بلاگ

آب کردن چربی های دور شکم

چربی های شکمی از نوع چربی های مقاوم بدن هستند. اما خلاص شدن از این چربی ها شاید سخت به نظر برسد اما غیرممکن نیست

چند ماهی است که رژیم گرفته اید؟ روزی یک بار ورزش می کنید اما هنوز چربی های شکم سفت و محکم سر جای شان ایستاده اند و خیال رفتن ندارند. همین حضور ثابت و پیگیر و همیشگی چربی هاست که آن ذوق و اشتیاق اولیه برای لاغر شدن را می گیرد و ناامیدی است که دوباره سراغ تان می آید. با ناامیدی مجدد شروع به خوردن می کنید و دوباره چربی ها به آنچه می خواهند می رسند. یعنی جمع شدن و اجتماع و دور همی همیشگی آن ها. اما مسئله مهم این است که چرا این چربی ها آب نمی شوند؟ چربی های اضافه ی شکمی به خصوص چربی های اشباعی یعنی آن چربی که دور اندام تان را می گیرد خبرهای خوبی برای شما ندارد. اگر رژیم و ورزش به آب شدن این چربی ها کمک نمی کنند، شاید علت اصلی آن هورمون ها و عوامل ژنتیکی و سن و سال باشد. اگر با چربی تان مشکل دارید، این مطلب را بخوانید تا ریشه مشکل را پیدا کنید.

تحقیقات نشان داده است بدن ما با همه ی چربی ها یک جور رفتار نمی کند. جذب بالای چربی اشباع شده مثل چربی گوشت و لبنیات پرچرب با چربی اشباعی بالا ارتباط دارد. چربی های اشباع نشده مانند چربی روغن زیتون، روغن کنجد، آووکادو و انواع ویژه ی روغن های اشباع نشده و چربی های امگا ۳ موجود در گردو و ماهی و تخمه ی آفتابگردان خواص ضدالتهابی دارند و اگر مقدار مناسب آن را به بدن تان برسانید هم به سلامت شما کمک می کند و هم جلوی اضافه وزن را می گیرد. در صورتی که مصرف روزانه چربی های اشباع شده باعث افزایش کالری و در نتیجه اضافه وزن می شود.

برای آب کردن چربی های چقدر خودتان را به زحمت می اندازید؟ برای حذف این چربی ها از بدن تان باید ورزش را بیشتر کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که فعالیت های ورزشی فشرده و سنگین دارند بیشتر از افرادی که حرکات سبک روزانه انجام می دهند، چربی شکم شان را آب می کنند. در واقع ورزش های سبک و غیرفشرده و بدون برنامه ورزشی خاص هیچ تغییری در سایز چربی های شکمی ایجاد نمی کند.

اگر دائم در حال دراز و نشست زدن هستید، پس راه طولانی برای دست تکان دادن و خداحافظی با چربی ها دارید. فقط دراز و نشست تنها نمی تواند شکم شما را شش تکه و صاف و بری از چربی کند. حرکات مکمل و تقویت کننده هم احتیاج است. کارشناسان ورزشی معتقدند بهترین حرکت کنار تمرین دراز و نشست، تقویت عضلات کمر، لگن و ماهیچه های اریب است که در بخش های دیگر بدن را به کار می اندازد و همه دست به دست هم می دهند تا چربی ها از بین بروند.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که ساعت دو شب تازه به تختخواب می روید و بعد از یک ساعت گوشی بازی تازه هوای خوابیدن می کنید، پس لطفا رویای شکم صاف را از سرتان بیرون کنید. کمر شما باریک نمی شود طبق تحقیقی که روی ۷۰ هزار زن انجام شد، مشخص شد خانم هایی که شب ها پنج ساعت یا کمتر می خوابند، ۳۰ درصد بیشتر از خانم هایی با خواب هفت ساعت در شب احتمال اضافه وزن دارند. پس قبل از اینکه با رژیم و ورزش های آنچنانی به فکر آب کردن چربی ها باشید، الگوی خواب تان را تغییر دهید افراد بزرگسال باید هفت تا هشت ساعت خوب بخوابند.

آیا استرس دارید؟

منبع استرس تان هر چه باشد، این را بدانید استرس زیاد کم کردن وزن به خصوص آب کردن چربی های شکمی را به تأخیر می اندازد. شاید یک از دلایل اضافه وزن، شما به غذاهای چرب در زمان اوج استرس باشد اما دلیل اصلی آن چیز دیگری است. وقتی استرس دارید هورمون کورتیزول در بدن تان ترشح می شود و همین هورمون باعث می شود میزان جذب چربی در بدن بالا برود و سلول های چربی بزرگ و بزرگ تر شوند. پس یادتان باشد هرچه مقدار کورتیزول در بدن بیشتر باشد، شما هر روز چربی های احشایی بیشتری می بینید.

غذاهای آماده و فست فود می خورید؟

چربی شکمی با التهاب و ورم ارتباط زیادی دارد، پس اگر غذاهای آماده و فرآوری شد می خورید توانایی کم کردن چربی در بدن تان پایین می آید. غذاهای آماده و فست فود سرشار از چربی های اشباع شده ای است که باعث بیشتر شدن وزن شما و اندازه چربی های دور شکمی می شوند. غذاهای طبیعی مثل میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار پر از آنتی اکسیدان هایی هستند که خواص ضدالتهابی دارند و از جمع شدن چربی ها در شکم جلوگیری می کنند. غذاها و میوه هایی که فیبر دارند را در فهرست خریدتان جای دهید.

اگر پاهای تان چاق نیست و بالاتنه هم به غیر از قسمت میانی در وضعیت مناسبی است. پس شکل اندام شما سیبی است. اندام های سیبی که در قسمت میانی بدن چاقی بیشتری دارد برای لاغری باید تلاش بیشتری کنند. کارشناسان معتقدند کسانی که اندام سیبی دارند کاهش چربی برای شان سخت تر می شود. البته کم کردن سخت می شود اما یادتان باشد غیرممکن نمی شود. فقط باید تلاش تان دو برابر یک فرد معمولی با چاقی شکمی باشد.

ورزش اشتباه یا مکمل اشتباه؟

اگر اهل ورزش های قدرتی هستید و عضله های تان را با قرص و داروهای مکمل بزرگ تر کرده اید پس راه سختی برای مبارزه با چربی های شکمی دارید. کارشناسان ورزشی معتقدند داروهای مکمل نه تنها به شما برای لاغری کمک نمی کنند بلکه بعضی جاها قوز بالای قوز می شوند و باید تلاش اضافه ای برای حل مشکلاتی که درست می کنند، انجام دهید. بیشتر این داروهای مکمل مشکل های گوارشی هم به وجود می آورند که می تواند یکی از دلایل به وجود آمدن چربی های شکمی باشد.

چقدر تنبل هستید؟

چربی ها اگر به جایی که دارند دل می بندد خیلی سخت از آن جا دل می کنند.اگر اهل تنبلی هستید و به زور از جای تان تکان می خورید پس خیلی هم انتظار نداشته باشید که چربی ها از شما جدا شوند. برای خودتان برنامه روزانه متفاوتی را ترسیم کنید . مثلا با یک سری از کارهایی که از قبل انجام می دادید، خداحافظی کنید. اگر زانوهای سالمی دارید بالا رفتن از پله های خانه، مترو و مکان های عمومی را جایگزین آسانسور و پله برقی کنید. کمتر جلوی تلویزیون و لب تاپ بنشینید. گهگاهی از روی صندلی بلند شوید و به صورت ایستاده بقیه کارهای تان را انجام دهید. در کارهای خانه هم تغییراتی را به وجود بیاورید. تمیز تر از قبل شوید. هر دو سه روز یک بار کل خانه را تی بکشید.

مشکل هورمونی ندارید؟

بعضی وقت ها همه چیز جایش است. همه ارگان ها خوب کار می کنند. اما یک جای کار می لنگد. اگر رژیم غذایی دارید، ورزش می کنید، خواب تان سرجایش است و استرس هم ندارید، پس حتما با یک دکتر متخصص داخلی مشورت کنید. یک آزمایش ساده هورمونی نشان می دهد مشکل کجاست. اگر مشکل از هورمون ها باشد، با یک درمان ساده می توانید به جنگ چربی های شکمی بروید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری