کودکان لاغر

کودکان لاغر

کودکان لاغر

پارسیان آوید(مراقبت از کودک در منزل): لاغری علل بسیار دارد. بعضی از بچه ها به طور ارثی لاغر هستند و پدر و مادر یا هر دوری آنها به خانواده های پرخوری تعلق دارند. به این بچه ها از همان دوران طفولیت، چیزهای زیادی برای خودن می دهند. این بچه ها پرخور یا عصبی نیستند و دلشان هم نمی خواهد این همه غذا، آن هم غذاهای چرب و شیرین بخورند.

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

مراقبت از کودکان لاغر

بعضی از بچه ها لاغرند چون مادر با فشار و ترغیب بیش از حد سعی کرده به آنها غذا بدهد. بعضی از بچه ها هم به دلیل مشکلات عصبی نمی توانند غذا بخورند. کودکانی که نگران هیولاها، مرگ یا رفتن پدر و مادر هستند، بخشی از اشتهایشان را از دست می دهند. بحث های خشم آلود یا کتک کاری پدر و مادر، کودکان را به شدت می ترساند و اشتهایشان را از بین میبرد. حسادت نسبت به خواهر یا برادر بزرگتر و تلاش برای رسیدن به او و کسب محبوبیت او باعث می شود که کودک همه انرژی خود را صرف کند و در هنگام غذاخوردن آرامش نداشته باشد. همانطور که مشاهده می کنید، کودکی که زیر فشار روحی است، به دو دلیل لاغر می شود: اشتها و دیگری بی قراری و صرف انرژی برای حفظ ظاهر.

بسیاری از کودکان سراسر جهان به این دلیل دچار سوء تغذیه می شوند که نمی توانند غذای مناسب یا کافی پیدا کنند. حتی در امریکا هم که کشور ثروتمندی است، تعداد زیادی از کودکان، شاید بشود گفت 25 درصد آنها، گاهی اوقات دچار وضعیتی هستند که نمی توانند چیزی برای خوردن پیدا کنند. این عدم امنیت غذایی هم به رشد بچه ها لطمه می زند و هم میزان یادگیری آنها را در مدرسه پایین می آورد. گرسنگی واقعاً یک فاجعه جهانی است.

بعضی از بیماری های مزمن جسمی،سوء تغذیه را به وجود می آورد. کودکانی که در اثر بیماری های مزمن لاغر می شوند، به شرط آن که در دوره ای که دچار تهوع می شدند، وادارشان نکرده باشند غذا بخورند. به سرعت وزن قبلی شان را به دست می آورند.

از دست رفتن ناگهانی وزن، موضوعی جدی است. اگر کودکی به شکل ناگهانی یا حتی کند، مقدار زیادی وزن از دست می دهد، باید چک آپ (معاینه کلی) بشود. شایع ترین علل از دست دادن وزن، بیماری قند( که موجب گرسنگی، تشنگی و ادرار زیاد می شود)، نگرانی درباره تنش های جدی خانوادگی، تومور و فشار فکری در نوجوانی برای گرفتن رژیم غذایی است.

مراقبت از یک کودک لاغر: یک کودک لاغر البته باید تحت چک آپ های پزشکی دائمی باشند. اگر کودک احساس خستگی دائمی می کند یا وزن خود را از دست می دهد و یا به میزان معقولی وزن اضافه نمی کند، این مساله از اهمیت بیشتری برخوردار است. لاغری، وزن اضافه نکردن و خستگی می تواند نشانه مشکلات روانی یا بیماری جسمی و یا هر دو باشد. اگر فرزند شما عصبی یا مضطرب است با یک مشاور یا روانشناس مشورت کنید. وضعیت او را با معلمش در میان بگذارید. بهتر است درباره روابط او با مادر و پدر، برادرها، خواهر ها، دوستان و همکلاسی هایش فکر کنید. اگر با فرزندان خود بر سر خوردن و نخوردن کشمکش دارید، سعی کنید آسوده باشید و فشار را از روی خود و آنها بردارید.

خوردن تنقلات مفید و غذا در فاصله وعده هایی غذایی برای بچه های لاغری که معده آنها انگار هیچ وقت آمادگی پذیرش غذا به میزان دلخواه آنها را ندارد، به رفع لاغری آنها کمک می کند. البته خوردن دائمی تنقلات کمکی نمی کند. سعی کنید در فاصله صبحانه و ناهار، یک بار تنقلات مفید و غنی به او بدهید.

در فاصله ناهار و شام و یک بار هم به هنگام خواب، از تنقلات مغذی استفاده کنید. گاهی اوقات مادر وسوسه می شود که به کودک لاغر غذاها و تنقلات چرب و شیرین بدهد.

در فاصله ناهار و شام و یک بار هم به هنگام خواب، از تنقلات مغذی استفاده کنید. گاهی اوقات مادر وسوسه می شود که به کودک لاغر غذاها و تنقلات چرب و شیرین بدهد. مراقب باشید که تنقلات و غذاهایی که از این دست، معمولاً مواد مغذی کافی ندارند. هرگز از تنقلات به عنوان رشوه یا آرام بخش استافده نکنید. ولی در مجموع بهتر است به این کودکان غذاهای مغذی بدهید. کودک ممکن است اشتهای خوبی هم داشته باشد، اما لاغر بماند. این احتمالاً ژنتیک است و کاری نمی شود کرد. این گونه کودکان طبعاً از غذاهای کم کالری مثل سبزی و میوه خوششان می آید و چندان علاقه ای به دسر ندارند.

اگر کودک شما از دوره کودکی ظریف و باریک بوده، ولی مشکلی نداشته است و وزنش هم هر سال به طرز معمولی اضافه می شود، مطمئن باشید اندامش فطرتاً باریک است و بیمار نیست.

 

 

 

 

اشتراک گذاری :

خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید