بلاگ

9 الی 12 ماهگی

9 الی 12 ماهگی

9 الی 12 ماهگی

تاثرگذاری

9 الی 12 ماهگی  : خانواده از جمله پدر و مادر نخستین معلمان نوزاد می باشند.

لازم نیست تا برای آموزش نوزادتان فشار زیادی به خود وارد نمائید. نکته خوب نوزادان این می باشد که کلیه موارد اطراف خود را می آموزند.

زمانی که شما برای نوزادتان آواز می خوانید و با او صحبت می کنید و بازی می کنید مغز او ارتباط هایی را به وجود می آورد که به او امکان یاد گیری زبان، ریاضی و برهان و موسیقی و … را می دهد.

با آرام کردن کودکتان به او می فهمانید که دنیا هم امن است. هر چه او احساس رضایت بیشتری بکند قدرت یادگیری اش بیشتر می شود.

هر چقدر حس عشق شما به خودش را بیشتر احساس کند حس امنیت را نیز بیشتر درک خواهد کرد، بهتر قادر خواهد بود  تا دوستی و همکاری با دیگران ایجاد نماید و کنترل برخورد و اضطرابش را نیز خواهد داشت.

پس احساس راحتی داشته باشید و از کنار هم بودن بیشترین بهره و لذت را ببرید.

9 الی 12 ماهگی اگر کودکان توانایی حرف زدن داشتند :

من به روی پاهایم ایستاده و آغاز برای گشت زدن در محل های مختلف و لبه های اثاث را دوست دارم.

از این استقلالی که تازه می باشد خوشم می آید اما باز هم به نگهداری و محافظت از سوی شما را دارم.

در حال حاضر زمان بیشتری برای کشف و افتادن در هر دردسری را دارم!

برخی اوقات آنقدر از شما ها برای کارهایم کمک می خواهم که شما را به مرز دیوانگی می برم.

بسیار دوست دارم تا وسایلی را پرتاب کنم و تو را در حال برداشتن آن و کمک به من نگاه کنم.

9 الی 12 ماهگی

9 الی 12 ماهگی

از شما خواهش می کنم صبور باشید و با من خوش برخورد و شاد باشید. کلیه تجربه هایی که من بدست می آورم می تواند بسیار اضطراب آور باشند.

هر زمان که می توانی من را در آغوش بگیر به این دلیل که اینکار مرا لوس نمی کند بلکه به من یاد می دهد که به چه شکلی اکنون و آینده با این فشار های روانی و مشکلات روبرو و آنها را حل کنم.

9 الی 12 ماهگی : قدم هایی که برای رشد سالم یک کودک باید برداشته شود :

ایمنی

 • محیط داخلی خانه را برای کودک مناسب سازی کنید . برای مثال تمامی پریز های برق و … را بپوشانید به نحوی که کودک در داخل آن نتواند وسیله بکند.

مطمئن شوید که در محل نگهداری کودک سیم و پله های مسدود نشده ، لبه های برنده و تیز و اثباب های افتادنی ازمحلی در محیط نباشد.

 • تمامی ماده های سمی و خطر آفرین از قبیل مایع های سفید کننده، فندک، بنزین و … را از دسترس کودک خارج نمائید و شماره های مراکز محلی کنترل سموم را روی یخچال بچسبانید تا در مواقع ضروری بتوانید به راحتی آنها را پیدا کنید.

امنیت

 • به احساس های کودک خود احترام گذاشته، حتی زمان هایی که در آن لحظه به نظرتان کاملا غیر منطقی می باشد.
 • نخستین سالروز تولد کودکتان را با برگذاری مراسمی ساده با حضور خانواده هایتان و دوستانتان و با تهیه کیکی ساده و با در آغوش کشیدن کودک تک به تک تنها چیز می باشد که نوزاد از شما انتظار دارد، تا حس ویژگی به او دست بدهد.

9 الی 12 ماهگی : بهداشت

 • با نوزادتان ورزش بکنید : مانند کودکتان چهار دست و پا راه بروید، پا ها و بازو هایش را به آرامی نرمش بدهید .

برایش توپی را هل بدهید تا به سمتش برود او هم همان کار را انجام بدهد و د روان حمام با او بازی نمائید و همراهش روی پتو با او غلط بزنید، و با گذاشتن محافظی در دور انها چهار دست و پا دورش راه بروید.

9 الی 12 ماهگی

9 الی 12 ماهگی

بهداشت

 • برنامه منظمی را برای کودکتان داشته باشید تا او را راحت بتوانید بخوابانید . پستانک و خرس بغلی او را به او بدهید و با موسیقی و آواز خواندن او را آرام بکنید و شاید این ها کمک کننده باشد.
 • به نظافت شخصی کودک بسیار توجه کنید و لباس های او را مرتبا بشورید زیرا به دلیل به حرکت درآمدن او بسیار خود را به اطراف مختلف رفته وچهار دست و پا همه جا را کاوش می کند.

پس باید مرتبا لباس هایش را تعویض کنید و او را شستشو بدهید.

یادگیری

 • ظروفی را به کودک بدهید تا با آب و اشیاء ای که در خانه می باشد پر و خالیکند و اگر امکانش هست با ماسه های مخصوص سنش پر و خالی کند.
 • هر روز با صدای بلند برایش کتاب بخوانید تا با ان آشنا شود . از او بخواهید تا کتاب را خودش ورق بزند و عکس های داخل کتاب را نشان بدهد.

9 الی 12 ماهگی : تطبیق

 • کودکتان را برای هر موفقیت حتی کوچک و یا بزرگی که دارد نظیر نوشیدن از لیوان و یا بیان کلماتی چون بابا و مامان و گذاشتن اشیاء از ظرفی به ظرف دیگر و خودش را به حالت ایستاده کشاندن بسیار تشویق نمائید.
 • زمانی که می خواهید کودک نوع کارش را تعویض نمائید، توجه او را به کاری دیگر معطوف نمائید. زمانی که کلافه شده اید او را به آغوش کشیده و آرامش کنید.

انتظار هایی که می توانید داشته باشید

به یاد داشته باشید که رشد و نمو کودکان به  هیچ وجه با یکدیگر برابری نمی کند. موارد گفته شده فقط راهنمائی و مشاوره هایی هستند که در اختیارتان قرار می گیرد.

اگر نگران رشد کودک و سلامت او هستید با پزشک او در میان بگذارید و یا از افراد متخصص این حوزه و پرستار کودک نیز می توانید راهنمائی بخواهید.

از افراد متخصص رشته پزشکی کلا نیز می توانید راهنمائی بخواهید.

 • نوزاد شما امکان دارد که بتواند خودش را به حالت ایستاده بکشاند و با گرفتن اثباب و اثاثیه به اطراف حرکت کند و در نهایت به تنهایی چند قدمی گام بردارد.
9 الی 12 ماهگی

9 الی 12 ماهگی

این را بدانید که کودکان زودتر از 15 ماهگی راه نمی افتند.
 • صداهایی را از خود خواهد درآورد آن هم بزودی مانند بابا و مامان.
 • امکان دارد کمتر و به علل مختلفی گریه کند. امکان دارد که به خاطر ناتوانی در بعضی از از کارها، حس عجز و ترس داشتن و کلافگی بکند .

و یا امکان دارد که به دلیل تغییرهایی که در برنامه روزمره او به وجود آمده ناراحت بشود.

 • از آشامیدن در فنجان و خوردن غذاهای لقمه ای لذت خواهد برد. از دادن خوراکی هایی که امکان دارددر گلو او گیر کند و خفگی ایجاد کند خودداری کنید.

این خوراکی ها عبارتند از کشمش، آجیل، آب نبات ها، میوه های سفت و سبزیجات.

به خود نیز اهمیت بدهید.

اگر که هر دو والدین کودک که شما باشید شاغل می باشید حتما ترتیب و اولویت نگهداری از کودک را برنامه ریزی نمائید زیرا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

و یا اگر به فکر پرستار کودک می باشید ان را با دوستان و آشنایانتان در میان بگذارید .

با اشخاصی همکاری کنید هم برای شما و هم کودکتان نفعی داشته باشد و صرفا فقط نگهداری از او نباشد.

9 الی 12 ماهگی : برای انتخاب مهد کودک حتما به محل رفته و عملکرد انها را ارزیابی کنید و یا رزومه پرستار کودک در منزل را از او و کارفرمایان قبلی بخواهید.

محیط مهد کودک را بررسی کنید تا تمیز و ایمن باشد. اگر امکانش را دارید چند روزی به محل رفته و نگهداری از کودک را بررسی نمائید و هم او را همراهی منید تا به شرایط جدید عادت کند.

بعد سپردن کودک به مهد و یا پرستار کودک همچنان در کارها مداخله کنید و کنترل کنید.

هر روز در مورد فعالیت های انجام شده و نتایج ان از انها سوالاتی بکیند . پیشنهاداتی را که دارید را بگوئید.

رابطه ی محکمی را با پرستار کودک برقرار کنید .

شما در رشد و بزرگ شدن موفقیت آمیز کودکتان شریک می باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری