بلاگ

کیست کلیه

کیست کلیه

کیست کلیه : کیست های کلیه در قسمت لایه بیرونی کلیه که به آن اصطلاحاً کورتکس گفته می شود ایجاد می گردند. این کیست ها اغلب منفرد می باشد اما ممکن است سه تا چهار تا از آنها ایجاد شوند. کیست های کلیه بسیار شایع هستند. حدود 50 درصد افرادی که دارای سن بالای 50 سال هستند دارای حداقل یک کیست می باشند که اغلب هم خودشان از این موضوع خبر ندارند. علت ایجاد کیست در کلیه هنوز معلوم نشده است.

بر خلاف کیست های چندتایی که در بیماری کلیه پلی کیستیک دیده می شود، کیست های ساده کلیه اثری بر روی عملکرد کلیه نداشته و معمولاً بی ضرر هستند. در اکثر موارد، این کیست ها هیچ علامتی را ایجاد نمی کنند. به ندرت ممکن است که یک کیست آنقدر بزرگ شود که باعث کمر درد شود، یا اینکه خونریزی نموده و باعث ادرار خونی شود.

نحوه درمان کیست کلیه

کیست های کلیه اغلب به طور تصادفی در حین سونوگرافی، سی تی اسکن و یا اوروگرافی داخل وریدی کلیه ها که برای بررسی مشکل دیگری انجام می شود کشف می گردد. در بعضی موارد، یک نمونه مایع است توسط یک سوزن باریک از کیست کشیده شود و به آزمایشگاه فرستاده شود تا از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی شود. این کار تحت  بیحسی موضعی انجام می شود و با استفاده از سونوگرافی، محل کیست مشخص شده و سوزن به داخل آن فرستاده می شود تا نمونه مایع آن برداشته شود.

یک کیست سادهکلیه را معمولاً با عمل جراحی بر نمی دارند مگر این که این کیست باعث بروز مشکلی شود. با اینحال، اگر کیست دردناک شود ممکن است با کشیدن مایع آن توسط یک سوزن باریک و بلند، اندازه آن را کوچک نمایند و یا اینکه با عمل جراحی اقدام به برداشتن آن کنند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری