کم کاری تیروئید

علت کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید که گاهی در دوران بارداری رخ می دهد به حالتی گفته می شودکه این غده مقادیر کافی از هورمون تیروئید را تولید نکند. بسیاری از علائم کم کاری تیروئید مانند خستگی، افزایش وزن و نامنظم بودن سیکل های قائدگی مشابه عوارض معمول و بی خطر دوران بارداری است. ولی کاهش سطح هورمون تیروئید در این دوران می تواند با ایجاد اختلال در بارداری سبب افزایش سقط جنین شود.

کم کاری تیروئید

علائم این عارضه چیست؟

کم کاری تیروئید عارضه شایعی است. ولی با این وجود در صورت خفیف بودن علائم، تشخیص آن اندکی دشوار است. این عارضه هنگامی رخ می دهد که غده تیروئید قادر به تولید هورمون کافی نباشد. علائم کم کاری تیروئید اغلب خفیف و شروع آن تدریجی است. شایع ترین این علائم عبارتند از:

 • احساس ضعف و خستگی
 • عدم تحمل سرما
 • گرفتگی صدا
 • تورم صورت
 • افزایش وزن
 • یبوست
 • تغییرات پوست و مو مانند خشکی پوست و ریزش ابرو
 • سندرم تونل کارپال (درد، بی حسی و مور مور شدن دست)
 • کاهش ضربان قلب
 • گرفتگی عضلات
 • فقدان تمرکز کافی
 • سیکل های ماهیانه نامنظم

علائم کمکاری تیروئید می تواند مشابه دیگر عوارض و مشکلات پزشکی باشد. به همین علت برای تشخیص صحیح این عراضه باید با پزشک خود گفتگو و مشورت کنید.

کم کاری تیروئید چه تاثیری بر جنین دارد؟

جنین در طول نخستین ماه های بارداری به هورمون تیروئید مادر وابسته است. هورمون تیروئید در روند تکامل مغز و سیستم عصبی و همچنین رشد طبیعی جنین بسیار ضروری است. از این رو کم کاری تیروئید مادر می تواند اثرات نامطلوب و بلند بر جنین داشته باشد.

این عارضه چگونه تشخیص داده می شود؟

اختلال عملکرد تیروئید با استفاده از آزمایش خون تشخیص داده می وشد. در این روش برای سنجش عملکرد تیروئیدی (تیروکسین یا T4)و همچنین هورمون محرک تیروئید یا TSH در خون اندازه گیری می شود. افزایش سطحTSH و کاهش سطح T4از محدوده نرمال و طبیعی در خون نشانگر وجود کم کاری تیرودی است ..

چه کسانی باید از نظر وجود کن کاری تیروئید غربالگری شوند؟

تست غربالگری دروان بارداری برای عارضه کم کاری تیروئید توصیه نمی شود. بلکه فقط مادرانی که قبل از بارداری به کم کاری تیروئید شده اند و همچنین آن دسته از مادرانی که به سایر مشکلات غدد مبتلا هستند باید آزمایشات غربالگری مربوطه را انجام دهند.

درمان کم کاری تیروئید در بارداری چگونه است؟

در این دروان بر اساس نتایج آزمایشات اقدامات دارویی جهت افزایش این هورمون در بدن انجام می گیرد. تخمین دوز صحیم دارو بستگی به سطح هورمونهای تیروئید بدن دارد. در دوران باردرای ممکن است سطح تیروئید بدن دچار تغییر شود که طبیعتاً به دنبال آن دوز داروی مصرفی نیز در ادامه درمان تغییر می کند. در طول نیمه الو بارداری سطح هورمون تیروئید بدن باید هر چهار هفته یکبار به طور منظم کنترل وشد . این اقدامات درمانی ایمن بوده و هیچ خطری برای مادر و جنین ندارند. در پایان دوران بارداری نیز تمام نوزادان از نظر ابتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید مورد غربالگری قرار می گیرند.

 


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید