بلاگ

گال

گال

گال : بیماری گال(scabies) بر اثر آلودگی پوست به انگلی به نام سارکوپت اسکیبی (sarcoptes scabiei)ایجاد می شود. انگل ماده به نقب زدن سوراخ کردن لایه بیرونی پوست می‌پردازد و در آن تخم گذاری میکند. به مدت چند هفته بعد از تخمگذاری هیچ علایمی وجود ندارد اما کم کم لارو  از  تخم بیرون آمده و شروع به رشد می‌کنند به خاطر حساسیتی که پوست بدن نسبت به مدفوع این انگل‌ها پیدا می‌کند خارش شدیدی در پوست ایجاد می‌شود. گال می‌تواند افراد را در هر سنی گرفتار کند اما بیشتر کودکان و جوانان دچار آن می گردند این بیماری شدیدا مسری میباشد و با تماس نزدیک بدنی به ویژه در مناطقی که جمعیت زیادی زندگی می کنند انتشار پیدا می کند این بیماری می‌تواند بر اثر تماس جنسی منتقل شود.

 

علایم بیماری گال

علایم بیماری گال بعد از ۴ تا ۶ هفته که وارد پوست شده ظاهر می گردد که این علایم عبارتند از:

  • ایجاد لکه های برجسته صورتی رنگ مایل به قرمز که قطر آن به یک سانتی‌متر می‌رسد.
  • خطوط( شیارها) قهوه ای روشن که اغلب در بین انگشتان دست ها و پاها ایجاد می‌شود. در کودکان شیرخوار این خطوط  گاهی اوقات در کف دست ها و  کف پاها بروز می کنند.

خارش ممکن است قبل از اینکه لکه های قرمز ایجاد شوند رخ دهد و ممکن است تا سه هفته بعد از اینکه این لکه ها از بین رفتن نیز باقی بماند.

نحوه درمان گال

پزشک می تواند از ظاهر لکه های قرمز پی به وجود بیماری گال ببرد. برای تایید تشخیص گال ، پزشک  ممکن است اقدام به بررسی نمونه‌ای از آن در زیر میکروسکوپ نماید. کار را معمولاً با لوسیون یا کرم های ضد انگل مثل لوسیون لیندان(lindane) یا کرم پرمترین(permethrin) که از گردن به پایین مالیده می شود و بعد از ۸ تا ۲۴ ساعت شسته می شود درمان می کند.

همچنین برای تسکین خارش ممکن است از یک کرم کورتون دار مثل هیدرو کورتیزون یا بتامتازون نیز استفاده شود .برای جلوگیری از عود عفونت تمام افرادی که در تماس با بیمار هستند باید به طور همزمان درمان شوند و لباس ها و ملحفه ها نیز کاملاً شسته و تمیز شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری