بلاگ

کم خونی

کم خونی

کم خونی : مصرف مقدار مورد نیاز آهن در دوران بارداری اسیار حائز اهمیت است، زیرا جنین از ذخایر آهن موجود در بدن مادر استفاده می کند. کمبود آهن در برنامه غذایی موجب کم خونی می گردد که هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار می دهد.

در واقع کم خونی، شرایطی است که ذخایر هموگلوبین بدن یا گلبول های قرمز خون کاهش می یابند. گلبول های قرمز بخش مهمی از سیستم خون بدن را تشکیل می دهند، زیرا اکسیژن را به سایر سلولهای بدن می رسانند.

با کمبود این سلول ها در خون، بدن مجبور می شود به خود فشار وارد کند تا بتواند اکسیژن را به اندام ها و بافت ها برساند. به همین دلیل انرژی بیشتری در بدن مصرف شده و فرد به احساس تحریک پذیری و بی حالی دچار می شود.

 

نقش آهن در کم خونی

کم خونی علل مختلفی دارد. در برخی افراد، همچون بیماران مبتلا به کم خونی داسی شکل، کم خونی یک عارضه ی ژنتیکی است. اما در سایرین، کم خونی پس از دست دادن حجم زیادی از خون ایجاد می شود. با این حال رایج ترین علت کم خونی کمبود ویتامین و مواد مغذی است که کم خونی ناشی از تغذیه نامیده می شود. کمبود آهن، اسید فولیک و ویتامین ب12 می تواند منجر به کم خونی بانوان شود. اصلی ترین عامل ابتلا به کم خونی ناشی از تغذیه، فقر آهن است.

به طور معمول، میزان آهن مورد نیاز در بانوان، 18 میلی گرم در روز است، اما در دوران بارداری، به دلیل افزایش حجم خون مادر، این مقدار به 27 میلی گرم در روز افزایش می یابد. علاوه ب این، جنین برای تامین آهن مورد نیاز خود، از ذخایر آهن موجود در بدن مادر استفاده نموده و از این آهن تا چند ماه اول پس از تولد بهره مند می شود.

متاسفانه ، بسیاری از بانوان پیش از دوران بارداری به فقر آهن مبتلا هستند. حتی اگر رژیم غذایی مادر در بارداری متعادل و مناسب باشد نیز باید روزی 27 میلی گرم اهن مصرف کنید. زیرا مغذی ترین رژیم های غذایی هم بیش از 12 الی 14 میلیگرم از آهن روزانه ی بدن را تامین نمی کنند. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به فقر آهن روزانه ی بدن را تامین نمی کنند. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به فقر آهن در دوران بارداری، مصرف مکمل های اهن توصیه می شود. خوشبختانه اکثر مکمل ها و ویتامین های مخصوص بارداری، حاوی 30 میلی گرم آهن هستند، بنابراین از مصرف آنها غافل نشوید.

علایم خطر

علاوه بر کمبود ذخایر آهن، عوامل زیر نیز می توانند در دوران بارداری خطر ابتلا به کم خونی را افزایش دهند:

  • استفراغ های مکرر صبحگاهی
  • فاصله اندک بین دو بارداری
  • حمل دو یا چند قلو
  • تجربه قاعدگی های شدید پیش از بارداری

نشانه های کم خونی

  1. خستگی، سرگیجه، ضعف
  2. رنگ پریدگی، به ویژه در لب ها، ناخن و زیر پلک
  3. تنگی نفس
  4. عدم تمرکز
  5. ضربان شدید

در بسیاری از مطالعات، ارتباط مستقیمی بین ویار و فقر آهن شدید دیده شده است . در صورت میل به خوردن مواد غیر عادی، همچون خاک و گل، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا شما هم از فقر آهن رنج می برید؟

از آنجایی که اغلب بانوان با مشکل کمبود ذخایر آهن مواجه هستند در نخستین روزهای بارداری باید از این نظر مورد آزمایش قرار بگیرند. این آزمایشات شامل دو نوع آزمایش خون هستند. اولین آزمایش هماتوکریت است، که درصد سلول های قرمز خون را بررسی می کند. دومین آمزایش نیز هموگلوبین است که میزان هموگلوبین در هر 100 میلی لیتر خون را ارزیابی می کند. این آزمایشات، مجددا بین هفته های 24 تا 28 بارداری تکرار می شوند، زیرا این احتمال وجود دارد که مادر در ماه های پایانی بارداری به کم خونی مبتلا گردد.

درمان کم خونی

در صورت ابتلا به کم خونی، به احتمال زیاد مکمل اهن تجویز می شود. با این حال، این مکمل ها، فقط برای افرادی مفید است که از کمبود آهن رنج می برند. سایر علل کم خونی به روش های درمانی دیگری نیاز دارند. دوز مجاز مکمل های آهن بین 60 تا 120 میلی گرم در روز است. برای جذب بیشتر آهن در بدن توصیه می شود قرص آهن را با معده خالی و همراه با منابع ویتامین ث هم چون آب پرتغال میل نمایید. از مصرف همزمان آهن با کلسیم اجتناب کنید، زیرا جذب آهن را کاهش می دهد.

التهاب دستگاه گوارش، شایع ترین عارضه ی مکمل های آهن است. بسیاری از بانوان نیز با مصصرف مکمل آهن دچار یبوست می شوند. برای مقابله با این مشکل باید مصرف فیبر را در برنامه غذایی افزایش داد. دیگر عوارض مکمل های آهن حالت تهوع و بیرون روی است. در صورت ایجاد تهوع، بهتر است این مکمل  ها قبل از خواب مصرف شوند. برای اطلاع از روش های دیگر کاهش تهوع هنگام مصرف قرص آهن با پزشک مشورت کنید از دیگر عوارض مصرف آهن تیره شدن مدفوع است. بنابراین اگر همزمان با مصرف مکمل آهن رنگ مدفوع تیره شد، جای نگرانی نیست.

خطراتی که سلامتی مادر و جنین را تهدید می کنند

اغلب سابقه کم خونی به دوران قبل از بارداری بر می گردد و از آنجایی که جنین آهن مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین می کند، احتمال این که خطری سلامتی جنین را تهدید کند بسیار اندک است. با این حال در صورت ابتلا به کم خونی بهتر است فورا به درمان اقدام شود تا منجر به مشکلات جدی تر نگردد.

ابتلا به کم خونی در سه ماهه اول یا دوم بارداری، خطر زایمان یا کم وزنی نوزاد را افزایش می دهد. در مادرانی که به فقر آهن شدید مبتلا هستند، احتمال کم خونی نوزاد آنها در دوران شیر خوراکی وجود دارد.

کم خونی در اواخر  بارداری نه تنها باعث احساس خستگی و کاهش توانایی بدن برای مبارزه با بیماری می گردد، بلکه هنگام زایمان نیز فرد را با مشکلات بسیاری مواجه می کند. به خصوص اگر هنگام زایمان خون زیادی از دست بدهد. کم خونی احتمال نیاز به تزریق و انتقال خون را در مادر افزایش می دهد و می تواند دوران نقاهت و بستری شدن پس از زایمان را طولانی تر کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری