بلاگ

40 نکته مهم درباره زایمان

در سال های اخیر، برخی از بانوان بدون علت های پزشکی موعد زایمان خود را طوری تنظیم می کنند که فرزند خود کمی زودتر به دنیا آورند. علت هایی مثل تولد نوزاد در روزی خاص، ترس از درد زایمان، کسب آسایش بیشتر یا هماهنگی با برنامه های زمانی حضور پزشک در بیمارستان یا ترس از تولد بچه ای درشت اندام از جمله عوامل اصلی گرایش فزاینده مادران به زایمان های برنامه ریزی شده است. تصمیمی که می تواند باعث افزایش احتمال بروز مشکلات سلامتی نوزادان شود.

لطفا متوجه باشید که گاهی به برخی بانوان باردار توصیه می شود که به دلیل بروز پیچیدگی هایی مثل افزودنی فشار خون، فرزند خود را پیش از موعد زایمان به دنیا آورند. بنابراین مطلب آنان را هدف قرار نداده است. در واقع این مقاله برای زوج هایی است که برای رفاه و راحتی خویش یا پزشک شان، زایمان خود را به گونه ای برنامه ریزی می کنند که فرزندشان را کمی زودتر به دنیا آورند.

40 دلیل برای 40 هفته

دلایلی برای فرصت 40 هفته ای به فرزند درون تان- برای بچه:

1-بچه های به دنیا آمده در 40 هفتگی برای مکیدن و بلعیدن توان بهتری دارند، به این علت که رشد ماهیچه ای آنان پیشرفته تر است .

2-مکیدن و بلعیدن به یاری شیردهی پستانی می آید در نتیجه پیوند نیرومندی را بین مادر و فرزند ایجاد می کند.

3-بچه های به دنیا آمده در 40 هفتگی بهتر قادرند تا دمای بدنی خود را کنترل کنند. بخشی از این عمل تحت تأثیر چربی بیشتر است که این نوزادان به همراه دارند.

4-به طور کلی، اقامت مدن زمان بیشتر در رحم، برابر است با مدت اقامت کمتر در بیمارستان.

5-طی آخرین پنج هفته بارداری رشد مغز شتاب می یابد. بنابراین بگذارید رشد رحمی فرزندتان در حد امکان کامل گردد.

6-طی چند هفته آخر بارداری، بچه ها چربی ذخیره می کنند این چربی اضافه به آنان اجازه می دهد تا برای زایمان و چند روز زندگی خارج از رحمی خود آمادگی بیشتری داشته باشند.

بچه های به دنیا آمده در دوره کامل به احتمال کمتری از مشکلات زیر رنج خواهند برد:

7-زردی- میزان اضافه بیلی روبین در خون می تواند باعث شود که پوست و چشمان فرزندتان زرد به نظر رسند. بچه ای نارس به دلیل اینکه ممکن است کبد او کاملا رشد نکرده باشد به احتمال بیشتری دچار زردی می شود. کبد، بیلی روبین را از خون جدا می کند.

8-مشکلات تنفسی- در داخل رحم، شش های فرزندتان پر از مایعی (مایع آمنیوتیک) است که به رشد و نمو شش ها کمک می کند. در انتهای دوره بارداری و طی زایمان این مایع نقش مؤثری در تکامل و آمادگی شش ها برای تنفس اکسیژن به عهده دارد. بنابراین بچه های نارس به احتمال بیشتری دچار مشکلات تنفسی می شوند زیرا امکان دارد شش های آن ها در هنگام تولد کاملا رشد نکرده باشد.

9-تشنج- بچه های نارس، طی روزهای اولیه زندگی خود با خطر بیشتری برای ابتلاء به تشنج مواجه هستند. همچنین احتمال خطر ابتلاء به صرع یا دیگر مشکلات تشنجی در زندگی آینده چنین بچه هایی افزایش می یابد.

10- خونریزی مغزی- خونریزی داخل بطنی در نوزادان نارس معمول است و خوشبختانه در اکثرا موارد بدون درمان ناپدید می گردد، ولی ممکن است باعث بروز مشکلات خطرناک تری شود.

11- مشکلات شنوایی- نوزادان نارس برای ابتلاء به مشکلات شنوایی با خطر بیشتری رو به رو هستند. این مشکل می تواند به این علت باشد که آنان پیش از رشد کامل سیستم شنوایی خود متولد شده اند که آنان را نسبت به نوزادان دیگر به صدا حساس تر می کند.

12- قند کم خون- طی چند ماه آخر بارداری، جنین برای تنظیم قند خون خود ذخیره ای از گلیکوژن را ذخیره می کند. به همین دلیل نوزادان نارس در خطر بیشتری برای قند کم خون قرار دارند، زیرا احتمال دارد آنان زمان کافی برای ذخیره سازی گلیکوژن در اختیار نداشته باشند.

13- اختلالات مغزی- تولد نوزاد کم وزن خطر ابتلا به اختلالات مغزی را افزایش می دهد. نوزادان نارس با خطر بیشتری برای ابتلاء به این مشکل روبرویند، زیرا زمان کمتری را در رحم گذرانده اند و هنگام تولد وزن کمتری دارند.

14- بچه های به دنیا آمده در 40 هفتگی در مقایسه با نوزادان متولد در 38 هفتگی از امتیازات بهتری در آزمایش ایگار برخوردار هستند.

15- نوزادان به دنیا آمده در 38 هفتگی خطر بیشتری را برای مشکلات رفتاری پیش رو دارند.

16- بچه های زود متولد شده کمتر قادرند تا به مدت کافی برای تغذیه کامل بیدار بمانند.

17- بیش از یک چهارم از نوزادان زایمان شده از طریق سزارین انتخابی (بین هفته 37 و 39 بارداری) باید در بخش مراقبت های ویژه نوزادان پذیرش شوند. این میزان برای نوزادان متولد شده پس از هفته 39 بارداری یک به 20 است.

18- نوزادان متولد شده پیش از هفته 38 بارداری، احتمالا دوباره در بیمارستان پذیرش می شوند.

دلایلی برای 40 هفته وقت دادن به فرزند درون تان- برای مادر:

19- به شدت مقام تان تنزل خواهد یافت- این فکر را از سرتان بیرون کنید و از این که شماره یک هستید، برای مدت طولانی تری لذت برید.

20- از این زمان اضافه سود برده و با همسرتان اتاق را آماده کنید.

21- حتی زمانی که فرزندتان در رحم شما قرار دارد . در حال برقراری پیوند با او هستید او را در آنجا حفظ کنید و بگذارید این پیوند قوی تر گردد یعنی پیش از این که او روری شانه شما استفراغ کند و گریه های بی پایان خود را آغاز کند از این فرصت جهت ایجاد پیوندی قوی تر استفاده کنید.

22- امکان دارد اکنون باور نکنید، اما زمانی که شکم تان ناپدید شد، برای آن دلتنگ می شوید. لگدهای کوچکش و سکسکه کردنش به خاطر می پیوندد.

23- از این فرصت برای بودن با همسرتان بهره برید، زیرا برای اولین چند ماه پس از زایمان وقت زیادی برای تنها ماندن با او نخواهید داشت.

24- احتمالا هنوز کارهای زیادی باقی مانده است تا کاملا آماده ورود فرزندتان به منزل باشید، پس از این فرصت کمال استفاده را ببرید.

25- انتظار برای شروع طبیعی زایمان به شما شانس بیشتری می دهد تا زایمانتان طی نقشه پیش برود.

26- کمی بخوابید- زمانی که بچه از راه رسید زمان زیادی برای خواب نخواهید یافت.

27- جدی می گویم چرا هنوز این مطلب را می خوانید؟ پیش از این که زیاد دیر شود، کمی بخوابید!

دلایلی برای 40 هفته وقت دادن به فرزند درون تان- برای زایمان:

28- انتظار برای شروع طبیعی زایمان به این معناست که زایمان القاء نشود. القاء زایمان برای شما و فرزندتان خطرات بیشتری به همراه دارد.

29- القاء زایان احتمال زایمان سزارین را افزایش می دهد مطالعات نشان داده است که بیش از هر پنج زایمان القائی یکی به سزارین ختم می شود.

30- زایمان سزارینی یک عمل جراحی بزرگ با زمان بهبود طولانی تر است. در صورت امکان از آن خودداری کنید.

31- اجازه دادن به زایمان برای شروعی طبیعی آن، احتمال مداخلات و پیچیدگی ها را کاهش می دهد، حدود 15 درصد از زایمان های القائی مستلزم زایمان یاری شد مثل استفاده از فورسیس یا مکنده است.

32- زایمان القائی می توان دطول مدت زایمان را فزونی بخشد.

33- داروی سینتوسین یا پیتوسین، یعنی هورمون های مصنوعی برای استفاده از زایمان القائی، انقباضات قوی و دردناکی را تولید می کند، اما احساس خوب و مسکن درد هورمون های طبیعی زایان را از شما دریغ می کند. متخصصین معتقدند که زایمان القائی به نسبت زایمانی که طبیعی آغاز گردد، دردناک تر است.

34- زایمانی القائی و سزارین هر دو خطر ابتلا به عفونت ها را افزایش می دهد. از هر ده خانمی که از طریق سزارین زایمان می کنند، یکی دچار عفونت می شود.

35- نوزادان به دنیا آمده از طریق سزارین در مقایسه با آنانی که از طریق واژنی به دنیا می آیند، بیشتر به مشکلات تنفسی دچار می شوند.

دلایل برای 40 هفته وقت دادن به فرزند درون تان- نکاتی مهم به یادسپاری:

36- از آنجایی که موعد زایمان بر اساس میانگین (چرخه عادت ماهیانه ای 28 روزه و تخمک گذاری در روز 14) به دست می آید و دوره کامل به عنوان بارداری برای 42 هفته در نظر گرفته می شود، موعد زایمان تان می تواند تا بیش از دو هفته جابجا شود. یعنی هفته 38 بارداریتان ممکن است در واقع هفته 36 باشد.

37- به فرزندتان اعتماد کنید، تا او تصمیم بگیرد که چه زمانی برای ورود به این جهان آماده است.

38- زایمان زود هنگام واقعا برای شما و فرزندتان آسایشی به همراه نمی آورد. زیرا پس از تولد فرزندتان غالبا پس از این که لباس پوشاندن به او را تمام کردید، بالا می آورد، سریعا پس از خروج از منزل پوشک خود را کثیف می کنند و درست هنگامی که وارد یک بحث جدی با دوستان تان می شوید، نوزادتان گرسه است و باید شیردهی پستانی شود پس واقعات این شتاب برای چیست؟

39- آرام باشید و برای کسب بهترین ها برای خود و فرزندتان مسیر را تا انتها به پایان رسانید.

40- انتظار برای تولد طبیعی نوزاد واقعا ارزش انتظارش را دارد. زیرا عوارض جراحی سزارین مثل، عوارض بیهوشی، عفونت محل زخم، عفونت مجاری ادراری، هفت برابر بیش تر از زایمان طبیعی است. ضمن اینکه هزینه زایمان برای مادر و خانواده دو تا سه برابر خواهد بود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری