بلاگ

یبوست در نوزادان شیر خوار

یبوست چیست؟ واژه نامه پزشکی داورلند، یبوست را به عنوان “دفع خیلی دیر مدفوع یا دفع به سختی آن ” معرفی کرده است. تا شش ماهگی فواصل نرمال دفع مدفوع به شکل قابل توجهی در نوزادان مختلف متفاوت است، یعنی یبوست می تواند از چند بار در روز تا یک بار در هفته رخ دهد. البته علت اولیه یبوست در کودکان، تخلیه دیر مدفوع نیست، بلکه وجود مشکل در دفع آن است.

یبوست در نوزادان

اکثر ما اطلاع کافی در مورد بافت “درست یا صحیح” مدفوع نداریم. بیشتر خانمها مدفوع سخت یا ضخیم را نشانه ای یبوست میدانند. مدفوع طبیعی نوزادان، زرد یا کمی سبز و با بافتی مثل خامه یا خمیر (حریره مانند) خواهد بود. این شکل از مدفوع بدلیل عملکرد روده ها، نگهداری آب موجود در فیبر غذای مصرفی، وضعیت آب بدنی نوزاد و تجمع باکتریهای خوب (فلورا flora) معمولی و طبیعی است.

احتمال ابتلا به یبوست برای نوزادانی که با شیرمادر تغذیه می شوند، بسیار کم است. زیرا شیرمادر نسبت به شیرخشک راحت تر هضم می گردد. ولی اگر فرزندتان با شیر خشک تغذیه می شود و دچار مشکل در دفع مدفوع است، پیشنهاد می شود اول غلظت شیرخشک مصرفی آنرا بررسی کنید. معمولا توصیه میشود که از دادن مایعات اضافی به شکل آب (قبلا جوشانده و سپس خنک شده باشد) به نوزادانی که هنوز با خوردن خوراکیهای سفت آشنا نشده اند خودداری شود. اگر طی ماههای گرم سال به تشنگی فرزند تان مشکوکید، می توانید وعدههای شیردهی یا مقدار آنرا افزایش دهید. مطمئن باشید که بدن شما برای پشتیبانی از نیاز فرزنداتان شیر بیشتری تولید خواهد کرد، بنابراین نوزادان به آب نیازی ندارند. در نوزادان شیرخشکی به دلیل وجود مقادیر بیشتر آهن و پروتئین، ممکن است اختلالاتی در عملکرد رودهها پدیدار شود. یکی از علت های اصلی ایجاد یبوست در هر گروه سنی، مکمل های آهن می باشند. در نتیجه اگر نوزادتان با نوشیدن شیرخشاک معمولی دچار یبوست نشد و با مصرف شیر خشک با مکمل به یبوست مبتلا شد، بنابراین پیشنهاد می شود که فرزندتان را با شیرخشاک معمولی شیردهی کنید. در شرایطی که وضعیت سلامت نوزادتان مناسب است اجباری نیست شیر خشک فرزندتان را تغییر دهید.

فلورای (میکروب های خوب) دستگاه گوارشی
روده نوزاد در هنگام تولد عاری از هرگونه میکروب و میکروارگانیسمی است، اما پس از تولد به سرعت باکتری های مختلفی همراه غذا به آن راه می یابند. تنها ماده ای که تا قبل از تولد نوزاد از روده های جنین عبور می کند، مایع آمنیوتیک است. در روند زایمان واژنی، باکتریهایی که باعث تشکیل “فلورای روده” می شوند، از مادر به فرزند منتقل می شوند. کلستروم یا شیر اولیه مادر حاوی مقادیری از پری بیوتیکها prebiOtiCS است. پری بیوتیکها غذای اصلی باکتری ها به شمار می آیند و هنگامی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، روده نوزاد محل مناسبی برای رشد و گسترش آنها مهیا می سازد. البته برای نوزادان به دنیا آمده از طریق سزارین این اتفاق نمیافتد و ممکن است عدم تشکیل فلورای روده مشکلاتی برای دستگاه گوارش بوجود آورد. شواهد بسیاری برای اثبات فواید باکتریهای پروبیوتیک در پیشگیری و مدیریت اختلالات گوارشی مثل ” کولیک” و یبوست وجود دارد. همچنین این باکتریها برای بهبود سیستم ایمنی نیز مفید هستند. بخاطر همین دلایل است که نوزادان به دنیا آمده از طریق سزارین نباید با مکمل های خوراکی حاوی باکتریهای پروبیوتیک (rich in bifidobacteria) تغذیه پژوهشها شدیدا توصیه می کنند که مادران حداقل به مدت ۳۱ روز فرزندانشان را با شیر مادر تغذیه کنند.

خوراکی های گوناگون و دگرگونی های گوارشی
ممکن است، طی دورانی که فرزند تان را با خوراکی های گوناگون آشنا می کنید، یبوست بیشتر رخ دهد. مهم است که طی این دوره، مایعات کافی و نیز فیبرهای خوراکی نگهدارنده آب (به شکل میوهها و سبزیها) استفاده شود. به یاد داشته باشید که منبع اصلی تغذیه نوزادان تا یک سالگی، شیر است. در این مرحله کودک با مزهها و بافتهای جدیدی آشنا می شود. طی این دوران نیاز به دفع مدفوع در کودکان مختلف، براساس خوراکی های مصرفی آنها متغیر خواهد بود. باید دقت کنید که در اوایل آشنا کردن نوزاد با مواد غذای سفت، این کار را مرحله به مرحله انجام دهید، یعنی از از بافت های نرمتر آغاز و کم کم او را با بافت های سفت تر غذایی آشنا کنید. اگر تغییر بافت ها غذا به سرعت صورت گیرد، هماهنگی احساسی بافت های خوراکی برهم می خورد و از انجا که استفاده از غذاهای سفت مستلزم جویدن زیاد است، ممکن است باعث اختلال در روند هضم و حرکت روده ها شود.

به گفته برخی از مادران، زمانی که فرزندانشان را با خوراکی های سفتی که دارای فیبر نگهدارنده آب بوده تغذیه کرده اند (مثل انبه) نوزادانشان دچار یبوست شدهاند. به تازگی پژوهشی در مورد تعدادی از تخمیرشونده های سریع FODMAPS صورت گرفته است. این خوراکیها حاوی قند طبیعی هستند و از ان جایی که سریعا از طریق باکتری روده تخمیر می شوند، قادر به ایجاد مشکلاتی مانند درد، تورم، حالت تهوع و اسهال یا یبوست هستند. حذف خوراکیهایی که سرشار از FODMAPS هستند، باعث کاهش مشکلات می شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

دارو
ممکن است، گهگاه استفاده از دارو نیز ضروری باشد. زیرا لازم است که این مشکل به نحوی برطرف شود. از همین روی باید دفع دردناک و مدفوع سافت به موقع تشخیص داده شود، زیرا تاثیر روانی منفی ای را در ذهن کودک برجا می گذارد و منجر به نگهداشتن مدفوع از سوی کودک می شود. ممکن است، این درد بخاطر توده مدفوعی سفت شده یا ابتلا به پارگی یا شقاق باشد. این مشکل می تواند باعث فشار زیاد مدفوع شود و مستلزم خارج کردن توده مدفوع در درمانگاه است.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل، و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بارداری،  با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری