کودکانی که لکنت زبان دارند

کودکانی که لکنت زبان دارند

کودکانی که لکنت زبان دارند

پارسیان آوید (مراقبت از کودک در منزل): بسیاری از افراد مشهور مانند ارسطو، ویرجیل، چارلز اول، لوییس کارول، سامرست موام و چارلز داروین لکنت زبان داشته اند. معمولاً لکنت زبان در سنین 2 تا 4 سالگی و به ندرت بعد از 7 سالگی شروع می شود و سه برابر در پسران شایع تر می باشد- حداقل زمانی که کوچک  هستند. شخصیت فرزند شما هم اهمیت دارد؛ هر چقدر ذاتاً حساس تر باشد، بیشتر در معرض لکنت زبان قرار میگیرد. بیشتر کودکان خونسرد یا آنهایی که آرام می باشند، کمتر دچار لکنت می شوند.

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

لکنت زبان در کودکان

خبر خوب آن است که از بین 5 کودکی که لکنت دارند، 4 نفر خود به خود معالجه می شوند. شانس بهبودی لکنت زبان کم بیشتر از لکنت شدید می باشد و از بین 1000 نفر فرد بالغ، لکنت در 3 نفر از انها باقی می ماند. اکثر کودکان وقتی صحبت کردن را یاد می گیرند در مرحله ای دچار لکنت زبان شده یا تپق می زنند، به ویژه اگر هیجان زده یا ناراحت بشوند و تقریباً همیشه مداوا می شوند، مگر آنکه بخاطر این نقص آنها را مسخره یا سرزنش کنیم و یا از همه مهمتر نگرانی والدینشان را ببینند. اگر والدین دست روی این نقطه ضعف فرزند خود بگذارند، از او بخواهند حرف خود را تکرار کند، واضح تر صحبت کرده یا قبل از حرف زدن، نفس عمیقی بکشد، او را به سمت لکنت کامل سوق می دهند. این کار حتی او را دستپاچه تر می کند.

بی تردید دست گذاشتن بر روی هر گونه جهت گیری او به سمت لکنت زبان، کار بی رحمانه ای است. هیچ گاه نباید با سخنان فرزندتان را قطع نماید، چرا که عامل عمده ایجاد لکنت زبان، عدم اعتماد به نفس می باشد.

برای کمک به شما و فرزندتان

درمان این اختلال بسیار موفقیت آمیز می باشد اما تمام روش های درمانی کاستی های را دراند، بنابراین مایوس نشوید. روش مطلوب ، ” گفتار هجایی زمان دار”  می باشد. دراین روش به فرزندتانمی آموزید که تمام هجاها را با فاصله میانی مساوی ادا کرده و هر کدام را با تکیه یکسان تلفظ کند. ” بیان دوباره” روش درمانی دیگری است که به فرزندتان می آموزید بعد از گفتن هجاها و کلمات، آنها را تکرار کند.

کسانی که لکنت زبان دارند، اگر صدای بازگشتی خود را نشوند، می توانند روان صحبت کنند. می توان با استفاده از ”  بازخورد شنیداری تاخیری”  این کار را انجام داد. ” بازخورد شنیداری تاخیری” نواری ضبط شده از صدای کودک شماست که او قبل از پخش با تاخیری بسیار کوتاه از طریق گوشی آن را می شنود. این کار سبب می گردد که او در حقیقت بسیار آهسته صحبت می کند؛ او صداها را می کشد و ممکن است بدین شکل لکنت متوقف شود. مخصوصاً از یک گفتار درمان کمک بگیرید. برای ارجاع کودک خود به این روش با پزشک یا مددکار بهداشت خود مشورت کنید.

در تمام مواردی که سخن گفتن کودک شما تاخیر دارد و با مبهم می باشد، شنوایی او را آزمایش کنید. همچنین در مواردی که او دائماً نوک زبانی حرف می زند، به گفتار درمان مراجعه کنید.

اشتراک گذاری :

خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید