کودکان مبتلا به ضعف بینایی

ضعف بینایی

کودکان مبتلا به ضعف بینایی

پارسیان آوید (مراقبت از کودک در منزل): اگر نابینایی را از منظر توانایی فرزند شما برای فعالیت در موقعیت های طبیعی، شامل مدرسه، نگاه کنیم آنگاه نسبت به ناشنوایی، نقص کمتری محسوب می شود. دلیل این امر آن است که زبان نقش گسترده ای را در یادگیری، شکل گیری و حفظ روابط اجتماعی ایفا می کند: فرزند نابینای شما می تواند به کمک خط بریل، خواندن را یاد بگیرد، با دیگران صحبت کند، به گفته های معلم خود گوش دهد و به گفت و گوهای خود با شما ادامه دهد. با این وجود آنها با محدودیت های مهمی روبرو هستند که اولین آن رابطه آنها با شماست. آنها مانند بچه های بینا ارتباط چشمی برقرا نمی کنند، بنابراین مستقیم به والدینشان نگاه نمی کنند و با آنکه هیچ اشتباهی از آنها سر نزده، والدینشان ممکن است آن گونه که به فرزند  بینای خود پاسخ می دهند، به او واکنش نیان ندهند. ممکن است دلبستگی والدین به فرزند نابینایشان کمتر باشد و او احساس امنیت کمتری بکند. اگر چه زمان لبخندزدن بچه نابینا مانند سایر بچه ها می باشد، اما بر خلاف بچه بینا که تعداد لبخندهایش بیشتر می شود، او به مرور زمان کمتر و کمتر می خندد. به علاوه خنده او بسیار کم شورتر و کوتاه تر می باشد. گاهی اوقات والدین اظهار می دارندکه فرزند نابینایشان به احساسات آنها واکنشی نشان نداده است . حالات صورت یک بچه نابینا به عنوان یک قانون کلی سنجیده شده و عاطفی نمی باشد و ممکن است شما به این نتیجه برسید که او غمگین است یا نسبت به شما بی تفاوت می باشد. اگر رفته رفته از او کناره بگیرید، قابل درک است. اما بسیار مهم است که این کار را نکنید؛ شما باید به حرف زدن، بازی کردن، خواندن و خندیدن ادامه بدهید و همانقدر که به فرزند بینای خود توجه می کنید، به او نیز توجه کنید.

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

ضعف بینایی در کودکان

خوشبختانه شما با یادگیری خواندن سایر نشانه های فرزند خود می توانید هر نوع فاصله ای را که بین خود و او احساس می کنید، از میان بردارید. ممکن است صورت فرزند نابینای شما نسبتاً بی  حالت باشد، اما او برای ابراز احساسات خود، دست هاو بدنش را زیاد تکان می دهد. که با دقت بسیار به صدای قدم هایتان گوش می دهد. به همین ترتیب وقتی صدای شما را می شنود، ممکن است بجای لبخند زدن، دسته ایش را تکان دهد. او سعی می کند از راه های مختلف و متفاوت نسبت به بچه های بینا با شما ارتباط برقرا کند و شما باید این روش ها را پیدا کنید. بعد از آن می تولنید رابطه ای نزدیک ایجاد کنید. زمانی که شروع به خواندن برای او کردید، تحریکات گوناگونی را فراهم می کنید تا بتواند به آنها واکنش نشان دهد.

اگر سنین پاسسن مداخله کنید، به خود، خانواده خود و فرزندتان کمک می کنید و از بروز مشکلات عقلانی و عاطفی احتمالی جلوگیری می نمایید. خیلی زود از پزشک خود کمک بگیرید، از او بخواهید شما را به مراکز خاصی که برای بچه های نابینا وجود دارد، ارجاع دهد تا در آنجا از مشاوران و روان شناسان برای کمک بهتر به فرزندتان، راهنمایی بگیرید.

برای کمک به شما و فرزندتان

امروزه هر نوع نقص بینایی را می توان قبل از رسیدن کودک به سن یک سالگی پیدا نمود و برای بهبود آن، عینک تجویز می گردد. آزمایش جدیدی برای سنجش بینایی با استفاده از یک صفحه تلویزیون در کمبریج پی ریزی شده که فوراً نتیجه را به اطلاع شما می رسانند، بنابراین نگرانی شما کمتر می شود.تعدادی عکس ویدئویی از چشمان کودک شما گرفتاه شده و این تصاویر برای ارزیابی بر روی صفحه تلویزیون بازپخش می شوند. اولین تصویر، چشمان کودک را در حالت خیره به دوربین نشان می دهد؛ سپس دو عکس بعدی را در حالتی می گیرند که صورت کودک بر روی دوربین متمرکز نباشد. اگر او به دوربین خیره شود، چشمانش مانند نقطه هایی روشن به نظر می رسند، امااگر به پشت دوربین خیره شود، چشمانش مانند نقطه هایی روشن به نظر می رسند، امااگر به پشت دوربین زل زده باشد، مثلاً  به علت دوربینی چشمانش، تصاویر، تار به نظر می رسند. با استفاده از این روش کودکانی را که کره چشمانشان صاف می باشد و یا چشمانشان ،آستیگمات است، شناسایی می کنند.

از والدین بچه هایی که چشمشان در مرز این نواقص قرار داشته، درخواست می شود تا 6 ماه بعد بازگردند تا شاید در این مدت، این نقص به خودی خود برطرف شده باشد. به کودکانی که به ترمیم نیاز دارند، عینک تجویز می شود و باید هر 6 ماه یکبار برای معاینه رجوع کنند، چرا که شاید عینکشان به تغییر نیاز داشته باشد.

اشتراک گذاری :

خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید