بلاگ

گاز گرفتن نوزاد هنگام شیردهی

گاز گرفتن نوزاد هنگام شیردهی

گاز گرفتن نوزاد هنگام شیردهی : هنگامی که نوزاد سینه مادر را به درستی می مکد، زبانش لثه و ردیف پایین دندان ها را می پوشاند( اگر دندان درآورده باشد) بنابراین او در این شرایط قادر به گاز گرفتن سینه مادر نخواهد بود؛ مگر انکه زابن خود را نیز همواره آن گاز بگیرد. علاوه بر آن نوک سینه مادر در حین شیردهی پستانی کاملا در عقب  دهان نوزاد قرار گرفته و از خطر گاز گرفتن ایمن است. با اینحال چنانچه وضعیت قرارگیری زبان نوزاد در حین تغذیه نامناسب بوده و یا نوک پستان مادر به میزان کافی در عقب دهان نوزاد نباشد ممکن است این احساس در مادر ایجاد شود که وزاد در حال گاز گرفتن نوک سینه است.

گاز گرفتن نوزاد

البته بعدها در زمان رشد دندان ها این امکان وجود دارد که نوزاد واقعاً سینه مادر را گاز بگیرد. به هر حال این عمل نوزاد کاملاً ناآگاهانه و غیر عمدی است چرا که او نمی داند این عمل او باعث آسیب و ناراحتی مادر می شود. این رفتار بسته به علت انجام آن و نوع عکس العمل مادر نسبت به این قضیه ممکن است برای مدتی تبدیل به یک عادت و یا نوعی سرگرمی برای نوزاد شود.

گاز گرفتن در نوزادانی که دندان ندارند

معمول ترین علت گاز گرفتن در نوزادان بسیار کوچک قرارگیری نامناسب نوزاد در حین شیردهی است بنابریان در صورت مواجهه با این مشکل بهتر است از یک مشاور شیردهی جهت آموزش تکنیک های صحیح این کار کمک بگیرید.

گاز گرفتن در نوزادان بزرگتر

عمل شیردهی پستانی در طول دو سال نخست زندگی نوزاد کاملاً طبیعی بوده و ادامه آن در دوره رشد دندان های نوزاد امری غیر عادی تلقی نمی شود. یک نوزاد رد صورت رعایت اصول صحیح شیردهی قادر به گاز گرفتن سینه مادر نخواهد شود. علاوه بر آنکه بروز این رفتار در نوزادان مقطعی بوده و الزاما همه آنها از این مرحله گذر نمی کنند. عمل گاز گرفتن در این نوزادان در این نوزادان معمولاً در زمان های مشخصی مانند آغاز یک وعده شیردهی، وقفه های کوتاه حین شیردهی و یا در خاتمه یک نوبت شیردهی که نوزاد احساس سیری وافر یا خواب آلودگی بسیاری دارد رخ می دهد. برخ یدیگر از نوزادان نیز مایلند در حین تغذیه با شیر مادر به آرواره خود اندکی استراحت دهند. این کار با توقف عمل مکیدن و روی هم گذاشتن دندان ها باعث فرورفتن ردیف بالای دندان های نوزاد در سینه مادر می شود.

مقابله با مشکل گاز گرفتن

در اکثر موارد می توان با نظارت دقیق بر رفتار نوزاد و زیر نظر گرفتن حرکات زبان او هنگام تغییر موقعیت آن در دهان و یا آموختن این نکته به نوزاد که گاز گرفتن باعث آسیب و ناراحتی مادر می شود انجام این کار را در او متوقف کرد.

گام اول

با توجه کامل به نوزاد و به حداقل رساندن عوامل حواس پرتی در او می توان تا حد بسیار زیادی از مشکل گاز گرفتن نوزاد پیشگیری کرد. برای این منظور باید خود را برای رویارویی با این شرایط آماده کرده و لحظه ای که نوزاد شروع به جنبیدن د رآغوش شما کرده و یا زبانش را برای گاز گرفتن به عقب می کشد بلافاصله عمل شیردهی را متوقف کنید. برای این کار می توانید با قرار دادن انگشت خود در بین لثه های نوزاد و از هم جدا نگه داشتن آنها عمل شیردهی را متوقف و سینه خود را از دهان او خارج کنید. تلاش کنید تا دریابید که نوزادتان در چه شرایطی تمایل به گاز گرفتن دارد تا از قرار گرفتن در آن موقعیت پرهیز کنید.

گام دوم

بر اساس تجربه  بسیاری از مادران زمانی که یک نوزاد به رغم همه تلاش های مادر برای پیشگیری از گار گزفتن همچنان در انجام این کار مصر است توقف سریع شیردهی معمولا موثر واقع شده و به نوزاد می فهماند که این رفتار او صحیح و مورد قبول نیست . همچنین در این مواقع می توانید نوزاد را از آغوش خود خارج کرده و او را برای لحظاتی در مکانی ایمن مانند کف زمین یا روی زانوان خود بنشایند. چنانچه نوزاد شروع به سر دادنگریه کرد می توانید شیردهی به او را دوباره آغاز کنید ولی در صورت تلاش دوباره او برای گاز گرفتن عمل شیردهی را مجددا متوقف کنید. همچنین می توانید به نوزاد خود توضیح دهی که این کار او به شما
آسیب می رساند و این مساله ناراحت کننده است. ولی برای این کار نیازی نیست که با خضونت بر سر او فریاد بکشید. بلکه بهتر است این موضوع را با لحنی کاملا ارام به او توضیح دهید. زیرا یک نوزاد علی رغم سن کن خو می تواند مفهوم علت و معلول و نتیجه حاصل از کار خود را به خوبی درک کند. ” هر بار که مامان را گاز میگرم او به من شیر نمی دهد”

تعریف و تمجید

بر اساس تجربه برخی از مادران تعریف از رفتار مثبت نوزاد و تشویق او در مواقعی که بدون گاز گرفتن شیر می خورد در روند توقف این کار بسیار موثر است. زیرا به هر حال رفتار نوزاد عمدی و
آگاهانه و به قصد آزار رساندن به مادر نیست.

سر گرم کردن نوزاد

سرگرم کردن نوزاد با روش های مختلفی نظیر دادن اسباب بازی های جویدنی، بازی کردن، گردش و پیاده روی روی در خارج از منزل و یا آب باری در حمام نیز در برخی موارد می تواند در دور کردن ذهن نوزاد از این مساله موثر باشد.

علت گاز گرفتن نوزاد چیست؟

شناخت و آگاهی از علت بروز این رفتار در روند توقف آن بسیار راهگشا است. در رابطه با علت این رفتار نظریات مختلفی وجود دارد که از میان آنها می توان به مواردی مانند التهاب لثه ها در اثر رشد دندان ها، کاهش قدرت مکیدن نوزاد، کند بودن جریان شیرمادر، تلاش برای جلب توجه و یا موقعیت بد قرارگیری نوزاد در آغوش مادر اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری