بلاگ

کنترل روند پیری با تزریق خون جوان

یک مطالعه کارازمایی بالینی در صدد است تا سطح پروتئین ها را درخون افراد مسن تر تغییر دهد. تیم معتقد است که با این کار می توانند روند پیری را کند کنند و بافت های سالم را نگه دارند.

جستجو و تحقیقات برای جوانی ابدی، داستانی است که هیچ گاه کهنه نمی شود و همچنان بی پایان مانده است. دانشمندان در تلاش هستند تا با مطالعه بر روی خون افراد، روند پیری را کند کنند و از بیماری های وابسته به سن جلوگیری نمایند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، یک کارآزمایی بالینی از نوع رادیکال و بسیار تجربی ترتیب داده اند که در یک دوره شش ماهه تحقیقاتی خود را تکمیل کنند. آن ها بعد از مطالعه کوچکی بر روی موش های آزمایشگاهی دریافتند که نتایج مطالعه می تواند امید بخش باشد. سطوح غیر طبیعی پروتئین خون افراد حاضر در مطالعه از طریق یک ماشین بازنشانی می شود. دانشمندان معتقدند که این سطوح بالا از پروتئین های خاص می تواند مانع از رشد و نگهداری بافت های سالم بدن شوند و در نتیجه آن ها را سوی زوال بدن سوق می دهند.

کاهش روند پیری

برنامه این مطالعه در نتیجه مطالعه حیوانی که توسط شرکت گسترش زندگی گوگل یا Calico انجام شده بود اعلام همگانی شد. این مطالعه نشان داد که در موش های جوان عفونت خون، رشد سلول های مغز و کبد تازه را کاهش می دهد و عملکرد آن ها را دچار اختلال می کند.

شواهد نشان می دهد که تزریق خون جوان می تواند ترمیم عضله در حیوانات مسن تر را سرعت بخشد. این بهبود می تواند در نتیجه رقیق کردن خون قدیمی حیوان نیز باشد و خواص خون جوان ممکن است خواص کمتری داشته باشد.

این مطالعه که آخرین مطالعه از تحقیقات در این حوزه است و نتایج آن نشان می دهد که مولکول ها در خون ممکن است پیری را به تاخیر بیندازند. بسیاری از مطالعات قبلی که بر تاثیر جوان کردن پروتئین خون تمرکز کرده اند، این مطالعه جدید بر اهمیت سطوح غیر طبیعی پروتئین خون قدیمی تاکید کرده است.

این پروتئین ها توسط تمام بافت های بدن هر روز تولید می شوند. زمانی که در سطوح پایین حاضر می شوند، اهمیت می یابند و فرد بدون آن ها نیم تواند زنده بماند. با کهولت سن سطوح آن ها تغییر می کند. برخی از آن ها بالا می روند و برخی پایین می روند. بنابراین رویکرد منطقی این نیست که به مردم خون جوان تزریق شود، بلکه باید مولکول های کلیدی خون آن ها را نرمال سازی کرد.

در گذشته، دانشمندان بر روی اینکه زمانی که خون بین حیوانات جوان و پیر پیوند می خورد (مثلا در جراحی) چه اتفاقی می افتد، تحقیق کرده بودند و نتیجه را برگشت و وقفه فعالیت خوانده بودند. چرا که حیوانات فراورده خون را به اشتراک می گذارند، این امکان برای دانشمندان مهیا شده بود که تاثیر خون جوان را در حیوانات پیر و تاثیر خون پیر را در حیوانات جوان بررسی کنند. ولی نکته قابل توجه آن است که دو موشی که با یکدیگر خون به اشتراک می گذارند، چیزی بیشتر از فراورده خونی را تقسیم می کنند .

در این پژوهش اخیر، یک راه جدید برای انتقال خون بین حیوانات بدون پیوند ایجاد شده است. در این مطالعه به جای جراحی، خون را از طریق یک لوله به دریافت کننده خون منتقل می کنند. این لوله توسط یک کامپیوتر تحت کنترل است.

عروق خونی موش جوان به موش پیر متصل شدند، بطوریکه دو حیوان از یک منبع خونی مشترک استفاده می‌کردند؛ نتایج نشان داد، روند بهبود موش پیر دچار آسیب‌دیدگی– شامل بازسازی عضلات و استخوان‌ها– پس از دریافت خون جوان و تازه بطور قابل توجهی با سایر موش‌های پیر که این خون را دریافت نکرده بودند، تفاوت داشت.

همچنین در موش پیر دریافت‌کننده خون جوان، افزایش تعداد سلول‌های مغزی جدید در بخشی از مغز مرتبط با حافظه مشاهده شد.

محققان معتقدند که هورمون‌ها و فاکتورهای رشد در خون جوان و تازه، مسئول اثرات جوانسازی، کمک به بازسازی و ترمیم بافت‌های آسیب دیده هستند.

آزمایش تزریق پلاسمای خون از سال گذشته در بیمارستان زوکر هیل ساید نیویورک آغاز شده است. در این روش، پلاسمای جوان به بیماران سالمند مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط تزریق می‌شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری