بلاگ

کتاب و مطالعه

کتاب و مطالعه

کتاب و مطالعه : اگر مجبور شوم یک راه را انتخاب کنم تا والدین بتوانند از آن طریق محیط کودک خود را پر بار ساخته و به او کمک کنندتا به خوبی رشد کند، کتاب خوانی در منزل را توصیه می کنم.

این کار را پرستار کودک در منزل نیز می تواند برای علاقه مند کردن کودک انجام دهد.

اگر از مطالعه کردن لذت می برید، آشکارا در مورد آن صحبت کنید، فرزند شما نیز همین رویه را دنبال خواهد کرد.

وجود کلمات برای روشی که مغز ما بدان عمل می کند، ضروری هستند، بنابراین مطالعه کردن امری بسیار مهم است و بین تعداد کتابهایی که در منزل دارید و میزان مطالعه فرزندتان در زمان رشد و بعدها در زندگی شخصی اش، ارتباطی مستقیم وجود دارد.

کتاب یکی از از تفریحات بزرگ زندگی محسوب می شود. کتاب، کلماتی را به کودک عرضه می کند تا او بتواند احساسات، تصورات و اندیشه هایش را ابراز کند.

به علاوه کتاب کمک میکند تا کودک بتواند دنیایی را که در آن زندگی می کند، توضیح دهد- روابط را توصیف کند، موقعیت ها را به تصویر بکشد و شخصیت ها را معرفی کند.

کتاب ها، برای بازی های تخیلی انگیزه به وجود می آورند،  تصورات ذهنی را معرفی می کنند و نیز سرگرم کننده هستند.

بچه ها همواره از والدینشان پیروی می کنند. بنابراین اگر کتاب بخوانید، فرزندتان هم همین کار را خواهد کرد. البته در آغاز کار بهتر است که مطالعه کردن، تجربه ای مشترک بین شما باشد .

در منزل ما از همان زمانی که فرزندانمان متولد شدند، کتابها را به آنها معرفی کردیم و مطالعه کردن همیشه تجربه ای مشترک برایمان بود.

اگر فرزندمان علاقه چندانی به این کار نشان می داد، آن جلسه مطالعه تها چند دقیقه طول می کشید اما همواره چند بار در روز رابه مطالعه می گذراندیم.

 

کتاب و مطالعه

کتاب و مطالعه : کودکتان را به مطالعه تشویق کنید.

اگر کتاب خوانی برای مودک شما تجربه ای موفق و لذت بخش باشد، شما با اطمینان بیشتری میل به مطالعه کردن را در او ایجاد می نمایید.

سعی کنید هر روز یا حداقل چند بار در هفته برای کودکتان کتاب بخوانید و همزمان عادت مطالعه کردن را در او نهادینه کنید. کتابهایی را انتخاب کنید که سطح گیرایی آن متناسب سن کودکتان باشد، کتابهایی که از نظر بصری جذاب بوده و تصاویر خوبی داشته باشند.

کودکان، تصویر و عکس مردم، مکان ها و وقایعی را که با آن آشنایی دارند، دوست دارند. همچنین از تصاویر حیوانات هم خوششان م یآید. داستان های پریان برای آنها جذاب می باشند.

نظریه ها حاکی از آن هستند که این نوع داستانها، ابزاری مفید برای کودکان می باشند که به وسیله آنها، به راحتی دنیای خود را می شناسند و بین چیزهای واقعی و غیر واقعی تفاوت قائل می شوند.

داستان های پریان سبب تقویت اندیشه انتزاعی و تفکر خلاق می گردند.

در ابتدا به علت آن که مدت زمان دقت کودک، کوتاه می باشد، کتابخوانی هم باید کوتاه و تنها به اندازه چند صفحه باشد.

این کتابها باید دارای تصاویر بزرگ و نوشته های کم باشند بسیاری از کودکان کتابهای بدون نوشته و تصویری را دوست دارند.

دقت کنید که فهم لغات درون کتاب، راحت باشد. ممکن است کتابی که در آن از حروف چاپی بزر استفاده شده، راحت به نظر برسد اما لغات مشکلی داشته باشد.

بنابراین اول آن را بخوانید تا ببینید کلمات آن برای کودکتان قابل فهم است یا خیر.

به هنگام خواندن کتاب برای کودکتان، اگر فضا آرام و راحت باشد، او لذت بیشتری خواهد برد.

همانطور که در حال خواندن هستید، انگشتتان را زیر حروف حرکت دهید اما کودکتان را مجبور نکنید تا به کلمات نگاه کند یا انگشت شما را دنبال مند.

کودکتان را تشویق کنید تا تصاویر وقایع را در ذهنش مجسم کند یا حدس بزند که در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد؛ وقتی این کار را کرد، تحسینش کنید.

اگر از شما خواست که دوباره کتابی را برایش بخوانید، این کار را انجام دهید؛ ممکن است کتاب مورد علاقه اش را بارها و بارها برای او بخوانید.

بهترین راه برای برآوردن این موضوع که آیا کودک شما به موضوع کتابی علاقه مند می باشد یا خیر، این است که ببینید چقدر در مورد آن کتاب صحبت می کند و چند بار به طور خودبخودی خواستار بازخوانی کتاب مورد علاقه اش می شود.

زمانی که کودکتان آمادگی مطالعه کردن را از خود نشان داد، کتابهای آشنا و مورد علاقه اش را که می تواند بخواند، در اختیارش بگذارید، حتی اگر ملمات را از حفظ باشد.

بعدها این کلمات آشنا را در کتابهای دیگری خواهد دید و آنجا می تواند آنها را بخواند. کتابهای جدیدی را برای فرزندتان فراهم کنید که داستانی را با تکرارهای مکرر نقل می کنند و کلمات مشابه چندین بار در آنها تکرار می شوند.

حتی زمانی که فرزندتان می تواند به تنهایی کتاب بخواهند، کتاب خواندن برای او را متوقف نسازید. او هنوز هم از مزیت وقت گذرانی با شما به این شیوه صمیمانه لذت می برد.

به او بیاموزید که مراقب کتابهایش باشد و آنها را تمیز، صحیح و سالم و عاری از خط خوردگی نگه دارد. کتابها را در قفسه هایی کوتاه در اتاق فرزندتان قرار دهید، با این کار، توجه او به کتابها جلب می شود.

دقت کنید تا همواره چند نوع کتاب را موجود داشته باشید.

 

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری