بلاگ

کشت ریز جانداران

کشت ریز جانداران

کشت ریز جانداران : امروزه گزینه ها و رویکردهای زایمان روز به روز افزایش می یابند و اگر صادق باشیم، برخی از آنها کمی عجیب و غریب به نظر می رسند. علاوه بر زایمان نیلوفری، زایمان با هیپنوتیزم، کپسول کردن جفت، ذخیره ی سلول های بنیادین و تاخیر در گیره زدن به بند ناف، رویکرد جدیدی در زایمان مطرح شده است که به نام  “کشت ریز جانداران” بر نوزاد تازه متولد شده است.

کشت ریز جانداران چیست؟

ولی این روش جدید چیست؟ ایا پزشکان و ماماها آنرا تایید می کنند یا هرگز درباره ی آن چیزی نشنیده اند! داستان به قرار زیر است:

بنابر پژوهش های علمی جدید، ظاهراً بین نوزادان متولد از طریق مجرای زایمان و جراحی سزارین عوارض و تفاوت هایی وجود دارد. نوزادان متولد از طریق سزارین در برابر عوارض سلامتی مثل چاقی، آسم، آلرژی، دیابت و برخی از بیماری های خود ایمنی آسیب پذیرترند. چنین ضعفی می تواند در اثر این واقعیت باشد: نوزادانی که هنگام زایمان از میان مهبل عبور نمی کنند، در معرض مایعات واژن و میلیون ها میکروبی که در آن ناحیه سکونت دارند قرار نمی گیرند.

تماس نوزاد با ریز جانداران مفید بدن مادر در هنگام زایمان نقش اساسی در طراحی سیستم ایمنی نوزاد دارد که برای داشتن روده و سیستم ایمنی سالم ضروری است. حداقل 300 تا 400 گونه از میکروب ها در مهبل بانوان وجود دارد. این ریز جانداران در نقاط دیگر بدن ما وجود دارند و معمولاً در دهان، پوست و روده یافت می شوند. حضور آنان نقش مهمی در سالمت ما دارد،اما وقتی توازن آنها به هم میخورد، می توانند باعث عوارض سلامتی شوند. به طوریکه بانوانیکه میزان باکتری های سالم لاکتوباسیلوس واژن آنها کم باشد، احتمالا با خطر بیشتری برای داشتن بچه ای نارس رو به رو خواهند بود.

چرا اهمیت دارد!

دکتر ماریا بلو، میکروب شناسی و پیشگام در پژوهش ها درباره ی کشت نوزاد با ریز جانداران است. طبق یافته های او، روندی که آن را کشت با تکه ی پنبه می خوانند، بر بدن نوزادان به شکل مثبتی اثر می گذارد. به تازگی او یافته های خود را عرضه کرد که توصیه می کند، استفاده از تکه ای پنبه برای گردآوری باکتری ها از واژن یا مجرای زایمان مادر و سپس مالیدن این پنبه روی نوزاد هنگام تولد- خصوصا اطراف سوراخ های بدن و دست های بچه- تا حدودی تجمع تعداد باکتری ها در بچه های سزارینی را بهبود می بخشد، در نتیجه، تعداد ریزجاندارانی که بچه های سزارینی در معرض آنها قرار می گیرد دو برابر می شود، در حالی که بچه های متولد از زایمان واژنی هنوز شش برابر بیشتر ریز جاندار کسب می کنند.

هنگام زایمان واژنی بچه ها برای مدت طولانی تری در معرض مواد مخاطی و باکتری های مادر قرار می گیرد در صورتیکه بچه های متولد با جراحی سزارین در معرض آن مواد قرار نمی گیرند. در و واقع، پیش از  تولد و هنگام زایمان باکتری های روده ی بچه شروع به رشد می کنند.

همچنین باید در نظر داشت که در زایمان سزارین همیشه آنتی بیوتیک داده می شود. آنتی بیوتیک ها میکروب های بد را نابود می سازند، ولی ریز جانداران خوبی که بر سلامت نوزادان اثر می گذارند نیز از بین خواهند رفت.

بسیاری از پزشکان و پرستاران و حتی والدین به سبب ناخوشایند بودن عاملکشت ریز جانداران، اجرای آن را مطلوب نمی دانند. فکر این که حداقل یک ساعت پیش از تولد نزواد با جراحی سزارین، تکه ی پنبه ی آغشته به مایع نمکین در مهبل قرار گیرد. سپس آن را روی پوست، اطراف دهان و سوراخ های بدن بچه بمالند، باعث لرز بر اندام برخی می شود. اما در واقع، هنگام مراحل زایمان واژنی و تولد بچه، این اتفاق به خودی خود می افتند . زایمان واژنی بچه را از میان مجرایی حرکت می دهد که به شدت آغشته به ریز جانداران است.

اگر می دانید که به زایمان سزارین نیاز دارید یا آن را می خواهید، پس شاید باید موضوع کشت بچه با ریزجانداران را در نظر داشته باشید، اما یادتان باشد که در حال حاضر این عمل در دنیای پزشکی رایج نیست و بسیاری از متخصصان سلامت معتقدند که پیش از تصمیم و اجرای آن، این روند به پژوهش های بیشتری نیاز دارد، مثل همه ی زایمان های واژنی، مادر باید برای وضعیت اچ آی وی معاینه شود و استرپتوکوک بیماری باید منفی و لاکتوباسیلوس در واژن غالب باشد.

اگر این موضوع برای شما جالب است، پایدار باشید و از مراقب بهداشتی خود بپرسید که آیا آنها برای اجرای این کار آماده اند.

برای این منظور کافیست پیش از جراحی سزارین، پنبه ی آغشته به مایع نمکین را داخل مهبل بگذارید. این پنبه را در محفظه ی استریل بگذارید و وقتی بچه متولد شد، ترشحات از مواد مخاطی واژن روی پنبه را به دست ، دهان و بدن بچه بمالید.

به این ترتیب، شما قرار گرفتن در معرض باکتری هایی را تقلید می کنید که در صورت سرازیر شدن فرزندتان از مجرای زایمان در معرض آنها قرار می گرفت.

اگر نمی توانید روش کشت بچه با ریز جانداران را اجرا کنید…

اگر برای انجام این کار اکراه دارید یا اگر مراقب بهداشتی شما رضایت نمی دهد که درخواستتان را برای اجرای کشت فرزندتان پس از سزارین انجام دهد، همه چیز را از دست نداده اید.

تا حد امکان تماس پوست با پوست را برای مدتی هر چه طولانی تر انجام دهید. درخواست کنید که اولین حمام برای حداقب بیست و چهار ساعت به تاخیر افتد.

وقتی نمی توانید تماس پوست با پوست را اجرا کنید، بگذارید که پدر به این کار مشغول شود.

فرزندتان را شیردهی پستانی کنید- شیر مادر حاوی موادی است که از رشد باکتری های خوب پشتیبانی می کند.

برای حمایت از رشد ریزجانداران روده، شاید پرستار مصرف پروبیوتیک را توصیه کند.

حقیقت

باکتری های روده بچه های متولد با جراحی سزارین نسبت به نوزادان متولد از روش طبیعی، متفاوتند و می تواند رشد سیستم ایمنی نوزاد را مختل کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری