بلاگ

گرفتگی بینی

پرستار بیمار

 

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی : چرا در دوران دائم اجساس گرفتگی بینی دارم؟

با اینکه شاید باورش کمی سخت باشد ولی گرفتگی بینی یا آبریزش بینی در دوران بارداری عارضه ای نسبتاً  شایع است. بیش از 30 درصد خانم های باردار در این دوران بدون هیچ گونه سابقه آلرژی یا ابتلا به انواع عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی دچار احتقان بینی هستند. این عارضه در اصطلاح پزشکی به  “رینیت بارداری” موسوم است.

 

گرفتگی بینی در دوران بارداری

گرفتگی بینی ممکن است در طول دومین ماه بارداری آغاز شده و به تدریج با پیشرفت بارداری تشدید شود. با اتمام دوران بارداری علائم احتقان بینی نیز کاهش یافته و با گذشت دو هفته از زایمان به طور کامل از میان می رود

افزایش ترشح هورموناستروژن در دوران باردرای سبب التهاب پوشش غشاء بینی و در نتیجه تولید موکوس بیشتر می شود. علاوه بر آن حجم خون بدن نیز در این دوران افزایش می یابد. این جریان خون اضافه سبب ملتهب شدن عروق خونی دیواره خونی دیواره بینی و به دنبال آن ایجاد احتقان در بافت های اطراف می شود. ضمن آنکه هورمونهای دیگر نیز ممکن است درایجاد این عارضه دخیل باشند.

چگونه می توان فهمید مه علت گرفتگی بینی ناشی از بارداری است؟

در صورتی که جز گرفتگی بینی علائم دیگری ندارید احتمالا به “رینیت” بارداری مبتلا شده اید. ولی در صورت همراه بودن این عارضه با عطسه، سرفه، گلو درد، ضعف و در پاره ای موارد تب و تورم غد لنفاوی، گرفتگی بینی شما احتمالا ناشی از سرماخوردگی و یا ابتلا به عفونت های دیگر است.

همچنین به علت شایع بودن عفونت های سینوسی در دوران بارداری در صورت در هنگام لمس، وجود درد در فک فوقانی و یا کاهش حس بویایی با پزشک خود تماس بگیرید.

از سویی دیگر چنانچه دچار گرفتگی یا آبریزش روان و ممتد بینی همراه عطسه، خارش در ناحیه چشم ها، بینی، گلو یا گوش ها شده اید به احتمال فراوان به آلرژی مبتلا شده اید. تاثیر بارداری بر آلرژی در این دوران غیر قابل پیش بینی است، وقوع بارداری می تواند منجر به بهبود و یا وخیم تر شدن این عارضه شود. حتی در مواردی ممکن است دریابید که در این دوران نسبت به آلرژی ها یا محرکات خاصی دچار حساسیت شده اید در حالیکه پیش از بارداری خود هیچ گونه سابقه آلرژی یا حساسیتی نسبت به آنها نداشته اید.

البته گاهی نیز ممکن است هیچ علت واضحی برای احتقان بینی خود پیدا نکنید. زیرا این احتمال وجود دارد که بیش از یک عامل در ایجاد این عارضه نقش داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است به طور همزمان به دو عارضه آلرژی و رینیت بارداری مبتلا باشید.

روش های تسکین این عارضه چیست؟

برای تسکین این عارضه در طول روز آب مایعات فراوان نوشیده و برای بهبود تنفس سر خود را در هنگام خواب بالا نگه دارید. علاوه بر آن راهکارهای زیر نیز می توانند  در کاهش عارضه موثر باشند.

  • تنفس بخار آب در تسکین موقت علائم گرفتگی بسیار موثر بوده و غالباً با اثرات بسیار آرامبخشی و برای لحظاتی در فضای بخار گرفته حمام باقی بمانید. و یا لیف حمامتانرا با آب داغ مرطوب کرده و با قرار دادن آن در مقابل دهانتان نفس بکشید.
  • علاوه بر آن می توانید از قطره های محلول نمکی و یا اسپری آن که در داروخانه موجود است استفاده کنید. برای این منظور مقدار کمی از محلول را در هر یک از مجاری بینی خود چکانده و یا آن را به داخل مجاری اسپری کنید.بعد از 5 الی 10 دقیقه قادر خواهید بود که به راحتی بینی خود را تمییز کنید.
  • برای افزایش میزان رطوبت ها می توانید از یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز استفاده کرده و آن را شب ها موقع خواب نزدیک سر خود قرار دهید. دستگاه را بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه رهنما به طور مرتب تمیز کنید. آب دستگاه بخور یا رطوبت ساز با یه طور روزانه تعویض کنید. زیرا در غیر اینصورت تبدیل به محیط مساعدی برای رشد باکتری ها و قارچ ها خواهد شد. ضمن آنکه فیلترهای این دستگاه ها نیز در هر دو ماه یکبار باید تعویض شوند.
  • در هنگام خواب یا استراحت با استفاده از چند بالش اضافه سر خود را در ارتفاع بالاتری از سطح بدن قرار دهید.
  • انجام کمی ورزش نیز در رفع گرفتگی بینی موثر است. در روزهایی که میزان آلودگی هوا بالاست. از ورزش کردن در خارج از منزل خودداری کنید. زیرا آلودگی می تواند زمینه را برای بروز التهاب مجاری بینی مستعد کرده و یا موجب تشدید گرفتگی شود.
  • از استنشاق دود سیگار، مصرف الکل، قرار گرفتن در معرض رنگ ها و مواد شیمیایی و به طور کلی هر توع عامل محرک دیگر که سبب تشدید علائم احتقان می شود خود داری کنید.

آیا می توان برای رفع این عارضه از دارو استفاده کرد؟

چنانچه این مشکل شما را خسته و کلافه کرده است می توانید در رابطه با علائم آن با پزشک خود صحبت کرده و از او در مورد داروهایی که مجاز به استفاده از آن هستید راهنمایی بگیرید. ولی به طور کلی به دلیل شکل گیری اندام های جنین در طول سه ماهه اول بارداری بهتراست جز در صورت ضرورت و یا تجویز پزشک از مصرف هر نوع دارو در این دوران خود داری کنید.

در صورت تایید پزشک می توانید از یک داروی شد احتقان استفاده کنید و در نهایت آنکه از مصرف بی رویه اسپری های بینی خود داری کنید زیرا این کار می تواند منجر به عود گرفتگی بینی و یا تشدید عارضه احتقان شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری