بلاگ

بیش فعالی ADHD

بیش فعالی چیست ؟ 

بیش فعالی چیست ؟ 

بیش فعالی یکی از اختلالات روحی رفتاری می باشد که عموما در سن کودکی و نوجوانی در افراد بروز می کند. بیش فعال (ADHD) در حقیقت به معنای فعال بودن بیش از حد می باشد. این اختلال روحی رفتاری عموماً نوعی اختلال رشدی می باشد که در کودکان و گاهی بزرگسالان ایجاد می شود. افرادی که انرژی زیاد دارند و پر جنب و جوش می باشند به این بیماری دچار می باشند. علائم بیش فعالی بزرگسالان با کودکان متفاوت می باشد.در کودکان مبتلا کمک گرفتن از یک پرستار کودک یا پرستار نگهدار بسیار ضروری می باشد.

بیش فعالی

علائم:

بیش فعالی کودکان علائم مختلف و متنوعی دارد که این علائم ممکن است در کودکان ضعف و یا شدت داشته باشد. این بیماری و علائم عموماً قبل از 12 سالگی بروز می کند. از علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. حرف زدن بیش از حد کودکان.
 2. عدم توانایی تمرکز روی یک موضوع
 3. این کودکان با وجود این که با هوش می باشند، به دلیل عدم آرامش نمی توانند به آرامی به انجام تکالیف خود بپردازند.
 4. کودکان مبتلا به این بیماری اکثر مواقع در حال دویدن می باشند.
 5. از دیگر علائم می توان به گم کردن مدام وسایل شخصی آن ها اشاره کرد.
 6. کودکان بیش فعال مدام وسط حرف دیگران می پرند.
 7. از دیگر علائم می توان به عدم صبر و حوصله در کودکان اشاره کرد.
 8. این کودکان نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. در حقیقت روابط اجتماعی آن ها خوب نمی باشد.
 9. هنگام بازی با کودکان هم سن خود، به راحتی کنار نخواهند آمد. در حقیقت امکان سازگاری در چنین کودکانی وجود نخواهد داشت.
 10. لجبازی از دیگر علائم کودکان مبتلا به این بیماری می باشد.
 11. بر هم زدن نظم کلاس از دیگر علائم می باشد.

درمان :

این بیماری قابل درمان می باشد، اما به صورت سریع درمان نخواهد شد. درمان این بیماری با کنترل علائم آن قابل پیشگیری و درمان خواهد بود. برای درمان ابتدا باید به پزشک مراجعه کرد و بعد از انجام تست بیش فعالی متناسب با دستورات پزشک برای درمان اقدام کرد. لازم به ذکر می باشد که درمان این اختلال رفتاری باید با همکاری خانواده، کادر مدرسه و ... صورت گیرد.

تغذیه در تشدید این بیماری بیش فعالی موثر می باشد ؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله تغذیه کودکان به شدت در تشدید بیش فعالی کودکان موثر می باشد. در واقع مصرف غذا ها و یا خوراکی های دارای کافئین در تشدید این بیماری بسیار موثر می باشد. این کودکان بهتر است از مصرف کاکائو و شکلات پرهیز کنند. مصرف زیاد فست فود باعث افزایش انرژی در کودکان مبتلا می شود. لازم به ذکر می باشد که چیپس و پفک علاوه بر این که برای سلامتی آن ها مضر می باشد، بیماری را تشدید می کند. بیش فعالی
ادامه مطلب...
انسداد ادراری

آنوریک (انسداد ادراری) چیست؟

آنوریک چیست ؟ 

آنوریک یا انسداد ادراری یکی از مشکلات و یا بیماری هایی می باشد که امروزه در بین افراد شایع شده است. آنوریک عموماً در مجرای خروجی مثانه ایجاد می شود. به عبارت دیگر مجرای خروجی مثانه دچار انسداد و یا گرفتگی می شود و باعث بروز این بیماری می شود. در اینجا قصد داریم به دلایل بیماری آنوریک (انسداد ادراری) و روش های درمان آن بپردازیم. انسداد ادراری علت انسداد ادراری :
 1. یکی از دلایل بسیار شایع در ابتلا به بیماری آنوریک (انسداد ادراری) مبتلا بودن افراد به بیماری پروستات می باشد. در حقیقت وجود پروستات در آقایان باعث بروز این بیماری می شود.
 2. یکی دیگر از دلایل مبتلا شدن به آنوریک (انسداد ادراری) وجود سنگ مثانه می باشد
 3. وجود زخم در مجاری ادرار باعث بروز این بیماری می شود.
 4. از دیگر دلایل بروز بیماری آنوریک (انسداد ادراری) وجود تومور های مختلف در دهانه رحم، روده و ... می باشد.
 5. مبتلا بودن افراد به بیماری های مربوط به مثانه و یا سرطان از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری می باشد.

علائم ابتلا به بیماری آنوریک (انسداد ادراری) :

این بیماری علائم متعددی دارد. این علائم ممکن است در برخی از افراد شدت زیادی داشته باشد و در برخی دیگر ممکن است بسیار خفیف باشد. به عنوان مثال :
 1. یکی از نشانه های آن احساس درد به هنگام دفع ادرار می باشد.
 2. احساس در ناحیه شکم
 3. احساس تکرر ادرار
 4. عدم توانایی تخلیه ادرار
 5. یکی دیگر از نشانه های بیماری آنوریک (انسداد ادراری) احساس پر بودن مثانه بعد از هر نوبت تخلیه آن می باشد.

درمان آنوریک :

از روش های درمانی برای این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. قبل از انجام هر گونه فعالیت و یا مصرف هر نوع دارو باید برای تشخیص بیماری و نوع آن به پزشک مراجعه شود. برای تشخیص این بیماری باید آزمایش های مختلفی را انجام داد. این آزمایش ها شامل آزمایش خون، کشت ادرار، انجام سونوگرافی و ... می باشد. از آزمایش خون عموما برای بررسی مشکلات کلیوی، عفونت خون، بررسی خون در ادرار و ... استفاده می شود. از سونوگرافی نیز برای بررسی کلیه ها وکبد استفاده می شود.
 2. یکی از روش های درمان این نوع بیماری می توان به عمل جراحی اشاره کرد. این روش با توجه به شدت عارضه و با دستور پزشک انجام می شود. در این روش از سوند جهت دفع ادرار استفاده می شود.
 3. از دیگر روش های درمان انسداد ادراری می توان به مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک مانند آنتی بیوتیک ها، دارو هایی جهت کوچک کردن و درمان پروستات و ... اشاره کرد.
 4. انجام فعالیت ها و یا نرمش های موثر در درمان این بیماری از دیگر روش های درمان می باشد. در حقیقت انجام حرکات ورزشی که به تقویت ماهیچه های لگن کمک می کند یکی از راه های موثر در درمان این بیماری می باشد.
 5. توجه به تغذیه و مصرف برخی از مواد غذایی نیز در درمان انسداد ادراری تاثیرگذار می باشد.
 6. در کودکان و نوزادان مبتلا به این بیماری بهتر است از یک پرستار بچه کمک گرفت.
انسداد ادراری
ادامه مطلب...
روده تحریک پذیر

با سندروم روده تحریک پذیر IBS آشنا هستید؟

با سندروم روده تحریک پذیر IBS آشنا هستید؟

سندروم روده تحریک پذیر IBS نوعی بیماری می باشد که باعث اختلال در عملکرد روده می شود. در حقیقت در عملکرد روده اختلال ایجاد می کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها دلایل منحصر به فردی خواهند داشت. علت این بیماری به صورت قطعی مشخص نمی باشد اما فرضیه و یا نظریه هایی در این باره وجود دارد. لازم به ذکر می باشد که هیچ گونه آزمایش و یا تکنولوژی ای وجود ندارد که به تشخیص بیماری IBS کمک کند. این بیماری ممکن است بر اثر استرس و یا یک شوک عصبی در فرد بروز کند.

سندروم روده تحریک پذیر

IBS چیست؟

در جواب به این سوال باید گفت IBS نوعی بیماری می باشد که روده را تحت تاثیر قرار می دهد و عملکرد روده را دچار اختلال می کند.این سندروم انواع مختلفی دارد که می توان به سندروم روده تحریک پذیر IBS D،  نوع IBS C، نوع IBS A و ... اشاره کرد که هر کدام مشخصات منحصر به فردی خواهند داشت.

علائم سندروم روده تحریک پذیر IBS چیست ؟ 

همان طور که گفته شد این سندروم انواع مختلفی دارند. اما به طور کلی می توان به دل درد های شدید، مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال و ...، احساس ناراحتی در ناحیه معده، نفخ شکم، حالت تهوع و ... اشاره کرد. لازم به ذکر می باشد، با توجه به این که این سندروم انواع مختلفی دارد، علائم هر کدام از آن ها نیز متفاوت می باشد. به عنوان مثال: سندروم روده تحریک پذیر IBS از نوع D : باعث اختلال در عملکرد روده می شود و فرد به اسهال مبتلا می شود. اما سندروم روده تحریک پذیر IBS از نوع C فرد مبتلا به این بیماری دچار یبوست می شود. اما علائم IBS نوع A  علائم های دو نوع D  و C  را دارد.

چگونگی درمان ؟

برای درمان روش ها و یا داروهای قطعی وجود ندارد. اما از دارو های ملین برای رفع یبوست، دارو های ضد نفخ شکم، دارو های درمان کننده اسهال و ... می توان برای بهبود علائم و یا عوارض ایجاد شده استفاده کرد. از داروی سندروم روده تحریک پذیر  که امروزه از آن استفاده می شود، لینزس، کانستلا  و ... می باشد. از دیگر مواردی که در بهبود این بیماری موثر می باشد، تغذیه درست فرد مبتلا با سندروم روده تحریک پذیر IBS می باشد.(کمک گرفتن از یک پرستار کودک یا پرستار بچه در کودکان مبتلا به این سندروم توسیه می شود). به عنوان مثال:
 1. فرد بیمار در صورتی که به نوع D مبتلا شده است، بهتر است از غذا هایی با فیبر کم مانند موز، نان، همچنین گوشت مرغ، سوپ مرغ، سیب زمینی آب پز شده و ... استفاده کرد.
 2. فرد بیمار در صورتی که به نوع C مبتلا شده است، باید مصرف آب را به حداکثر برساند و از ملین ها استفاده شود.
 3. نوع دیگری از بیماری IBS وجود دارد که علت اصلی آن عفونت می باشد. برای درمان این بیماری بهتر است از دارو های درمان کننده عفونت معده استفاده شود.
ادامه مطلب...
cvp

CVP LINE  چیست ؟

سی وی پی لاین چیست ؟ 

CVP ، فشار سیاهرگ مرکزی می باشد. در حقیقت CVP یک معیار بسیار مهم و ضروری فشار در پر شدن بطن راست قلب می باشد. لازم به ذکر می باشد که حجم ضربه ای قلب به منظور حجم خون پمپاژ شده طی هر ضربان قلب می باشد. CVP این شاخص بسیار مهم با کم شدن آب بدن، کاهش می یابند اما با کاهش سیستم گردش خون و یا نارسایی های قلبی CVP افزایش می یابد. CVP LINE و یا سی وی لاین عموماً برای افرادی صورت می گیرد که حالشان وخیم می باشد و هیچ گونه دسترسی وریدی محیطی وجود نخواهد داشت. CVP LINE  به معنای خط وریدی مرکزی می باشد. دلیل انجام این کار تزریق دارو، خون و سایر فراورده های خونی به بیمار می باشد.که کمک گرفتن از یک پرستار نوزاد یا پرستار کودک برای رگ گیری درست و اصولی ضروری می باشد. لازم به ذکر می باشد که سی وی پی لاین به داخل یکی از وريد هاي مركزي يا محيطي وارد مي شود و سپس به خارج دهليز هدایت می شود. ناگفته نماند که در خارج از دهلیز جايي كه وريد اجوف فوقاني به وريد اجوف تحتاني مي رسد ، وارد مي شود.

cvp

 با نحوه اندازه گیری CVP LINE آشنا شوید ؟ 

CVP عموماً با استفاده از CVC اندازه گیری می شوند. CVC مخفف کلمه central venous catheter می باشد. کانتر وريدي مركزي نامبرده به گونه ای طراحی شده است که انتهای آن به مانیتور و کامپیوتر و ... متصل می شود تا CVP و یا فشار سیاهرگ را به خوبی اندازه گیری کند. لازم به ذکر می باشد که اندازه گیری فشار توسط مانیتورینگ های CVP بسیار دقیق می باشند. اندازه گیری CVP LINE عموماً بر اساس سانتیمتر آب انجام می شود. این اندازه گیری در افراد بزرگسال 5 الی 10 cm H2O و در کودکان بین 3 الی 9 cm H2O می باشد. اندازه گیری CVP LINE با روش های مختلفی صورت می گیرد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. روش مانومتری
 2. روش ترانسدیوسر الکترونیکی
روش ترانسدیوسر الکترونیکی نسبت به روش مانومتری سیستم پیشرفته تری برخوردار می باشد.

اندازه گیری CVP LINE و تجویز دارو:

بعد از اندازه گیری CVP LINE پزشک معالج برای درمان آن و متناسب با عدد به دست آمده برای تجویز دارو اقدام می کند. اگر اندازه سی وی پی در حال افزایش باشد، بیمار به تنگی نفس دچار می شود، در نتیجه پزشک باید برای درمان تنگی نفس بیمار دارو تجویز کند. اما با افزایش CVP، بیمار دچار تشنگی می شود که پزشک برای رفع این مشکل باید اقدام کند. برای تجویز دارو های خاص و ویژه می توان از CVP LINE استفاده کرد. در حقیقت هنگامی که بیمار در شرایط حاد قرار داشته باشد و قادر به بلعیدن نباشد، پزشکان برای انتقال دارو و یا مواد غذایی به بیمار راهکاری را در نظر می گیرند که TPNگفته می شود و همراهی یک پرستاربچه یا baby siter می تواند کمک کننده باشد. برای انجام این کار از CVP LINE استفاده می شود. این روش یکی از مطمئن ترین و بهترین راه حل ها در انتقال مواد به بیمار می باشد. cvp
ادامه مطلب...
رگ گیری

IV یا رگ گیری چیست؟ 

IV یا رگ گیری چیست؟ 

IV همان رگ گیری می باشد. در حقیقت برای انجام تزریق باید رگ مناسب را شناسایی کرد و سپس به عمق آن تزریق را انجام داد. به شناسایی رگ، IV (رگ گیری) گفته می شود. IV (رگ گیری) مخفف کلمه IV therapy می باشد و به عنوان تزریق داخل وریدی شناخته می شود. در این روش تزریق به داخل ورید صورت می گیرد. در مراقبت های در منزل پرستار مراقب سالمند و پرستار نوزاد یا پرستار بچه باید نکات زیر را در نظر بگیرد. رگ گیری

آموزش رگ گیری :

فعالیت IV (رگ گیری) یکی از فعالیت های بسیار مهم و ضروری می باشد که پرستار باید در انجام آن مهارت کافی را داشته باشد. IV (رگ گیری) دارای نکاتی می باشد که بهتر پرستار یا هر فرد دیگری که جهت انجام این فعالیت اقدام می کند، آن ها را مد نظر قرار دهد. در اینجا به آموزش آی وی و نکات مهم در انجام این فعالیت پرداخته ایم. به عنوان مثال :
 1. پرستار باید آرامش خود را حفظ کند. عدم آرامش پرستار باعث می شود تا شخص بیماری نیز دچار استرس شود و مانع از انجام این فعالیت شود.
 2. در صورت وجود ترس و استرس نفس عمیق بکشید.
 3. برای تزریق استفاده از دستکش های تنگ توصیه می شود.
 4. برای انتخاب رگ ابتدا رگ ها را حس کنید. حس کردن رگ ها باعث می شود تا رگ های محکم و اسفنجی را راحت تر شناسایی کنید.
 5. در صورتی که رگ محکم و اسفنجی مشاهده نشود، باید به رگ های سطحی کوچک و نازک بسنده کرد. لازم به ذکر می باشد که تزریق در این نوع رگ ها باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد، زیرا امکان پاره شدن رگ مورد نظر وجود دارد.در نتیجه کمک گرفتن از یک پرستار کودک یا یک baby siter ضرورت دارد.
 6. یکی دیگر از نکاتی که هنگام IV (رگ گیری) باید به آن توجه شود انتخاب نوع آنژیوکت می باشد. در حقیقت آنژیوکت همان سر سوزن می باشد که باید متناسب با نوع رگ انتخاب شود. عموماً رگ هایی که نازک می باشند از آنژیوکت های ظریف استفاده می شود.
 7. آنژیوکت را با عمق کم نشانه بگیرید. آنژیوکت را می توان به جلو هدایت کرد اما امکان هدایت آن به عقب وجود ندارد. در نتیجه در ابتدا بهتر است با عمق کم آنژیوکت را وارد رگ کنید.
 8. زاویه مورد نظر جهت رگ گیری باید پایین و به سمت جلو باشد.
 9. یکی دیگر از نکاتی که هنگام IV (رگ گیری) می توان به اشاره کرد، لحظه ورود آنژیوکت به رگ می باشد. هنگامی که پرستار خون را در آنژیوکت مشاهده کرد باید سر آن را به داخل رگ هدایت کند.
لازم به ذکر می باشد که استرس و ترس در بیمار باعث کاهش دمای بدن می شود. کاهش دمای بدن باعث کوچک شدن رگ ها می شود. در نتیجه برای بهترین راه IV می توان دمای بدن بیمار را افزایش داد، سپس برای IV (رگ گیری) اقدام کرد.
 1. ضربه زدن از دیگر نکات مهم در IV (رگ گیری) می باشد. برای بهتر انجام دادن عمل IV (رگ گیری) می توان به سطح رگ ها به آرامی ضربه د. ضربه زدن به رگ ها باعث تورم آن ها می شود و رگ ها برآمده می شوند، در این صورت به راحتی می توان رگ را پیدا و عملیاتَ تزریق را انجام داد.
ادامه مطلب...
آمفیزم

آمفیزم چیست ؟

آمفیزم چیست ؟

آمفیزم نوعی بیماری می باشد که ریه را تحت شعاع قرار می دهد. این بیماری هنگامی بروز می کند که بعد از ترمیم کیسه های کوچک و ریز هوا که درون ریه قرار دارند، مجدد دچار آسیب می شوند. این آسیب مشکلات جبران ناپذیری را برای فرد مبتلا ایجاد می کند. در اینجا قصد داریم به روش های درمان بیماری آمفیزم و علت ابتلا به آن بپردازیم. آمفیزم در سالمندان بسیار شایع است و کمک گرفتن از یک پرستار مراقب سالمند بسیار ضرورت دارد.

آمفیزم

علت آمفیزم و یا دلایل مبتلا شدن به بیماری نامبرده :

دلایل مختلفی جهت مبتلا شدن افراد به بیماری آمفیزم وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. یکی از مهم ترین دلایل مبتلا شدن افراد به این بیماری استفاده از سیگار می باشد. در حقیقت مصرف توتون و تنباکو در تخریب ریه ها تاثیر مثبت دارد و باعث از بین رفتن و صدمه به آن ها می شود.
 2. از دیگر دلایل ابتلا به بیماری آمفیزم کمبود پروتئین آلفا -۱ آنتی‌تریپسین یا  AAT می باشد. یکی از پروتئین های طبیعی موجود در خون، پروتئین آلفا -۱ آنتی‌تریپسین  یا  AAT می باشد. این پروتئین از بافت های طبیعی در برابر گلبول های سفید محافظت می کند، در نتیجه کمبود این پروتئین ها مانع از محافظت ریه در برابر گلبول های سفید می شود.
 3. عوامل وراثتی و یا ژنتیک از دیگر دلایل مبتلا شدن افراد به این بیماری می باشد.
 4. لازم به ذکر می باشد که آلودگی هوا و آلاینده های موجود در هوا نیز در ابتلا به این بیماری نقش بسیار مهمی دارند.
 5. درصد ابتلای آقایان به این بیماری بیشتر از خانم ها می باشد. در نتیجه یکی از دلایل ابتلا به این بیماری، جنسیت نیز می باشد.

درمان:

روش قطعی جهت درمان بیماری آمفیزم وجود ندارد، اما روش ها و یا دستورالعمل هایی وجود دارد که به پیشگیری این بیماری کمک می کند. انتخاب روش و یا دارو به نوع بیماری و شدت عارضه بستگی دارد، تشخیص آن ها توسط پزشک و یا متخصص انجام می شود. قبل از انجام هر فعالیت و یا مصرف هر دارویی باید به پزشک مراجعه کرد و متناسب با دستور پزشک برای درمان اقدام کرد و کمک گرفتن از یک پرستار نگهدار سالمند در سالمندان مبتلا به این بیماری ضرورت دارد. از روش های درمان و یا پیشگیری بیماری آمفیزم می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. تجویز داروی برونکودیلاتورها و مصرف آن مطابق با دستور پزشک. این دارو باعث می شود تا ماهیچه های ریه شل شود. شل شدن ماهیچه ها به عبور بهتر هوا کمک می کند. در نتیجه باعث تنفس بهتر بیمار می شود. لازم به ذکر می باشد که این دارو ممکن است به صورت قرص مورد استفاده قرار گیرد، همچنین ممکن است به صورت اسپری های استنشاقی تجویز شود. اگر عارضه نامبرده شدید باشد مصرف دارو های تجویز شده باید به صورت روزانه انجام شود اما در صورت این که عارضه خفیف باشد مصرف آن ها طی مدت مشخص شده ادامه پیدا می کند.مصرف به موقع دارو بسیار مهم است که یک پرستار مراقب سالمند در این امر بسیار کمک کننده می باشد.
 2. از دیگر روش های پیشگیری بیماری آمفیزم می توان به روش اکسیژن تراپی اشاره کرد. این روش با توجه به شدت عارضه و شرایط بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این روش اکسیژن مورد نیاز بیمار جهت تنفس را تامین می کند که در منزل استفاده از این دستگاه توسط یک پرستار کودک یا پرستار بچه برای کودکان مبتلا لازم و کمک کننده است.
آمفیزم
ادامه مطلب...
دیسترس تنفسی

سندروم دیسترس تنفسی چیست ؟

سندروم دیسترس تنفسی چیست ؟

سندروم دیسترس تنفسی نوعی بیماری می باشد که ریه ها را تحت شعاع قرار می دهد و باعث صدمه به آن ها می شود. در حقیقت در بیماری دیسترس تنفسی، کیسه های هوایی ریز و کوچک موجود در ریه از مایع پر می شوند. پر شدن کیسه های موجود در ریه باعث می شود تا سطح ریه را مایع بپوشند و مانع از رسیدن اکسیژن به خون می شود که این عمل خطرات جبران ناپذیری را به همراه دارد. این بیماری برای افراد که بیماری های زمینه ای مانند تنگی نفس دچار می باشند، بسیار خطرناک می باشد. قصد داریم در اینجا به روش های درمان سندروم دیسترس تنفسی، علائم این نوع بیماری و ... بپردازیم. لازم به ذکر می باشد که دیسترس تنفسی در نوزادان خطرناک می باشد.کمک گرفتن از یک پرستار نوزاد یا پرستار بچه در این عارضه ضرورت دارد.

دیسترس تنفسی

علائم و یا نشانه های بیماری:

این بیماری علائم و نشانه های مختلفی دارد. در برخی از افراد این علائم ممکن است شدید و در برخی افراد ممکن است خفیف باشد. خفیف و یا شدید بودن عوارض به نوع عارضه و شدت آن بستگی دارد. به طور کلی از علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. یکی از علائم و یا نشانه های بسیار شایع این نوع بیماری، تنگی نفس می باشد. تنگی نفس می تواند بعد از انجام فعالیت های روزمره ایجاد شود، همچنین این تنگی نفس ممکن است با احساس درد در ناحیه قفسه سینه بروز همراه باشد.
 2. از دیگر نشانه های این بیماری خطرناک می توان به تنفس سخت اشاره کرد. در حقیقت سخت نفس کشیدن از دیگر علائم این بیماری می باشد. لازم به ذکر است که ممکن است باید افزایش سرعت تنفس شود که در نوزادانی که سخت نفس می کشند یک پرستار مراقب نوزاد می تواند بشدت کمک کننده باشد.
 3. پایین آمدن فشار خون از دیگر علائم ابتلا به این بیماری می باشد. لازم به ذکر می باشد که کاهش ناگهانی فشار خون در دفعات متعدد می تواند نشانه های بیماری دیسترس تنفسی باشد. همراهی یک پرستار نگهدار سالمند در این مواقع برای سالمندان دچار این عارضه می تواند کمک کننده باشد.
 4. از دیگر نشانه های این بیماری کاهش هوشیاری و سردرگمی می باشد.

علت مبتلا شدن افراد:

این بیماری علت های متعددی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. یکی از مهم ترین و مرسوم ترین دلیل در مبتلا شدن به بیماری دیسترس تنفسی عفونت های حاد و مزمن می باشند. این عفونت ها ممکن است از ناحیه ریه، دستگاه ادرار و ... وارد خون شوند و باعث بروز این بیماری شوند.
 2. از دیگر دلایل مبتلا شدن به این بیماری استنشاق گاز های شیمیایی و یا مواد مضر می باشد.
 3. عوامل مختلفی مانند صدمه به قفسه سینه، تصادف و ... می تواند از دلایل ابتلا به این بیماری باشد.

راه های درمان و یا پیشگیری بیماری سندروم دیسترس تنفسی :

یکی از راه های درمان این بیماری مصرف دارو می باشد. برای مصرف دارو باید به پزشک مراجعه کرد و متناسب با تشخیص او و دارو های تجویز شده برای درمان اقدام کرد. از دارو های مصرفی برای درمان این بیماری می توان به داروهای آنتی بیوتیک، دارو هایی جهت جلوگیری از لخته شدن خون و ... اشاره کرد. پرستار مراقب سالمند در تمامی طول درمان کمک کننده می باشد. دیسترس تنفسی
ادامه مطلب...
سپسیس

سپسیس چیست ؟

سپسیس چیست ؟

سپسیس نوعی بیماری می باشد که خون را تحت تاثیر قرار می دهد. در حقیقت سپسیس همان عفونت خون می باشد. به عبارت دیگر بیماری نامبرده به علت وجود عفونت در بدن ایجاد می شود . فرد را مبتلا می کند. این بیماری یک بیماری بسیار خطرناک می باشد که زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. لازم به ذکر می باشد که این بیماری ناشی از عفونت باکتری ها می باشند. در اینجا قصد داریم به روش های درمان عفونت خون و یا سپسیس، علائم و عوارض آن بپردازیم. ناگفته نماند که سپسیس در بارداری نیز یک امر بسیار مهم می باشد که باید به آن توجه شود.

سپسیس

دلایل ابتلا به بیماری سپسیس :

همان طور که گفته شد یکی از دلایل اصلی مبتلا به بیماری سپسیس عفونت می باشد. عفونت ممکن است در هر قسمت از بدن بروز کند و باعث انتقال آن به قسمت های دیگر شود. بیشترین قسمت های بدن که در معرض عفونت قرار می گیرند دستگاه ادراری، شکم، لگن، ریه و ... می باشند. از دیگر دلایل مبتلا شدن به این بیماری شامل موارد زیر می باشد :
 1. مبتلا شدن افراد به برخی از بیماری ها مانند ذات الریه، آپاندیس و ... محیط را برای بروز بیماری سپسیس فراهم می کند. ذات الریه اغلب با عفونت ریه همراه می باشد.
 2. از دیگر دلایل مبتلا شدن به این بیماری ورود میکروب ها، باکتری ها و یا انگل های مخرب به داخل بدن می باشد. این میکروب ها ممکن است به روش های مختلفی چون مصرف مواد غذایی آلوده و ... وارد بدن فرد شوند. از میکروب هایی که باعث بروز این بیماری می شوند می توان به اشریشیا کُلای (Escherichia coli)، استافیلوکوکوس اورئوس و برخی از انواع خاص باکتری استرپتوکوک. اشاره کرد.

درمان سپسیس :

لازم به ذکر می باشد که بیماری سپسیس یک بیماری بسیار خطرناک می باشد، در نتیجه در صورت بروز کوچک ترین نشانه باید به پزشک مراجعه کرد و متناسب با دستورات پزشک برای درمان اقدام کرد. پزشک معالج با توجه به نوع عارضه و شدت آن دارو های مناسب را تجویز می کند و دستورالعمل دارو ها را در اختیار شما قرار می دهد. از روش های موثر در درمان این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. یکی از روش های درمان این بیماری مصرف دارو می باشد. اما مصرف دارو برای درمان این بیماری نیاز به بستری شدن دارد. در حقیقت به دلیل خطرناک بودن این بیماری دارو های مصرفی باید به رگ تزریق شوند تا نسبت به بیماری بهتر جواب دهد.
 2. روش های دیگری برای درمان این بیماری وجود دارد که برای افزایش سرعت بهبودی بیمار و شدت عرضه انجام می شود. به عنوان مثال در مواردی از دستگاه تنفس برای تنفس بهتر بیمار استفاده می شود.
 3. در برخی از موارد از عمل جراحی نیز برای خارج کرد عضو عفونی از داخل بدن استفاده می شود.

سپسیس

علائم عفونت خون :

بیماری عفونت خون نشانه هایی دارد که می توان به تب، تنگی نفس، عرق کردن، تشنج و ... اشاره کرد.
ادامه مطلب...
آپنه

آشنایی با آپنه

آشنایی با آپنه در خواب :

آپنه نوعی اختلال می باشد که انواع مختلفی دارد. خواب یکی از نیاز های اساسی هر فرد می باشد. خواب باید خوب و با کیفیت باشد. خواب خوب و با کیفیت علاوه بر این که باید ساعت مناسب داشته باشد، باید بدون خروپف همراه باشد. یکی از مسائلی که هنگام خواب بسیار شایع شده است، قطع شدن مکرر تنفس می باشد. در حقیقت این بیماری نوعی اختلال می باشد که با قطع و وصل شدن تنفس همراه است. آپنه در خواب نیز بسیار مرسوم می باشد، اما آپنه در بیداری نیز کمتر دیده شده است. در اینجا قصد داریم به دلایل ابتلا به این بیماری، روش های درمان، انواع آن و ... اشاره کرد.

آپنه

انواع آپنه :

این بیماری انواع مختلفی دارد که می توان به آپنه خواب انسدادی، خواب مرکزی و خواب مختلط اشاره کرد که هر کدام از آن ها دلایل منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال : این بیماری از نوع انسدادی هنگامی بروز می کند که عضلات گلو ضعیف می شوند و یا به عبارتی شل می شوند. در نوع مرکزی علت بروز آن عدم ارسال سیگنال های عضلات کنترل کننده تنفسی می باشد. اما در نوع مختلط عموما بروز این بیماری هنگامی رخ می دهد که فرد به هر دو عارضه مبتلا باشد.

آپنه در خواب چه علائمی دارد ؟

از علائم آپنه در خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. یکی از علائم این بیماری مشاهده خروپف در افراد می باشد.
 2. قطع و وصل شدن مکرر تنفس فرد به هنگام خواب از دیگر علائم ابتلا به این بیماری می باشد.
 3. یکی دیگر از علائم این بیماری پریدن های ناگهانی از خواب به همراه نفس تنگی می باشد.
 4. درد های مکرر از دیگر علائم این بیماری می باشد.

آپنه

روش های درمان این بیماری:

روش های مختلفی جهت درمان این بیماری وجود دارد که انجام و استفاده از آن به تشخیص پزشک بستگی دارد. در ابتدا با مشاهده کوچکترین نشانه از این نوع بیماری باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک بعد از بررسی و معاینه جهت درمان بیماری اقدام می کند. برای درمان، پزشک عموماً از دستگاه درمان آپنه استفاده می کند. روش های دیگری وجود دارد که استفاده از آن ها به نوع عرضه بستگی دارد. از روش های مصرفی جهت درمان این بیماری می توان به روش CPAP و یا فشار مثبت مداوم راه هوایی ، دستگاه فشار مثبت بازدمی راه هوایی و یا EPAP  ، استفاده از ابزارهای دهانی‌‌، خارج کردن بافت، جابه‌جایی فک و ... اشاره کرد. آپنه در نوزادان  روش های درمان منحصر به فردی دارد. همان طور که گفته شد هر کدام از آن ها متناسب با نوع عارضه مورد استفاده قرار می گیرد. از روش های خانگی و دستورالعمل های ساده برای درمان این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. یکی از روش های خانگی موثر در درمان این بیماری، کاهش وزن می باشد.
 2. انجام فعالیت های ورزشی و نرمش می تواند به درمان این بیماری کمک کند.
 3. افراد مبتلا به این بیماری بهتر است از مصرف دارو های آرام بخش پرهیز کنند.
ادامه مطلب...
هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری : علائم ، رشد کودک ، نکات و تغییرات بدن

هفته دهم بارداری

 • رحم شما در هفته 10 بارداری چقدر بزرگ است
 • رشد کودک در هفته 10 بارداری
 • تغییرات در بدن شما در هفته 10 بارداری
 • چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟
 • آیا می توانید در طی هفته 10 بارداری به عفونت مبتلا شوید؟
 • سونوگرافی در هفته دهم
 • سایر آزمایشات احتمالی در هنگام مراجعه به بیمارستان
 • 10 نکته برای بارداری هفته 10 بهتر
 • تغذیه در هفته دهم بارداری
 • ورزش در هفته 10 بارداری
 • نکاتی برای پدر آینده
کودک شما ورود خود را به شکم شما اعلام می کند. نه هفته اول حتی قبل از اینکه بدانید باردار هستید ، می آیند و می روند. اما هفته دهم چنین نیست زیرا جنین اکنون جنین نامیده می شود - جهشی به سمت ورود آن به دنیای خارج (1). همچنین ، ممکن است شما برای اولین بازدید از OB / GYN خود آماده شوید تا ببینید رشد کوچولوی شما چگونه است. در اینجا ، پارسیان آوید درمورد آنچه ممکن است در هفته دهم بارداری اتفاق بیفتد ، مراقبت هایی که باید انجام دهید ، غذایی که می خواهید بخورید و موارد دیگر به شما می گوید. رحم شما در هفته 10 بارداری چقدر بزرگ است در هفته دهم بارداری ، رحم شما احتمالاً به اندازه یک گریپ فروت رشد می کند. رحم شما در هفته 10 بارداری چقدر بزرگ است صرفه جویی

کودک شما در هفته 10 چقدر بزرگ است؟

در هفته دهم بارداری ، کودک شما به اندازه توت فرنگی با طول حدود 1.2 اینچ (از تاج تا قاعده) و وزن حدود 0.14 اونس می رسد. کودک شما اکنون از مرحله جنین به مرحله جنینی منتقل شده است. بیایید نگاهی بیندازیم به تحولات عمده ای که در هفته دهم در کودک شما اتفاق می افتد.

رشد کودک در هفته 10 بارداری

اعضای بدن                                        مرحله رشد

ویژگی های صورت                                    اکنون مشخص تر است دهان                                                          جوانه های دندان و زبان شروع به رشد می کنند (3) شروع به بلع مایع آمنیوتیک می کند گوش                                                           شروع به شکل گرفتن می کند عضلات                                                        بیشتر توسعه یافته گردن                                                           شروع به شکل گرفتن می کند پلک ها                                                        برای محافظت از چشم کودک شروع به بستن کنید مغز                                                              به دلیل رشد مغز ، پیشانی برجسته به نظر می رسد. سر بزرگتر از بدن به نظر می رسد. هر دقیقه حدود 250،000 نورون جدید (سلولهای مغز اول) تولید می شود. مو                                                                موهای فازی روی بدن شروع به رشد می کنند. موهای لطیف را هلو-فاز یا کودک-فاز نیز می نامند و به محافظت از پوست کمک می کند . انگشتان و انگشتان پا                               دیگر تار باقی نماند ناخن                                                            رشد روی انگشتان دست و پا را شروع کنید اثر انگشت                                                  اثر انگشت منحصر به فرد ایجاد کنید که روی پوست قابل مشاهده است حرکات                                                          حرکات کوچکی که فقط از طریق اسکن اولتراسوند قابل تشخیص هستند (6) قلب                                                              به طور کامل با چهار اتاق توسعه یافته است. با سرعت 180 ضربه در دقیقه می زند اعضای داخلی                                             کلیه ، مغز ، کبد و روده ها عملکرد خود را شروع می کنند آرنج و زانو                                                    شروع به خم شدن کنید. بازوها از پاها بلندتر هستند استخوان ها                                                غضروف در حال حاضر با استخوان جایگزین شده است دستگاه تناسلی                                          این هفته تشکیل شده است کیسه زرده                                                   شروع به کوچک شدن می کند. جفت کاملاً بالغ و عملکرد دارد بند ناف                                                         خون را بین جفت و جنین حمل می کند.

تغییرات در بدن شما در هفته 10 بارداری

در هفته دهم ، شکم باردار شروع به نشان دادن می کند زیرا کودک شما در این زمان سریعتر رشد می کند. ممکن است شکم برای دیگران قابل توجه نباشد ، اما ممکن است لباس های خود را از بند کمر تنگ کنید. تغییرات جسمی احتمالاً در هفته دهم بارداری اتفاق می افتد

1- درخشش بارداری:

در این دوره ظاهری تازه و درخشان قابل توجه است. افزایش سطح هورمون ها در بدن باعث ترشح چربی در صورت می شود که باعث می شود پوست شما سالم ، لطیف ، براق و چاق به نظر برسد.

2- افزایش وزن:

ممکن است در هفته دهم بارداری متوجه افزایش وزن حدود 5 پوند شوید (7). اگر وزن توصیه شده را اضافه نکرده اید لازم نیست نگران باشید زیرا تهوع صبحگاهی در واقع باعث لاغر شدن شما می شود.

3- سینه های در حال رشد:

با شروع آماده سازی برای شیردهی ، ممکن است متوجه افزایش سایز سینه شوید. همچنین ، آرئول تاریک و بزرگتر می شود (8). همچنین ، ممکن است در پستانها درد ایجاد شود.

4- رگهای قابل مشاهده:

رگه های آبی در قسمت های مختلف بدن و همچنین سینه ها برجسته تر می شوند زیرا برای نیازهای رو به رشد کودک آماده می شوند.

5- درد رباط گرد:

ممکن است به دلیل کشش رباط ، درد و درد در شکم خود احساس کنید تا رحم در حال رشد شما را پشتیبانی کند. در بارداری دوقلو ، درد شدیدتر از حاملگی مجرد است. همیشه در مورد درد شکم با پزشک خود مشورت کنید.

6- آکنه:

هورمون های فعال آندروژن می توانند باعث آکنه در صورت شما شوند (9). اگر قبل از بارداری سابقه آکنه داشته باشید ، در این دوره احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

7- تغییرات بینایی:

افزایش گردش خون و احتباس مایعات در بدن در هفته دهم بارداری می تواند منجر به تاری دید در برخی از زنان شود یا چشمان شما را خشک کند (10).

8- التهاب لثه بارداری:

افزایش فعالیت هورمونی در دوران بارداری لثه های شما را حساس و تحریک پذیر می کند. باعث تورم و خونریزی لثه می شود که به آن التهاب لثه بارداری می گویند. در صورت عدم درمان ، التهاب لثه حاملگی می تواند باعث ناراحتی شما از بارداری در حال پیشرفت شود (11).

9- خستگی:

احساس خستگی در دوران بارداری امری طبیعی است زیرا بدن شما برای تأمین خواسته های کودک در حال رشد بیش از حد کار می کند. در این مدت ممکن است خواب مختل هم داشته باشید.

10- افزایش ترشحات واژن:

ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژن شوید. سطح بالای استروژن و جریان خون در واژن منجر به ترشحات شفاف و بدون بو معروف به لکوره می شود (12). این روند از ورود هر گونه باکتری به داخل رحم جلوگیری می کند. با این حال ، اگر ترشحات با خون آلوده شده و بوی نامطبوعی ایجاد می کند ، باعث ناراحتی می شود یا زیاد و آبکی است ، با پزشک خود تماس بگیرید

11- درد در شکم:

ممکن است در هفته دهم با رشد رحم ، گرفتگی و درد در ناحیه تحتانی شکم داشته باشید.

12- تکرر ادرار:

با رشد رحم ، مثانه شما را تحت فشار قرار می دهد. همچنین ، کلیه ها در این مدت خون بیشتری فیلتر می کنند ، که باعث می شود ادرار به دفعات بیشتری دفع شود. هیدراته بمانید و مثانه را خالی نگه دارید.

13- کمردرد:

رحم در حال رشد مرکز ثقل شما را تحریک می کند و باعث ایجاد فشار بر پشت می شود. همچنین ، مفاصل لگن با گشاد شدن آماده شدن برای زایمان را شروع می کنند و منجر به کمر درد می شود. همیشه در مورد درد خود با پزشک خود مشورت کنید.

14- سردرد:

تغییرات هورمونی منجر به سردرد نیز می شود. مصرف کافی مایعات ، غذاهای تغذیه ای و استراحت مناسب به شما کمک می کند تا از سردرد رهایی یابید. با این حال ، سردرد یکی از علائم مهم است که باید آن را با پزشک خود بررسی کنید (13). تغییرات احساسی

15- ترس ها:

شما بدون هیچ دلیلی از بارداری ، سلامتی کودک و هر چیزی ترس دارید. ممکن است به دلیل نگرانی ناخودآگاه در مورد بارداری ، کابوس (14) را شروع کنید.

16- احساس استرس کنید:

اگر کار می کنید ، کنار آمدن با فشار کار و سلامتی برای شما دشوار است. اگر قادر به سازگاری با محیط کار در دفتر خود نیستید ، از مرخصی بخواهید. یک وقفه ممکن است به شما کمک کند تا به زندگی عادی برگردید.

17- عدم علاقه:

تنها کاری که می خواهید انجام دهید خوابیدن است. احساس بی حالی می کنید و حرکت از جایی که نشسته اید دشوار است. شما فقط می خواهید کسی همه چیز را برای شما در هنگام خواب و رویا انجام دهد. حتماً وقت اختصاصی برای خود اختصاص دهید زیرا می تواند بر غلبه بر تغییرات عاطفی که ممکن است در مرحله بارداری متحمل شوید ، باشد. با این حال ، تغییرات خاصی ممکن است به توجه پزشک شما نیاز داشته باشد. چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟

در این موارد باید به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشحات غیر طبیعی واژن یا بوی بد
 • خونریزی یا گرفتگی
 • لرز
 • تب
 • درد شدید شکم
 • درد هنگام ادرار کردن
 • حالت تهوع شدید همراه با استفراغ
در صورت بروز هرگونه عفونت باید با پزشک مشورت کنید. از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید. آیا می توانید در طی هفته 10 بارداری به عفونت مبتلا شوید؟

در هفته دهم نسبت به سه عفونت شایع آسیب پذیر هستید:

 • عفونت های دستگاه ادراری: مقادیر بالاتر پروژسترون در این دوره دستگاه ادراری را آرام می کند و در نتیجه سرعت ادرار را کاهش می دهد. این امر زمینه رشد باکتری در مجاری ادراری را فراهم می کند (15).
عفونت ادراری همچنین می تواند هنگامی ایجاد شود که باکتری های روده از ناحیه راست روده به مجرای ادرار راه یابند. این می تواند منجر به عفونت مثانه شود که به آن سیستیت نیز گفته می شود. علائم شامل درد یا احساس سوزش در هنگام ادرار کردن ، تمایل مکرر به کندن پوست ، درد پایین شکم و ناراحتی لگن است. سیستیت ، بدون درمان ، می تواند باعث عفونت کلیه شود.
 • واژینوز باکتریال: BV دستگاه تناسلی ، یعنی واژن در یک زن باردار را هدف قرار می دهد. این عفونت با ترشحات نازک ، سفید یا خاکستری شیری همراه با بوی بد همراه است (16).
 • عفونت های مخمری: عفونت واژن به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود ، که تعادل pH را تغییر می دهد و رشد سریع مخمر را در آن منطقه تسهیل می کند.
هفته دهم فقط تغییرات و عفونت ها نیست بلکه زمان اولین نگاه اجمالی به کودک است.

به احتمال زیاد در این هفته اولین سونوگرافی خود را برای بررسی رشد کودک خود انجام می دهید. سونوگرافی:

 • سر کودک را نشان می دهد
 • ضربان قلب را تشخیص می دهد. در سونوگرافی ، مشاهده عملکرد قلب امکان پذیر است و والدین ممکن است ضربان قلب را بشنوند که شبیه صدای اسب های در حال تپیدن است.
 • کودک را در حال مکیدن انگشت شست نشان می دهد (اگر خوش شانس باشید) (17).
 • عملکرد اندام های داخلی از طریق پوست شفاف کودک را نشان می دهد.
سونوگرافی به عنوان بخشی از بازدید شما از OB / GYN انجام می شود ، که سایر تشخیص های مهم را نیز انجام می دهد.

سایر آزمایشات احتمالی در طول بازدید OB / GYN شما

در هفته 10 بارداری ، پزشک ممکن است چند آزمایش خاص را توصیه کند:

 • آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT): این یک آزمایش خون است که به طور معمول در هفته دهم یا بعد انجام می شود. این آزمایش برای بررسی خون مادر برای بررسی علائم سندرم داون ، سندرم پاتائو ، سندرم ادوارد و سایر ناهنجاری های کروموزومی انجام می شود (18).
 • نمونه برداری از پرزهای کوریونی: پزشک نمونه کوچکی از بافت پرزهای جفتی را از جفت جمع می کند و آزمایش آن را برای اختلالات خاص جنین انجام می دهد. CVS در حاملگی های پرخطر بین 10 تا 12 هفته انجام می شود (19) اگر ،
 • یک زن سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی دارد.
 • او بیش از 35 سال سن دارد.
 • او یا شریک زندگی خود بازآرایی کروموزومی دارند.
 • آمنیوسنتز: در این روش تهاجمی ، یک سوزن از طریق شکم به رحم شما وارد می شود تا مقداری مایع آمنیوتیک از کیسه زایمان خارج شود. نمونه از نظر هرگونه ناهنجاری کروموزومی مورد آزمایش قرار می گیرد. این آزمایش می تواند در اوایل 10 تا 12 هفتهگی در اوایل آمنیوسنتز انجام شود یا پس از 16 هفته سن حاملگی انجام می شود (20).
 • اسکن NT: ممکن است از شما بخواهند برای رد مشکلات کروموزومی در جنین ، بین هفته های 11 تا 14 بارداری ، اسکن NT کنید.
توجه داشته باشید که این آزمایشات برای هر خانم بارداری لازم نیست بلکه فقط برای کسانی است که در خانواده خود سابقه بیماری های کروموزومی دارند یا در مواردی که پزشک مشکوک به اشتباه بودن اشتباه است. در سایر موارد ایمن ، این فقط سونوگرافی و برخی آزمایشات جامع خون است. البته ، شما باید آن را با برخی از TLC خود پیگیری کنید.

10 نکته برای بارداری هفته 10 بهتر

سه ماهه اول بارداری دشوارترین مرحله است. شاید بخواهید این نکات را دنبال کنید تا ناراحتی های هفته دهم را تسکین دهید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. در عوض ، پیراهن گشاد و شلوار کمر بند الاستیک بپوشید. سوتین مخصوص بارداری بخرید.
 • در این مدت از تمیز کردن جعبه بستر حیوان خانگی خودداری کنید. از انتقال هرگونه عفونت انگلی از طریق حیوانات خانگی جلوگیری می کند.
 • هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.
 • برای جلوگیری از التهاب لثه ، بهداشت دهان و دندان را دنبال کنید. دندان های خود را هر روز دو بار مسواک بزنید ، و برای معاینه های منظم دندانپزشکی بروید.
 • به گروه ها و انجمن هایی بپیوندید که می توانید تجربیات خود را با سایر زنان باردار در میان بگذارید. این کمک می کند فشارها و فشارهایی را که در دوران بارداری متحمل می شوید کنار بیایید. در صورت لزوم ، ممکن است با یک حرفه ای در مورد آشفتگی احساسی خود صحبت کنید.
 • رویاها ، امیدها و ترس های خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید. به او کمک کنید تا بفهمد چه چیزی را پشت سر می گذارید. درباره آینده خود با نوزاد صحبت کنید. با این کار احساس آرامش و آرامش خواهید کرد.
 • برای مقابله با خستگی استراحت کافی داشته باشید و یک خواب آرام داشته باشید. یک خواب هشت ساعته در شب بدن شما را جوان می کند.
 • با خواندن کتاب و انجام فعالیت هایی که می تواند تأثیر مثبتی در کودک در حال رشد شما داشته باشد ، خود را مشغول کنید.
 • در هفته دهم هنوز تهوع صبحگاهی دارید. این بدان معناست که انزجار شما از غذا نیز وجود دارد. با این حال ، این نباید شما را از داشتن غذای تغذیه ای باز دارد.

تغذیه در هفته دهم بارداری

به طور متوسط ​​، یک زن روزانه به 2200 کالری انرژی نیاز دارد. با این وجود ، در صورت بارداری طبیعی ، در طی بارداری 300 کالری به 2500 کالری افزایش می یابد. در مورد دوقلوها یا بیشتر ، شما به کالری بیشتری نیاز دارید (21). در اینجا لیستی از غذاهایی که ممکن است در رژیم بارداری هفته دهم خود بگنجانید آورده شده است.
 1. تنقلات و نوشیدنی های سالم:

شما اغلب احساس گرسنگی می کنید. برخی از میان وعده های سالم را آماده نگه دارید تا بتوانید از وسوسه خوردن غذای بی ارزش خودداری کنید. ممکن است بخورید:

 • سوخاری
 • کراکر غلات کامل
 • ساندویچ و نان پیتا با مرغ کبابی یا پنیر رنده شده
 • غلات صبحانه ، فرنی با شیر
 • میوه های تازه
 • سوپ سبزیجات و لوبیا
 • زردآلو ، آلو خشک و انجیر

نوشیدنی های سالم:

 • جال جیرای خانگی
 • لیموناد
 • عام پانا
 • چای زنجبیلی
 • سوپ گوجه فرنگی خانگی
 1. غذاهای غنی از ویتامین B:

ویتامین B6 به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند (22). غذاهای غنی از ویتامین شامل موارد زیر است:

 • موز
 • برنج قهوه ای
 • گوشت لخم - گوشت کمچربی
 • مرغ ، ماهی
 • آووکادوها
 • غلات کامل
 • ذرت
 • آجیل

کمبود ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی در شما یا نقص مادرزادی عصبی در نوزاد شود (23). غذاهای غنی از ویتامین B12 شامل:

 • گوشت
 • محصول لبنی
 • شیر سویا
 • غلات صبحانه
 • عصاره مخمر
 1. منیزیم:

این ماده به حفظ قدرت عضلانی و سیستم ایمنی بدن کمک می کند. غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از:

 • سبزی های سالاد
 • آجیل
 • دانه های سویا
 • غلات کامل
 • علفهای هرز کدو تنبل ، آفتابگردان و خربزه
 • میوه های خشک مانند انجیر ، کشمش ، و زردآلو
 • سبزیجات برگ سبز مانند برگ تربچه ، اسفناج ، سبزی خردل ، ربع گوسفند ، کاهو و برگ شنبلیله.
 • سبزیجاتی از جمله کدو تلخ ، کدو بطری ، نخود فرنگی و ذرت شیرین.
 • گندم کامل و برنج قهوه ای.
 • نبض هایی مانند گرم سبز و لوبیای کلیه.
 • محصولات لبنی از جمله پنیر کوک ، شیر ، و کشک / ماست.
 • ماهی ، مرغ و گوشت

در اینجا یک نمودار رژیم وجود دارد که ممکن است در هفته دهم بارداری دنبال کنید :

خوراکی ها                          تعداد وعده در روز

برنج و گزینه های                       6 تا 7 میوه ها                                       2 سبزیجات                                    3 گوشت و مواد جایگزین                  2 شیر                                   500 میلی لیتر   غذای خوب باید با برخی از فعالیت های بدنی خوب و ایمن کلوپ شود تا خود را فعال نگه دارید.

ورزش در هفته دهم بارداری

هر روز 30 دقیقه ورزش کنید تا بدن خود را متناسب و فعال نگه دارید. با این حال ، قبل از شروع هر یک از اینها ، رضایت پزشک خود را قبول کنید. در اینجا چند تمرین برای بررسی وجود دارد:
 • ایروبیک گردش خون را تقویت می کند ، قلب و ریه ها را تحریک می کند و عضلات را تون می کند.
 • وزنه برداری سبک از قدرت عضلانی ، قدرت و استقامت پشتیبانی می کند. با زیاده روی در بدن خود فشار وارد نکنید.
 • ورزش های آبی مانند شنا به کاهش استرس کمک می کنند.
 • یوگا انعطاف پذیری ، آرامش و حفظ وضعیت بدن را ارائه می دهد. باعث ایجاد قدرت و افزایش مقاومت می شود.
 • پیلاتس وضعیت بدن را بهبود می بخشد و قدرت و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می دهد.
اگر فکر می کنید ورزش به تنهایی خسته کننده است ، پس شریک زندگی خود را درگیر کنید. به عنوان یک پدر آینده ، او نیز مسئولیت هایی دارد ، نه؟

نکاتی برای پدر آینده

مردان می توانند سه ماهه اول بارداری را برای همسران خود راحت کنند و به آنها اطلاع دهند که آنها برای آنها مناسب هستند. آنچه می توانید انجام دهید در اینجا است:

 • حمایت شما برای همسرتان معنای زیادی دارد. از او س Askال کنید و دریابید که او از شما چه می خواهد.
 • در اتاق خواب خود یک محیط آرام ایجاد کنید. می توانید لامپ های روشن را با نور کمتری جایگزین کنید تا برای او خوشایند شود.
 • نوسانات خلقی او می تواند شما را آزار دهد اما سعی کنید با شرایط کنار بیایید.
 • در این مرحله عشق خود را به او نشان دهید تا عشق او را برای یک عمر بدست آورید.
 • با انجام ماساژ مناسب روی پا و گردن به او احساس آرامش دهید.
 • در طول تمرینات برای تشویق او به او بپیوندید.
 • ممکن است او را از گروه های اجتماعی جدا کند. سعی کنید زمان با کیفیت تری را با او سپری کنید.
 • برای خرید مادران و سایر فعالیت های بارداری مانند شاخه های گل یا بچه گانه برنامه ریزی کنید.
بارداری یک تجربه شادی آور است زیرا شما را برای مرحله جدیدی از زندگی آماده می کند. لذت دیدن زندگی جدید در رحم شما بسیار خوشایند است. مراقبت از خود و کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین ، در کنار همسرتان از این اوقات زیبا لذت ببرید و لذت ببرید. می خواهید تجربیات بارداری خود را به اشتراک بگذارید؟ ممکن است در زیر نظر دهید

پرستار کودک در منزل

در زندگی امروزه برای مسائل بسیاری برای بچه ها پرستار کودک می توان درخواست داد، پرستار کودک در منزل می تواند برای مواردی همچون مراقبتی، آموزشی و یا برای بیماری برای کودکان درخواست داده شود. برای هر کدام از این موارد شرکت خدمات پرستاری پارسیان آوید می تواند یار قابل اعتمادی برای شما باشد که دلبندتان را به پرستار کودک سپرده و با خیالی آسوده به امور روزمره خود برسید. پارسیان آوید برای اعزام پرستار با توجه به نوع درخواست شما و نیازتان پرستار کودک را معرفی می کند. پرستار می تواند با عنوان مراقب ساده، پرستار آموزشی، روانشناس و یا عناوین دیگر اعزام می گردند. مرکز خدمات و مراقبت های بالینی پارسیان آوید با مجوزها و گواهی های رسمی از وزارت بهداشت خدمات خود را به صورت 24 ساعته و در کلیه روزهای سال، حتی تعطیلی ها برای شما عزیزان ارائه می‌دهد. می توانید با مراجعه به سایت پارسیان آوید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایید و یا با تماس با کارشناسان مجموعه راهنمایی های لازمه را برای دریافت پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار دریافت نمائید. شماره های تماس را از قسمت تماس با ما می توانید مشاهنده کنید. پس همین حالا کلیک کن، تا بهترین پرستاران را برای شما اعزام کنیم.    
ادامه مطلب...
Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری