بلاگ

کتترپورت

کتترپورت

کتترپورت : یکی از مشکلات عمده بیمارانی که نیاز به شیمی درمانی و تزریقهای مکرر دارند سوراخ نمودن قسمتهای مختلف اندام جهت دستیابی عروق خونی می باشد. این امر علاوه بر درد و ناراحتی برای بیمار موجب تخریب رگ های محیطی و مشکلات جدیدی برای این بیماران می شود. استفاده از پورت که در زیر پوست بیمار قرار می گیرید میتواند از بروز این مشکلات جلوگیری نماید. کاشت این محفظه در زیر پوست که به رگ مرکزی بدن وصل است از روی پوست مشاهده نمی شود. پورت ها در اندازه ها و شکل های متنوع قابل درسترس می باشند. پزشک شما پورتی که متناسب با اندازه و وزن شمایت برای کار گذاشتن در بدن شما انتخاب می کند.

 

کاربرد پورت

از طریق پورت می توان ، تزریق خون، آنتی بیوتیک، سرم و نیز نمونه گیری خون را بدون نیاز به سوراخ کردن پوست جهت یافتن رک انجام داد. پورت کت وسیله ای است که دارای یک مخزن و یک لوله ارتباطی می باشد.

مخزن از نظر اندازه مشابه صفحه مچی است و در زیر پوست در قسمت بالای قفسه سینه در سمت راست یا چپ قرار داده می شود. مخزن پورت کت توسط لوله باریکی یا ضخامت مشابه مغزی خودکار به یکی از سیاهرگ های اصلی بدن در محل اتصال آن به قلب ارتباط پیدا می کند.

سوزن تزریق از راه پوست به مخزن وارد می شود و داروهای شیمی درمانی یا سرم یا داروی حاجب وریدی برای تهیه عکس رنگی و … از طریق ارتباطی به سیاهرگ های مرکزی بدن وارد می شوند.

پورت چگونه در بدن شما قرار داده می شود

این وسیله در اتاق عمل و معمولا با بیحسی موضعی قرار داده می شود. در صورت عدم بروز مشکل خاص مدت بستری یک شب است ولی به طور معمول عصر روز عمل نیز بیمار با نظر جراح قابل ترخیص است. قبل از عمل جراحی برای کارگذاری این وسیله ممکن است آزمایشات و بررسی هایی انجام شود که شامل عکس قفسه سینه و آزمایش خون می باشد.

خطرات کارگذاری پورت

این عمل عموما عارضه حادی ندارد ولی با توجه به این که در محل کارگذاری این وسیله عناصر حیاتی عبور میکنند به ندرت ممکن است عوارض شدیدی نیز ایجاد می شود. از جمله این عوارض می توان به آسیب دیدن پره ای که اطراف ریه را پوشانده و اصطلاحا پلور نامیده می شود یا آسیب دیدن سرخرگ گردنی و … اشاره کرد که هر کدام درمانهای خاص خود را دارند که برای انجام این درمان ها به مدت بستری بیشتری نیاز است.

عوارض پورت

مضن داشتن این وسیله و طی مدت استفاده گاهی ممکن است عوارضی مانند عفونت یا بروز لخته در سیاهرگ مورد نظر یا جدا شدن مخزن از مجرای پورت کت و … بروز کند که هر کدام درمانهای خاص خود را دارند. بهتر است علادم   این مشکلات را از پرستار یا پزشک مسوول شیمی درمانی سوال کنید و در صورت بروز به پزشک خود مراجعه نمایید.

طول مدت استفاده از پورت

پورت را می توان برای هفته ها، ماهها و حتی سالها حفظ نمود (حداکثر سه سال). انواع زیر پوستی تا حدود 1500 مرتبه تزیریق در مخزن قابل استفاده هستند. پس از اتمام دروه درمان یابد این وسیله زا خارج کرد. این کار با بیحسی موضعی انجام می شود.

نحوه مراقبت از پورت

بالافاصله بعد از قرار دادن پورت تزریق در آن را شروع کرد. البته در صورت امکان بهتر است حدود 3 الی 5 روز از این زمان بگذرد تا درد و التهاب محل عمل  کاهش یافته باشد. در صورت عدم وجود عارضه  در زخم پس از گذشت 48 الی 72 ساعت از زمان باگذاری تماس آب با زخم بالامانع است و می توان حمام کرد. گاهی از پانسمانهای ضد آب استفاده می شود ، در این صورت بلافاصله پس از کارگذاری پورت نیز می توان حمام کرد. از دستکاری ناحیه پورت خودداری کنید. سوزن های مخصوص پورت را همیشه همراه داشته باشید.

از پوشیدن لباسهای تنگ خودداری نمایید. از استعمال مواد آرایشی بر روی محل پورت خودداری نمائید. در روزهای اول پس از کارگذاری پورت بهتر است فعالیتهای سنگین یا ورزش انجام نشود ولی پس از حدود یک هفته انجام رانندگی یا فعالیتهای سبک ورزشی ایراد ندارد. فعالیتهای عادی فرد مانند حرکت دادن دستها و سر و گردن و راه رفتن و .. از روز اول مانعی ندارد. در هفته اول ممکن است درد خفیف و کبودی را در محل شکاف تجربه کنید. جهت رفع این درد مصرف مسکن ساده مانند استامینوفن به شما کمک خواهد کرد. در صورت برطرف نشدن قرمزی و ایجاد تورم د راطراف محل پورت بعد از یک هفته حتما به پزشک جراح مراجعه نمایید. بعد از اتمام تزریق در پورت مقداری داروی ضد انعقاد خون (هپارین) بداخل پورت تزریق می شود تا از لخته شدن خون داخل پورت جلوگیری شود. اگر به طور منظم از پورت استفاده نشود لاطم ماهیانه داخل پورت شستشو داده شود.

عفونت ممکن است داخل لوله یا اطراف آن ایجاد شود. در موارد زیر باید فورا با پزشک خود تمای بگیرید:

دیدن ناحیه قمرز متورم یا دردناک اطراف پورت دائمی ماند تب، تنگی نفس، لرز و سر گیجه در این موارد به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد. در صورت عفونت شدید یا در صورت لخته شدن خون در داخل پورت ممکن است پورت خارج گردد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری