌ ای مكمل‌های تستوسترون تجویز می ‌كنند. آیا پژوهش‌ها از دادن تستوسترون اضافی حمایت می ‌كنند؟

ما پیشنهاد نمی‌ كنیم كه مردان در سنین بالا مصرف تستوسترون را آغاز كنند(حتی گروهی كه میزان تستوسترون در آن ها پایین است) چرا که به ‌طور قطع نمی‌ دانیم كه آیا مصرف مکمل تستوسترون مفید و کاملا بی ‌خطر است.

ما در حال جمع ‌آوری اطلاعات هستیم. در حال حاضر كارآزمایی بالینی كنترل‌ شده ای با تعداد افراد كافی و با قدرت آماری كافی برای نتایج معنادار،  در این زمینه انجام نشده است.

كم كردن چربی ‌های اضافی در اطراف شكم و كمر ممكن است به افزایش تستوسترون کمک کند.

چاقی مركزی یا همان چاقی شکمی با میزان پایین تستوسترون ارتباط دارد و نشان داده شده است كه مردان دچار چاقی شکمی، وقتی از رژیم های کاهش وزن استفاده می کنند، میزان تستوسترون در آن ها افزایش می ‌‌یابد. البته در حال حاضر ما علت این امر را نمی ‌دانیم.

جالب این است كه چاقی مركزی در مردان(چاقی سیبی شکل) با كاهش میزان تستوسترون همراه است، در حالی ‌كه چاقی مركزی در زنان با افزایش میزان تستوسترون در ارتباط است.

تستوسترون با افزایش سن به ‌طور كلی كاهش می‌ یابد. بسیاری از كارشناسان معتقدند در حوالی 60 سالگی، حدود 30 درصد مردان دچار کمبود تستوسترون می شوند.

در حال حاضر پژوهش‌های بسیاری در این زمینه در جریان است؛ البته آنچه مورد نیاز است یك كارآزمایی بالینی بزرگ با كنترل دارونما است تا در آن، آثار استفاده از مكمل‌های تستوسترونی به آزمون گذاشته شود.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری