بلاگ

یائسگی پایان زنانگی است ؟

در تعاریف عامه مردم ، پیری با از کار افتادگی ، بیماری و تنهایی مترادف است ، به همین دلیل معمولا از بالا رفتن سن هراس دارند و هر نشانه ای از سالمندی را انکار می کنند. پارسیان آوید با سابقه ی طولانی و درخشان در رابطه با نگهداری از سالمندان، با صبر و شکیبایی مثال زدنی، به سالمندان عزیز شما خدمت رسانی کرده و وظیفه ی ارزشمند معنوی پرستاری و نگهداری را ادا کند. و سالمندان شما با کمک این مرکز هیچ هراسی از سالمندی و نشانه های آن نداشته باشند. در زنان این مسئله قدری پیچیده تر هم هست. به دلیل محدودیت های اجتماعی ، جنسیتی و روانی پیر شدن برای یک زن بیشتر گران تمام می شود. چون از دست دادن شادابی و زیبایی اش تعریف می کند ، سخت تر است. یائسگی به عنوان نمادی از بالا رفتن سن برای اغلب زنان پدیده خوشایندی نیست و گاهی بعضی زنان سعی می کنند با نادیده انگاشتنش آرامش موقت و کاذبی برای خودشان فراهم کنند. اما واقعیت این است که این واکنش ها و انکارها نه تنها اوضاع را بهتر نمی کند بلکه باعث بروز مشکلات و خطرات جانی هم می شود.

یائسگی

در زنان همزمان با بالا رفتن سن فعالیت هورمون ها در بدن دستخوش تغییراتی می شود و سطح استروژن و پروژسترون به طرز چشم گیری کاهش پیدا می کند. در نتیجه یک سری اختلالات و بی نظمی در قاعدگی و خون ریزی به وجود می آید. مثلا فرد در موعد همیشگی عادت ماهانه نمی شود و نمی تواند زمان دقیقی را پیش بینی کند ، یا این که دچار لکه بینی می شود. این حالت ممکن است یک تا سه سال به طول بینجامد. اما اگر یک سال به طور کامل قاعدگی اتفاق نیفتد ، دیگر می شود با قطعیت گفت که فرد یائسه شده است.

چه قدر وقت دارید ؟

سن متوسط یائسگی در زنان بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی است و دلایل شروع آن با دلایلی که باعث قاعدگی می شود ، قدری متفاوت است. عواملی مانند تغذیه ، جغرافیای محل زندگی ، درصد چربی در بدن و چاقی و لاغری بر زمان شروع قاعدگی تاثیر می گذارند. اما در مورد یائسگی چنین نیست و تنها عامل تعیین کننده سن یائسگی ژنتیک است. حتی ممکن است کسی زودتر یا دیرتر از ۴۵ سالگی و ۵۵ سالگی هم یائسه شود ولی مادرش در سنین متوسط یائسگی یائسه شده باشد. در چنین شرایطی در بررسی های تکمیلی مشخص می شود که مادربزرگ او زودتر یا دیرتر دچار یائسگی شده است. این احتمال وجود دارد که ژن یائسگی در یک نسل پنهان شود و در نسل بعدی خود را نشان بدهد.

بپذیرید ؛ وقتش رسیده !

بعضی فکر می کنند داروهایی هست که با مصرف آن ها می توان سن یائسگی را به تعویق انداخت ، در حالی که چنین چیزی محال است چون اولا تنها عامل تاثیرگذار بر یائسگی ژنتیک است. در حالت طبیعی یک زن ۴۵ سال به بالا در زمان مقرر یائسه خواهد شد و هیچ چیزی نمی تواند این روند طبیعی را متوقف کند.

دیگر مادر نمی شوید

وقتی تخمک گذاری متوقف شود ، دیگر هیچ درمان و دارویی نمی تواند آن را احیا کند ، به همین دلیل بارداری طبیعی حتی برای کسانی که در جوانی دچار یائسگی زودرس شده اند غیرممکن می شود. در موارد خاص و تحت شرایط خاصی می شود با استفاده از روش هایی زنانی را که دچار یائسگی زودرس شده اند ، بارور کرد.

واقعا میل جنسی از بین می رود ؟

این تصور وجود دارد که در زمان یائسگی و با توقف کامل و ناگهانی تخمک گذاری ، میل جنسی در زن از بین می رود. در حالی که این باور غلط است و چنین مسئله ای پایه علمی ندارد. اما عواملی دخیل هستند که بر رابطه جنسی اثر می گذارند و آن را با مشکلاتی مواجه می کنند. در دوران یائسگی محیط واژن خشک می شود و این اصلی ترین دلیلی است که تفکر اشتباه پایان زندگی زناشویی را به زنان تزریق می کند.

به فکر درمان باشید

خشکی واژن که در یائسگی برای برخی افراد اتفاق می افتد باعث می شود تا عمل نزدیکی با درد همراه باشد و اگر مخاط رحم آسیب ببینند حتی امکان خون ریزی رحمی هم وجود دارد. وقتی این عمل تکرار می شود ، طبیعی است که زن نخواهد نزدیکی را تکرار کند. تنها چاره این است که فرد با مراجعه به متخصص و استفاده از داروهای مجاز ، خشکی واژن را برطرف کند. معمولا در این شرایط کرم های استروژنی موضعی تجویز می شود.

هرنوع خون ریزی را جدی بگیرید !

با توجه به این که اساسا یائسگی یک سال بعد از قطع کامل خون ریزی ماهیانه اتفاق می افتد ، طبیعتا نباید رحم دچار خون ریزی شود. اگر کمترین خون ریزی مشاهده شود ، باید فورا به پزشک مراجعه کرد ، چون خون ریزی در واقع یک علامت هشدار است. در زمان یائسگی تخمک گذاری صورت نمی گیرد ، بنابراین جسم زرد و پروژسترون تولید نمی شود. دیواره رحم یا آندومتر در معرض استروژن قرار می گیرد و لایه ها ساخته می شوند. از طرفی در بیماری سرطان رشد بی رویه سلول ها مشکل ساز است. بنابراین یائسگی می تواند زمینه ساز سرطان باشد به همین دلیل است که باید هر چه زودتر مشکل بررسی شود و پزشک متخصص زنان بعد از انجام یک سری آزمایشات علت را کشف کند. اگر مشکل جدی باشد ولی به موقع به پزشک مراجعه شود ، می توان جلوی بیماری را گرفت و آن را درمان کرد. اما اگر این خون ریزی ها ـ هرقدر هم که کم باشند ـ نادیده گرفته شود و با سهل انگاری از کنارشان عبور شود ، می توانند صدمات غیر قابل جبرانی داشته باشند.

خون ریزی علامت چیست ؟

هر چه سن بالاتر می رود ، زمینه برای ابتلا به بیماری ها بیشتر می شود. از جمله بیماری های خطرناک زنان ، سرطان های مختلف هستند. خون ریزی های دوران یائسگی یا بعد از یائسگی می توانند مربوط به یکی از این بیماری ها باشند.

سرطان سینه

اولین سرطان شناخته شده میان زنان ، سرطان سینه است. طبق آمار جهانی از هر هفت زن ، یکی دچار سرطان سینه می شود. برای کنترل این بیماری بعد از ۴۰ سالگی هر سال باید ماموگرافی انجام شود اگر کسی در خانواده یا فامیل سابقه ابتلا به سرطان سینه داشته باشد ، باید پنج سال زودتر از سن فرد مبتلا غربالگری شود.

سرطان دهانه رحم

سرویکس یا سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان است. آزمایش پاپ اسمیر با پایه مایع هر سه سال یک بار صورت می گیرد و کسانی که در دوران یائسگی به سر می برند ، باید سالانه ویزیت شوند و معاینات لگنی از آنها به عمل بیاید.

پولیت یا توده در دهنه رحم

پزشک متخصص زنان در معاینات اگر با توده ای در این قسمت رو به رو شود ، حتما آزمایشات لازم را به عمل می آورد. مهم زمان مراجعه است. البته پولیت یا توده در مقایسه با سرطان ها درمان راحت تری دارد.

رژیم بگیرید !

تغذیه در دوران یائسگی بسیار مهم است ، چون بعضی کمبودهایی که بر اثر کاهش هورمون ها ایجاد شده اند را جبران می کند. در یک رژیم غذایی خوب این مواد غذایی پیدا می شوند ؛ سبزیجات ( فیبر موجود در سبزیجات یک ماده غذایی بسیار مفید است ) ، میوه ها ، لبنیات ، انواع غذاهای دریایی ، ماهی ( بهتر است هفته ای دو تا سه بار مصرف شود ) ترکیبات گیاهی ، مکمل ها و سویا.

ورزش کنید !

اثرات معجزه آسای ورزش کردن را دست کم نگیرید. ورزش به ویژه در دوران یائسگی هم عوارض یائسگی را کاهش می دهد هم باعث سلامت می شود و هم بر روحیه تاثیری شگرف می گذارد. منظور از ورزش این است که هفته ای سه بار و هر بار حداقل یک ساعت و نیم به انجام حرکات ورزشی بپردازید. می توانید تند پیاده روی کنید ولی باید حتما منظم و قاعده مند باشد. یوگا مدیتیشن هم ورزش های مناسبی به شمار می روند به خصوص گرگرفتگی را کاهش می دهند.

نبایدها

شاید این توصیه ها کلیشه ای و تکراری به نظر برسد ، اما اگر در دوره یائسگی رعایتشان نکنید ، روزهای سختی را خواهید گذراند.

اهل دود نباشید

انجام برخی کارها در هر شرایطی برای سلامت مضر است ، اما در شرایط خاص می تواند کشنده و مرگبار باشد ، از جمله این کارها سیگار کشیدن است. شاید دیگر لازم نباشد از مضرات سیگار بگوییم چون همه می دانند مصرف آن اثرات مخربی در سلامت دارد که در زمان یائسگی این خطرات مضاعف می شوند. اگر می خواهید زنده بمانید ، یک بار برای همیشه سیگار کشیدن را ترک کنید و دور قلیان یک خط قرمز بکشید.

نوشابه نخورید

مصرف نوشیدنی ها هم باید با دقت و مراقبت بیشتری صورت بگیرد. برای مثال نوشابه به طور کلی و به طور خاص نوشابه های کولادار مثل کوکاکولا از آنجا که مانع جذب کلسیم می شوند ، بسیار مضر هستند.

چه مشکلاتی در کمین شماست ؟

هر تغییر اساسی در فعالیت های بدن با یک سری علائم همراه است. نشانه های رایج و مشترک یائسگی از این قرار است :

گر گرفتگی

احساس گرما و داغی شدید ناگهانی به خصوص در نواحی سر و گردن خانم ها را ناراحت می کند. این حالت از ۵ تا ۳۰ ثانیه ممکن است طول بکشد و شاید تا دو سال ادامه پیدا کند.

درمان : برای درمان قطعی گر گرفتگی فرد باید به پزشک مراجعه کند تا داروهای هورمونی جایگزین برایش تجویز شود. روش هایی مثل HRT اگر با نظر پزشک استفاده شوند تا حد زیادی گر گرفتگی را کم می کنند.

پوکی استخوان و شکستگی ها

در سنین یائسگی شانس ابتلا به پوکی استخوان بالا می رود و احتمال شکستگی استخوان ها بیش تر می شود. تا جایی که ممکن است استخوان هایی مثل استخوان مچ دست با کوچک ترین ضربه دچار شکستگی شود.

درمان : حتما باید به پزشک مراجعه شود و تحت نظر پزشک مکمل کلسیم ، ویتامین D و روش هایی مثل همان HRT استفاده شود. معمولا روزانه یک قرص کلسیم D می تواند تجویز شود. به فرد توصیه می شود هر روز ۲۰ دقیقه تحت تابش مستقیم نور خورشید بنشیند. نور خورشید منبع بسیار خوبی برای ویتامین D است و کمبود این ویتامین مشکلات فراوانی برای استخوان ها به وجود می آورد.

بیماری های قلبی عروقی

یکی از وظایف استروژن این است که چربی خون را تنظیم می کند. با کاهش تولید استروژن نسبت چربی مفید و مضر در بدن به هم می خورد و احتمال چاقی و بالا رفتن میزان کلسترول خون تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. دیگر همه می دانند که چاقی خود زمینه ساز اصلی ابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی است.

درمان : بهترین راه پیشگیری ، کنترل چربی ، کنترل کلسترول و کنترل وزن است ؛ چون دیگر متابولیسم پایه بدن مثل گذشته نیست و کم تر می شود ، احتمال افزایش وزن زیاد است. بنابراین یک رژیم غذایی خوب و متعادل لازم است تا مقدار چربی ، کربوهیدرات و پروتئین را در حد معقول نگه دارد و از طرف دیگر کلسیم و ویتامین ها را جایگزین کند.

افسردگی

تغییرات روانی در زمان یائسگی بسیار شایع است. معمولا خلق فرد تنگ می شود ، احساس می کند حوصله انجام هیچ کاری را ندارد ، خواب شبانه مختل می شود و فرد صبح روز بعد به علت کم خوابی احساس ضعف و خستگی می کند ، کم خوابی و سایر ناراحتی های روحی منجر به استرس های دائمی می شود. باید این را در نظر داشته باشیم که فشار روانی روی فرد یائسه زیاد است ، چون احساس پیری به او دست می دهد. بر اثر کاهش استروژن چین و چروک هایی روی پوست ظاهر می شود که این احساس را تقویت می کند.

درمان : مشورت با یک روانشناس یا روانپزشک می تواند به فرد یائسه کمک کند، پارسیان آوید مفتخر است که با سابقه ی طولانی و درخشان در رابطه با نگهداری از سالمندان، با صبر و شکیبایی مثال زدنی، به سالمندان عزیز شما خدمت رسانی کرده و و آگاهی های لازم را در هر رده ی سنی در اختیار شما قرار دهد. اما نفس آگاهی داشتن از این موضوع که این ها علائم موقت هستند و بعد از مدتی برطرف خواهند شد تا حد زیادی از ناراحتی ها می کاهد.

البته نقش اطرافیان را هم نباید نادیده گرفت ، همسر و فرزندان با حمایت و پیگیری مشکلات فرد می توانند بار بزرگی را از دوش او بردارند.

خشکی واژن

با افت سطح استروژن مخاط رحم و عضلات آن ضعیف می شود. این در حالی است که به احتمال زیاد زن طی سال ها چندین بار هم زایمان کرده است و همه عوامل دست به دست هم می دهند تا در این سن بی اختیاری ادرار به وجود آید.

درمان : ورزش های کف لگن در مورد بی اختیاری ادرار بسیار سودمند است. شخص یائسه می تواند این ورزش را از پزشک زنان یاد بگیرد و با تمرین مستمر ، عضلات رحم را تقویت کند. بعد از مدتی نتایج خوبی به دست می آید و مشکل حل می شود.

 نه پیر شده اید و نه زنانگی تان را از دست داده اید. اگر از یک متخصص کمک بگیرید، و یا از پارسیان آوید ، مرکز خدمات نگهداری از سالمند در منزل در تهران، کمک بگیرید. جهت ارتباط با ما با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید. و مکمل های تان را درست مصرف کنید و سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید ، تنها دوره تازه ای از زندگی یک زن را تجربه خواهید کرد ؛ دوره ای که نه شادی های تان را از شما می گیرد و نه بدن تان را پیر و ناتوان می کن.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری