گر گرفتگی در زنان سالمند

گر گرفتگی در زنان سالمند

گر گرفتگی یک حالت ناخوشایندی است که با احساس گرمای بیش از حد خود را نشان می دهد و به دلیل کاهش میزان استروژن به وجود می آید. بسیاری از زنان به آرامی وارد مرحله یائسگی شده و علائم کمی از خود نشان می دهند. گرگرفتگی آنها بسیار مختصر است و کمی باد زدن خود را می طلبد. در برخی دیگر، این گرگرفتگی مانند رویاروئی با تنور آتش است. هر دو اینها حالاتی طبیعی هستند. گرگرفتگی واکنش بدن به کاهش مقدار هورمون استروژن در بدن است که با نزدیک شدن یائسگی روی می دهد.

یائسگی و زنان سالمند

نه تمام زن ها، اما بیش نیمی از آنها دچار این گرگرفتگی می شوند. در برخی، تولید استروژن به تدریج کاهش می یابد و گرگرفتگی آنها کم است. ولی در بعضی دیگر، تخمدان ها ناگهان دیگر استروژن نمی سازند؛ یا تولید استروژن چند بار قطع و دوباره شروع می شود. در این زن ها گرگرفتگی آزارنده است.

اگر دچار گرگرفتگی می شوید، ممکن است اول احساس شروع یک چیز غریب کنید. و بعد دمای مرکز بدن پائین می افتد. در پاسخ به آن، پوست عرق می کند تا تعادلی بین خود و پائین افتادن دمای بدن برقرار کند.

ممکن است چندین بار پشت سر هم دچار گرگرفتگی شوید. بیشتر هم در شب روی می دهد و وقتی بیدار می شوید، احساس داغی و عرق کردن می کنید. و بالاخره، لرز می کنید و برای گرم شدن نیاز به دراز کشیدن پیدا می کنید و دوباره می خوابید. به این ترتیب خوابتان چندین بار قطع می شود.

گرگرفتگی که به صورت احساس ناگهانی گرم شدن و تعریق شبانه در سر، گردن و تنه است حتی گاهی باعث بیدارشدن فرد از خواب می شود و وقوع این حالات کیفیت زندگی را به هم ریخته و سبب ناراحتی فرد می شود. در 70 تا 80 درصد موارد، گرگرفتگی اولین علامت یائسگی است. شدت و حدت آن در افراد متفاوت است و معمولا 4 تا 5 دقیقه طول می کشد و خودبه خود برطرف می شود. اما در مواردی که شدید یا بعد از عمل جراحی و بیرون آوردن تخمدان باشد. تحمل آن برای فرد سخت می شود. گرگرفتگی یا برافروختگی و تعریق شبانه یک علامت شایع در دوره یائسگی است و اکثر زنان آن را تجربه می کنند. این حالت مشابه گرما و برافروختگی است که هنگام عصبانیت در چهره و بدن خود احساس می کنیم. در این حالت فرد به صورت ناگهانی دچار احساس گرما در قسمت بالایی بدن خود می شود، صورت و گردن قرمز و لکه های قرمزرنگ روی سینه، پشت و بازوها پیدا می شود. گاهی این احساس با تعریق در انتها و احساس سرما همراه است. گرگرفتگی به علت کاهش و قطع هورمون استروژن به وجود می آید و معمولا درطول شب بیشتر از روز است و ممکن است باعث اختلال در خواب شبانه شود. علامت دوم که ممکن است با نزدیک شدن سن یائسگی ایجاد شود، داشتن احساس متفاوت نسبت به فعالیت جنسی است. همچنین تغییرات هورمونی دوره یائسگی سبب نازکی، خشکی و کاهش خاصیت ارتجاعی واژن و در نتیجه احساس سوزش و خارش می شود

درمان گرگرفتگی

سویا بخورید. فرآورده های سویا در درمان احتمالی برای علائم یائسگی است. زنان ژاپنی غذاهای سویادار زیاد می خورند. سویا حاوی ترکیبات استروژنی طبیعی است که گرگرفتگی را تخفیف می دهد.

سویا و سایر فرآورده های آن را به برنامه غذائی خود بیفزائید و از مزایای این غذاهای کم چربی هم بهره مند شوید.

عادات بد را کنار بگذارید. کسانی که سیگار می کشند یا الکل مصرف می کنند بیشتر از سایرین گرفتار گرگرفتی می شوند. برای ترک این چیزهای زیان آور از پزشک کمک بگیرید.

قهوه نخورید. خوردن بیش از یکی دو فنجان قهوه در روز هم ممکن است باعث گرگرفتگی شود.

هر ماده شیمیائی محرک مثل کافئین می تواند کمی فشار خون و ضربان قلب را بالا برده و ایجاد گرگرفتگی کند.

نفس عمیق بکشید. یک بررسی نشان داده است که زنانی که آموزش داده شده اند تا آهسته و عمیق نفس بکشند بهتر قادر به کاهش گرگرفتگی خود تا ۵۰ درصد شده اند. زنانی که در این بررسی شرکت کرده اند، یک هفته در میان هشت برنامه یک ساعته آموزش داشته اند.

از پزشک خود برای روش آموزش استراحت با تنفس عمیق کمک بگیرید. (بسیاری از معلمان یوگا نیز این روش را آموزش می دهند)

خود را خنک کنید. هر چیزی که با آن احساس خنکی و راحتی بیشتر کنید پاسخ مناسبی برای گرگرفتگی است. بادبزن کوچکی همراه خود داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید خود را باد بزنید. لباس های نازک روی هم بپوشید تا بتوانید برخی از آنها را در آورید یا به تن کنید.

استروژن بخورید. اگر گرفتگی شدید و طولانی است، نیاز به درمان جایگزینی هورمونی دارید. گرچه این روش برای همه توصیه نمی شود، ولی گرگرفتگی را از بین می برد.

استروژن به صورت قرص، برچسب های پوستی، کرم های مهبلی، و قرصهای زیر پوستی وجود دارد که این قرص ها با عمل جراحی زیر پوست شکم گذاشته می شود.

در زنانی که نیاز به درمان طبی دارند، ولی به علت سابقه سرطان پستان نمی توانند استروژن مصرف کنند، تجویز داروی فشار خون کلونیدین ممکن است مؤثر باشد.

مصرف سویا موجب کاهش گر گرفتگی و پیشگیری از پوکی استخوان و سرطان پستان در زنان یائسه می شود.

زنان یائسه روزانه حدود30 تا 45 دقیقه ورزش سبک به همراه تنفس عمیق دارا باشند. قدم زدن، شنا و دوچرخه سورای فشار کمتری را بر مفاصل وارد می کند و برای این سن مناسب است.

برای مواجهه با این حملات گرگرفتگی، به خصوص در هنگام خواب به این توصیه ها عمل کنید:

  • اتاق خواب تان را سرد نگهدارید، و یک پنکه در نزدیک محل خواب تان بگذارید.
    • لباس خواب سبک و پنبه ای بپوشید.
    • روی تختخواب تان ملحفه های پنبه ای بیندازید تا عرق را جذب کند.
    • یک جفت لباس خواب و ملحفه تمیز اضافی نزدیک تختخواب داشته باشید، تا بتوانید در صورت مرطوب شدن، آنها را به سرعت عوض کنید.

.

 

 

اشتراک گذاری :

خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"گر گرفتگی در زنان سالمند"

  1. […] مقابله با گرگرفتگی های دوران بارداری بهتر است از لباس های سبک و آزاد و […]

دیدگاه خود را بنویسید