بلاگ

کنترل ادرار

کنترل ادرار

کنترل ادرار :  هیچ دو کودکی در یک سن مشابه نمی توانند ادرار خود را کنترل کنند.  فکر این که کودکتان در آن زمانی که شما تعیین می کنید باید بتواند خودش را کنترل کند، فکر درستی نیست .

تنها زمان ممکن آن وقتی است که کودک آمادگی پیدا کند.

مقصور بنده از آمادگی یافتن، زمانی است که مغز، رشته های عصبی و ماهیچه ها به اندازه کافی پرورش یافته باشند.

به علت آنکه رشته های عصبی به تکامل لازم نرشده اند و تا سن 15 تا 18 ماهگی ماهیچه ها به انها پاسخ می دهند، بنابراین لطفا ً و به خاطر فرزندتان تا قبل از این سن از او انتظار نداشته باشید که به دستشویی رفته و روی لگن بنشیند.

در اصل هرگز نباید آنها را وادار کنید تا روی لگن بنشینند، چرا که این کار سبب می شود فرزندتان به راستی از این کار سر باز  بزند ( و همیشه هم برد با اوست) و احتمالاً بعدها به مشکلاتی مثل گاه و بیگاه خود را خیس کردن یا شب ادراری برخورد خواهد کرد.

اگر با کارهای گفته شده در زیر این مشکل حل نشد با مراجعه به پزشک مربوطه و با کمک پرستار کودک می توانید کمی از این مشکل بکاهید.

 

کنترل ادرار

کنترل ادرار در کودکان

خیس کردن شلوار در تمام کودکان رایج است . به خاطر داشته باشید که آنها تا قبل از 15 ماهگی به سختی می توانند ادرار خود را نگه دارند.

پس حتی زمانی که به شما خبر می دهد که نیاز به تخلیه ادرار دارد، تا زمانی که برایش لگن بیاورید یا تا زمانی که روی آن بنشیند، نمی تواند ادرار خود را نگه دارد.

همچنین حدوداً در 21 ماهگی یک افزایش طبیعی در بسامد ادراری او رخ می دهدکه هیچ کس و کمتر از همه کودکتان نمی تواند در مورد آن کاری انجام دهد. او در سن 2.5 سالگی می تواند ادرارش را تا 4 یا 5 ساعت نگه دارد و یعد از آن، مدت زمان نگه داشتن ادرار طولانی تر خواهد شد.

کودکان از حود سن 12 ماهگی حالت منفی بافی پیدا می کنند و اگر آنها را وادار به انجام کاری بر خلاف میلشان نمایید، به راحتی از اطاعت آن سرباز می زنند.

اگر والدین با تلاش زیاده از حد مشتاقانه و قاطع طرز استفاده از لگن را به کودکان بیاموزند، این امر می تواند به شکست مطلق بیانجامد.

تمام بچه ها از جلب توجه و جار و جنجال کردن خوششان می آید و زمانی که سعی می کنند از لگن استفاده کنند، هیچ چیز بیش از تماشای دقیق تمام اعضای خانواده آنها  را راضی نمی کند.

او دوست دارد مادرش کنار او بنشیند و با چرب زبانی او را متقاعد کند، با او بازی کند و به او وعده و وعید بدهد. کودک می داند که اگر بلافاصله بعد از آوردن لگن، کارش را انجام دهد، موجب شگفتی تمام اعضای خانواده می شود.

بنابراین برای جلب توجه چند بار در روز این کار را تکرار می کند.

با آموزش دستشویی رفتن از بروز مشکلات جلوگیری کنید

  • اگر مستعد هستید که خیلی زود به کودکتان آموزش دهید، مشکلات بسیاری به وجود خواهد آورد، اکثر اختلالاتی که در زمینه کنترل ادرار وجود دارند به این علت می باشد که کودک را مجبور می سازید روی لگن بماند و کارش را انجام دهد و برای اعمال خواسته های خود از تنبیه استفاده می کنید. در زمینه آموزش دستشویی رفتن بیش از حد اشتیاق به خرج ندهید.

  • بگذارید او با سرعت خودش پرورش یابد، هیچ راهی برای تسریع این فرآیند وجود ندارد- شما برای کمک کردن به او، همراهی اش می کنید. زمانی که در او نشانه های تخلیه ادرار ظاهر می شود، وظیفه شما آن است که سریعاً اقدام کنید و دقت کنید که یک لگن یا توالت برای استفاده او موجود باشد و او به راحتی بدان دسترسی پیدا کندو بسیار تحسینش کنید.
  • دو ساعت قبل از خواب، او را از خوردن نوشیدنی منع کنید، دقت کنید که قبل از رفتن به رختخواب ادرارش را تخلیه کرده و لباس خواب هایی را به او بپوشانید که به راحتی بالا بروند و سریع هم پایین کشیده می شوند. با این اقدامات به او کمک می کنید که شب ها خودش را خیس نکند. اگر معتقدید که او دیر می تواند در کنترل ادرار خود مهارت پیدا کند، می توانید برای منتفی دانستن علل عضوی به متخصص مراجعه کنید. گنجایش کوچک مثانه، تنگی مجرای ادرار یا در مورد دختران جابجایی میزنای، همگی به بی اختیاری ادرار منجر می شوند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری