بلاگ

کودکان و فناوری اطلاعات

با دگرگونی فراوانی که در عرصه تکنولوژی و فناوری بوجود آمده است، ایا نسل جدید نوزادان با مغزهای تکامل یافته تر متولد میشوند؟ احتمالاً مادری هستید که رایانه ی شخصی و اینترنت همراه دارید و عضو شبکه های اجتماعی هستید. شاید این مقاله را نیز در رایانه ی خود می خوانید و به هر ترتیب، به شبکه ی جهانی اینترنت مرتبط هستید. اکنون شما نتیجه گیری کنید. بر اساس پژوهشهای جدید، قرار گرفتن در معرض فناوری امروزی، در حال تغییر دادن روشی است که مغز انسان اطلاعات را پردازش می کند. نکته ی جالب دیگر: با تشکر از پدیده ای به نام اثر فلین، به احتمال زیاد وقتی فرزند تان بزرگ شد، ضریب هوشش بیشتر از شما خواهد بود. چگونه این حقایق به هم مرتبطند؟

کودکان و فناوری اطلاعات

در واقع، بین افزایش استفاده ی روزانه ی فناوریهایی مثل تلفن هوشمند و تکامل یافتن مغز انسان رابطه ای وجود دارد. افزون بر این، مادر طبیعت طرح مغز نسلهای آینده را چنان ماهرانه بهینه سازی کرده است که قدرت انطباق داشته باشد. در نهایت: مغز فرزندتان نسبت به چگونگی مغز شما هنگام تولد، به شکل متفاوتی سیم کشی می شود.

خوب و بد
دکتر گری اسمال، عصب شناس آمریکایی، یکی از پیشروان در پژوهشهای طولانی مدت درباره ی این موضوع است که چگونه استفاده از فناوری مسیرهای عصبی مغز ما را تغییر میدهد. در پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام می شود، او مغز گروهی از افراد بین ۵۵ تا ۷۶ ساله را نظارت کرد که آنچنان از فناوری استفاده نمی کردند.

او نیمی از این گروه را به جست وجو در اینترنت واداشت، در حالی که دیگران این کار را نمی کردند. در گروه “گوگل”، او متوجه شد که روند فعالیت (توفان) مغزی از جست و جوی واژه ها و غربالگری در میان نتایج، شکل فوق العاده ای از ژیمناستیک مغز بود که قدرت مغز داوطلبان را بهبود می بخشید. بنابراین، فناوری انسانها را هوشیارتر (باهوش تر) میسازد. افزون بر این، بر فرزندتان، فرزندان آنها و نسلهای بعد تاثیر نیز خواهد گذاشت. اما مثل همه ی چیزها، تکامل یافتن مغز انسان با فراز و نشیب های خود همراه است.

انواع متفاوت هوشیاری
پس شاید توانایی ضریب هوشی فرزندتان بیش از شما باشد. به عنوان والد، این موضوع برای شما به چه معناست؟ آیا آموزش فرزند هوشیارتان را برای جستوجو در گوگل شروع کرده اید؟ آهسته … مادر انیشتاین! بگذارید بازگردیم و بپرسیم: هوش چیست و چگونه آن را اندازه گیری می کنیم؟
کدام بچه هوشمندتر است: خردسالی که در هفت ماهگی اولین واژه ی خود را می گوید یا کودکی که در یک سالگی می تواند قلعه ای از مکعب ها بسازد؟ ضرورتا هیچ یک ضریب هوشی بیشتری نسبت به دیگری ندارد.

هوش در میان چند دسته بندی متفاوت اندازه گیری می شود. اغلب آزمون ضریب هوش استفاده شده برای افراد جوان (شش تا شانزده ساله)، مقیاس “هوش و کسلر کودکان” نام دارد که مهارتها را در پانزده دسته بندی می سنجد. این اندازه گیری انواع بسیار متفاوتی از هوش (هوشمندی) است. برای درک ساده تر آن، یکی از روان شناسان بسیار برجسته ی قرن بیستم، دکتر ریموند کاتل، انواع متفاوت را به دو ناحیه ی اصلی ساده کرده است: هوش جاری و کریستال شده. این دو نوع هوش دقیقا نشان می دهد که چگونه عملکرد مغزهای آینده (مغز فرزندانتان) در مقایسه با مغزهای امروزی (مغز خودتان) متفاوت است.

کریستال شده در برابر هوش جاری
گذشته را به یاد می اورید، زمانی که در مدرسه جدول ضرب را بارها و بارها تکرار می کردید تا زمانی که می توانستید آن را در خواب بخوانید؟ این نمونه ای از هوش کریستال شده است. این هوش از میزان دانش عمومی نمایندگی می کند که کسب کرده اید و برای تمام زندگی تان باقی می ماند و از وراثت به شدت تاثیر می پذیرد. این (هوش) مرکز تفکر و تجزیه و تحلیل منتفدانه است.

هوش جاری درباره ی درک مفاهیم غیرمعمولی (طرز تفکر متفاوت یا از دیدگاه جدید) است، مثل گرفتن (انتخاب کردن) عکسی دیجیتال از دوربین تلفن همراه و انداختن آن در پوشه ای در لپ تاپ و این ناحیه ای است که در آن طبیعت-دیجیتالی فرزند تان شروع به کار می کند. این هوش مرکز حل خلاقانه ی مسائل یا تفکر جانبی (جوانب مفاهیم) است. شاید از اینکه چگونه فرزندتان می آموزد صفحه ی لمسی آن را حرکت دهد، شگفت زده شوید، اما مغز فرزند تان که می تواند با این مفهوم انتزاعی (ذهنی) به سادگی منطبق شود. با تشکر از تکامل عالی مغز انسان،  استفاده از فناوری تقریبا به طور طبیعی برای خردسالان حاصل می شود. چالش بعدهاست، ان هم زمانی که فرزند تان باید فهرست سال های مهم تاریخی یا فرمول های جبر را هنگام امتحان حفظ کند.

کلاسهای درس آینده
دانش آموزان امروزی با وجود ویکی پدیا در نوک انگشتانشان، در کلاس های درس سنتی مبارزه  می کنند که در ان یادگیری طوطی وار (شکلی از هوش کریستال شدہ) کلید گذراندان ان درس است، این دانش آموزان نیاز ندارند که حقایق را در مغز خود انباشته کنند. تمام اطلاعات مورد نیازشان در “ابر (ClOud)” ذخیره شده است – که به سادگی از طریق اینترنت روی تبلیت و گوشی هوشمند همراهشان در دسترس است. بنابراین در سال های آتی، وقتی فرزندتان را برای مدرسه ی بزرگ تر آماده می کنید، این موضوع به چه معناست؟ آیا در تلاش برای وادار کردن فرزندتان به گسترش مغزش به روش های قدیمی باید وسایل الکترونیک، تلویزیون و اینترنت را در خانه ممنوع کنید؟ ایا سیستم اموزشی است که باید چگونگی اجرای کارها را عوض کند؟ همان طور که نیکی بوشی و دکتر جرمی گودرینگتون در کتاب خود فرزندانتان را برای اینده ضد ضربه کنید: والد بودن برای نسل غریب را، بیان می کنند، مشکل اینجاست که اکثر مدارس، راهکارهای آموزشی خود را تغییر نداده اند تا پیشرفتهای عصر اطلاعات را تامین کنند. آموزش نتیجه محور نمونه ی برنامه ی درسی است که تلاش میکند از مدلی تغییر کند که مهارتها را بر دانش عمومی (یا هوش کریستال شده) ترجیح میدهد، اما در عمل به خوبی کارامد نشد و سرانجام بعدها از بین رفت.

اکنون برخی از کشورها در حال تغییر دادن برنامه های درسی هستند که نه فقط بر انچه دانش آموزان یاد میگیرند، بلکه بر چگونگی یادگیری آنان نیز اثر می گذارد. بی شک این برنامه شامل نقشه هایی برای بهبود ساختاری و مواد آموزشی نیز می شود، مثل دسترسی به اینترنت در کلاسهای درسی و از میان رفتن همه ی کتابهای درسی با انواع ترجیحی کتابهای الکترونیک ارزان تر که می توان آن را روی  تبلت یا تلفن های همراه هوشمند خواند.

آینده ی دور
طبق مقاله ای از سال ۲۰۱۱ به نام تکامل آینده ی مغز انسان، دو دانشمند از دانشگاه آدلاید تحقیق کرده اند که چگونه فناوری نه فقط مغز انسان را دگرگون می سازد، بلکه احتمالا روزی این دو ترکیب خواهند شد.

ایده ای که آنها کشف کردند، این بود که مغز ما مولکول با مولکول به ذهن مصنوعی دانلود می شود و در بدن نوع روباتی جایگزین می شود – یعنی دیگر به بدن انسانی خود نیاز نخواهیم داشت! در نهایت، مغز انسان چیست، جز نوعی رایانه ی طبیعی؟ فکری ترسناک این است که روزی می توانید نوه و نتیجه ای داشته باشید که حتی انسان نیست، از نظر معنای سنتی این واژه.

اما امروزه این حقیقتی پسندیده است که فناوری بیشتر به بخشی از زندگی بچه در هر ناحیه ای تبدیل خواهد شد، از تعامل اجتماعی تا آموزش؛ و به عنوان والدین، وظیفه ی شما محدود کردن زیاد آنها نیست، بلکه کمک به فرزندتان است تا بین دنیای اینترنتی و خارج آن توازن سالمی برقرار کند. به عنوان نویسنده و والد، دکتر جیم تیلور در کتاب خود پرورش نسل فناوری: فرزند تان را برای دنیای سوخت رسانی شده از رسانه اماده کنید، می نویسد: هدف من رد فناوری نیست؛ در واقع، کمک به شما در استفاده از فناوری و فرهنگی است که برای فرزندانتان بزرگ ترین برتریها را می آفریند.

اثر فلین چیست؟
دکتر روان شناس، جیمز فلین، نشان داده است که هر دهه، میانگین ضریب هوشی سه واحد افزایش می یابد. امتیازهای آزمونهای ضریب هوش استاندارد از سال ۱۹۳۰ پیگیری شده اند، اما درباره ی اینکه آیا این موضوع به معنای آن است که انسانها با هر نسل هوشمند تر می شوند یا فقط به شیوه های دیگر (هوشمندتر می شوند)، مباحثه ی زیادی در جامعه ی عملی صورت نگرفته است.

فواید ومضرات کودکان فناوری هوشمند
مضرات: احتمالا کودکی که در فرهنگی غرق شده و در استفاده از فناوری رشد کرده است با موارد زیر مبارزه می کند:

–  خواندن نشانه های صورت و دیگر علایم و نشانه های غیر زبانی.

– درک مفهوم حریم خصوصی” برای خود یا دیگران.

– همدردی با مردم.

– به میزان عمیق تری درون گرایی یا تفکر کند.

– رابطه ی مهرامیز و عاشقانه ای را با شخصی که دوست دارد، شکل بخشد.

فواید: از جهت مثبت فرزند در حال رشدتان که می توان او را طبیعتا دیجیتالی محسوب کرد.

– مغزی دارد که برای پردازش اطلاعات با سرعتی بسیار بالا سیم پیچی شده است.

– در هماهنگی دست -چشم بهتر است.

– دید پیرامونی بهبود یافته ای دارد.

– به علت آثار فناوری بر جهان، در معرض جوامع جهانی بزرگ تری از فرهنگها، زبانها، و روابط انسانی متفاوت قرار دارد.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری