بلاگ

گرمازدگی و تابستان

پارسیان آوید: گرمازدگی یکی از معضلات فصل تابستان است که منشا آن، قرارگرفتن طولانی مدت درمعرض حرارت بالا و مصرف ناکافی مایعات یا عملکرد ضعیف مکانیسمهای تنظیم حرارت در مغز است؛ چنان که در این حالت، دمای بدن تا حد خطرناکی بالا میرود (حتی تا حدود ۴۱٫۵ درجه). گرچه این حالت می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در سالمندان شایع تر است.

گرمازدگی

علائم و نشانه های گرمازدگی عبارتند از : منگی، خستگی، غش، سردرد، رنگ پریدگی، مرطوب بودن پوست. تند و ضعیف بودن نبض، تند و سطحی بودن تنفس و گرفتگی عضلانی.

تشنگی زیاد در اثر گرمازدگی:
غالبا قبل از این مرحله، خستگی ناشی از گرمازدگی وعلائم آن وجود دارد؛ علائمی نظیر داغی، خشکی، برافروخته شدن پوست، گیجی، ازدست دادن هوشیاری، بالابودن درجه حرارت بدن، تند بودن ضربان قلب ودرضمن شخص در این حالت، تعریق ندارد. درواقع خستگی گرمایی، به علت نوشیدن اب ناکافی، مصرف نمک به مقدار ناکافی و فقدان تعریق ایجاد می شود؛ چون بدن به کمک عرق کردن خنک می شود.

عوامل افزایش دهنده خطر
اثرات عمومی بالارفتن سن، بیماریهای مزمن مثل دیابت (مرض قند) یا بیماری های عروق بیماریهایی که موجب ازدست رفتن مایع بدن دراثر استفراغ یا اسهال شده باشد و نیزهوای داغ و پررطوبت یا شرجی، خطر گرمازدگی را بیشتر می کنند؛ همچنین کارکردن در محیط بسیار گرم، پوشیدن لباس زیاد و مخصوصا تنگ که موجب بالارفتن حرارت بدن می شوند، تب بالا و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بدنی یا ورزش شدید در هوای داغ و پررطوبت هم خطراین بیماری را بیشتر می کنند. همچنین باید بدانیم اختلالات ناشی از گرمازدگی به سه دسته گرفتگی عضلانی ناشی از گرما، خستگی مفرط و هیپوترمی تقسیم می شوند.

گرفتگی عضلانی ناشی از گرما:
این وضعیت شامل اسپاسم عضلات ارادی به دلیل تخلیه الکترولیت هاست و معمولا زمانی رخ می دهد که فرد دراثرقرارگرفتن درمعرض گرما، دچار تعریق شدید شود و مقدار زیادی آب و نمک از دست بدهد و سپس با نوشیدن اب، کمبود مایعات بدن را بدون درنظرگرفتن کمبود نمک جبران کند؛ درصورت بروز چنین مشکلی لازم است با اورژانسی تماس گرفته شود تا با خنک نگهداشتن بیمار و خوراندن آب، شاکرو نمک این مشکل برطرف شود.

خستگی مفرط ناشی از گرما:
این وضعیت معمولا زمانی رخ میدهد که فرد درمعری گرما قرار گرفته باشد و درنتیجه مقادیر زیادی آب و نمک را ازطریق تعریق شدید از دست بدهد و دچار سردرد، تهوع، سرگیجه یا اختلال در بینایی شود که برای مرتفع کردن این مشکل نیزبیمار باید در جای خنک قرار بگیرد و آب و نمک به وی داده شود.

بنابراین اقدامات لازم برای فرد گرمازده عبارتند از:
۱. خارج کردن لباس های فرد از تنش و مرطوب کردن بدن وی با استفاده از یک پارچه با حوله و کمی آب سرد. بهتر است این کار در ناحیه سر و گردن، کشاله ران و پاها بیشتر انجام شود و حتی لازم است او را باد بزنید.

۲. انتقال فرد به مکان خنک .

۳. قراردادن پاهای شخص در جایی که بالاتر از بدن او قرار بگیرد تا جریان خون بیشتری به طرف سر او برود.

۴. درصورتی که شخص هوشیار باشد، نوشاندن جرعه جرعه آب یا یک نوشیدنی خنک به او و حتی می توان در این حالت به وی محلول پودر ORS داد.

۵. درنهایت انتقال مصدوم به مراکز درمانی.

نکته مهم در این رابطه این است که هرگز بدن فرد گرمازده را به یک باره سرد نکنید؛ چون به مصدوم شوک و عوارض جبران ناپذیری وارد می شود.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری