بلاگ

کلستومی

آشنایی با مراقبت های کلستومی

آشنایی مختصر با کلستومی:

کلستومی نوعی دهانه می باشد که روی شکم ایجاد می شود تا عمل بهبود روده سریع تر و بهتر انجام شود. به عبارت دیگر برای بهبود مشکلات روده بزرگ و انجام عمل دفع، دهانه ای روی شکم از روده بزرگ ایجاد می شود که عمل دفع از این طریق انجام می شود. در جواب به کلستومی چیست ؟ باید گفت کلستومی، دهانه ایجاد شده روی شکم می باشد که انواع مختلف و متنوعی دارد. در اینجا قصد داریم به مراقبت های کلستومی بپردازیم.

کلستومی

آشنایی با انواع کلستومی:

کلستومی انواع مختلف و متنوعی دارد. کلستومی عموماً به دو نوع موقت و دائمی تقسیم می شود. کولون همان روده بزرگ می باشد. کلستومی موقت زمانی ایجاد می شود که کولون برای ترمیم و یا بهبود باید برای مدتی استراحت کند. به عبارت دیگر برای بهبود روده بزرگ طی یک مدت معین در سطح شکم ایجاد می شود. این نوع عموماً بعد چند ماه و یا چند سال توسط عمل جراحی به حالت اولیه خود باز می گردد. کلستومی دائمی بر خلاف نوع موقت آن به حالت اولیه خود باز نمی گردد. لازم به ذکر می باشد که کلستومی بر اساس قسمت های مختلف روده بزرگ انواع مختلفی دارد که می توان به صعودکننده ، عرضی و نزولی و سیگموئیدی اشاره کرد که هر کدام مشخصات منحصر به فردی دارند. نوع صعودکننده کلستومی ایجاد شده در زیر آپاندیس می باشد که مایع خروجی از آن مایع غلظ می باشد. نوع عرضی نیز نوعی کستومی ایجاد شده در ناحیه عرضی روده می باشد که مدفوع خروجی از آن مایع و یا خمیری شکل می باشد.

عوارض دهانه ایجاد شده در ناحیه شکم:

این نوع جراحی عوارض متنوعی دارد که بعضی از آن ها بعد از درمان ظاهر می شوند. از عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خونریزی زخم و یا خونریزی اطراف دهانه ایجاد شده روی شکم
 2. ایجاد عفونت
 3. مبتلا شدن به سنگ کیسه صفرا
 4. ایسکمی
 5. فیستول
 6. ایجاد مشکلات تنفسی
 7. حملات قلبی

چه موقع در شکم دهانه ای ایجاد  می شود؟

 1. مبتلا شدن فرد به بیماری های التهابی روده
 2. مبتلا شدن فرد به بیماری روده بزرگ
 3. بسته شدن قسمتی از روده
 4. وجود مشکلات مقعدی
 5. وجود عفونت های کاملا جدی و حاد

با مراقبت های کلستومی آشنا شوید:

کلستومی عموماً برای بهبود مشکلات ایجاد شده در بدن و رفع مشکلات روده بزرگ و دفع مدفوع صورت می گیرد. از مراقبت ها می توان به نوع تغذیه، چگونگی تعویض آن و …. اشاره کرد. یکی از مراقبت ها مربوط به تغذیه می باشد. در حقیقت باید در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه ها را به مقدار زیاد مورد بررسی قرار داد. بهتر است پس از جراحی بیشتر از مایعات و غذا هایی آبکی استفاده شود.

از دیگر مراقبت ها می توان به نحوه تعویض آن اشاره کرد. پوست اطراف زخم را بهتر است با آب و صابون بشویید تا آلودگی ها و میکروب ها از بین بروند، سپس محل شسته شده را خشک کرد. برای جلوگیری التهاب زخم می توان از محافظ پوست استفاده کرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری