بلاگ

CVA

CVA یا سکته مغزی

CVA و یا سکته مغزی :

CVA مخفف کلمه و یا اختصار CerebroVascular Accident می باشد. CVA نوعی سکته مغزی می باشد. هنگامی که خون رسانی به قسمتی از مغز دچار مشکل و یا اختلال شود، فرد به سکته مغزی و یا بیماری CVA مبتلا می شود. عدم خون رسانی به قسمتی از مغز و یا عدم دریافت مواد مغذی مورد نیاز و اکسیژن  باعث اختلال در عملکرد مغز می شود، همچنین ناحیه آسیب دیده کارایی عصبی خود را از دست می دهد. در نتیجه در جواب به CVA چیست ؟ باید گفت CVA نوعی سکته مغزی می باشد که باعث اختلال در عملکرد آن می شود.

CVA

CVA و انواع آن:

CVA این بیماری را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. انواع بیماری CVA شامل سکته ایسکمیک و سکته هموراژیک می باشد که هر کدام مشخصات منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال سکته مغزی ایسکمیک یا انسدادی بر اثر لخته شدن خون در رگ ها به وجود می آید. در حقیقت لخته شدن خون در عروق مغزی، از خون رسانی و رسیدن اکسیژن به مغز جلوگیری می کند، در نتیجه سکته مغزی صورت می گیرد. این نوع سکته از مرسوم ترین سکته های مغزی می باشد. لازم به ذکر می باشد که لخته خون می تواند در قسمت های مختلف بدن صورت گیرد و در نهایت به عروق مغزی برسد و باعث سکته مغزی شود. ناگفته نماند که این نوع سکته مغزی بدون خون ریزی می باشد.

نوع دیگری از سکته های مغزی، سکته هموراژیک می باشد. در این نوع سکته عموماً رگ و یا عروق مغزی پاره می شوند و خون رسانی به مغز دچار اختلال می شود. پاره شدن عروق با خون ریزی همراه می باشند. این نوع سکته بیشتر در افراد مبتلا به فشار خون، رخ می دهد.

چگونگی درمان سی وی ای :

روش های درمان CVA با توجه به نوع آن متفاوت می باشد. به عنوان مثال در سکته هموراژیک در ابتدا باید فشار خون افراد چک شود، در صورت بالا بودن فشار خون دارو های تنظیم کننده فشار خون تجویز می شود، همچنین اگر میزان خونریزی شدید باشد، جهت برداشتن لخته خون و ترمیم رگهای پاره شده با کمک عمل جراحی، اقدام می شود. همچنین اگر سکته مغزی از نوع سکته ایسکمیک باشد ابتدا داروهایی جهت رقیق شدن خون و رفع لخته ایجاد شده تجویز می شود. در صورتی که با مصرف دارو ها مشکل انسداد عروق وجود داشته باشد توسط عمل جراحی برای رفع لخته های موجود در خون اقدام می شود. البته روش ها و یا دستورالعمل هایی برای پیشگیری از سکته مغزی وجود دارد.

پیشگیری از سکته مغزی:

دستورالعمل ها و یا نکاتی وجود دارد که رعایت کردن آن ها مانع از ابتلا به سکته مغزی خواهد شد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در صورت داشتن فشار خون بالا، مصرف مرتب دارو جهت تنظیم فشار خون. دارو های مصرفی باید توسط پزشک تجویز شوند.
  2. انجام دادن ورزش های آرام و یا ملایم به صورت روزانه و مرتب
  3. عدم مصرف غذا های چرب، شور و پرکالری

پیشگیری :

افردی که از رقیق کننده به هر دلیلی استفاده میکنند باید توجه ویژه تری داشته باشند بخصوص در بیماران دیابتی

در موارد نیاز در افراد هیپر تنشن و دارای ریسک فاکتور های مستعد از خم کردن سر اجتناب شود.

گلدن تایم ابتلا به  CVA برای شروع دارو ۴ تا ۵ ساعت میباشد. رساندن بیمار به بیمارستان الزامی است.

CVA

عوارض پس از CVA:

البته درجات مختلف پس از CVA در افراد بوجود می آیدکه شدیدترین آنها پازری یکطرف حتی کامل (فلج) از دست دادن قدرت بلع و تکلم می باشد که با پرستاری خوب از بیماران بهبودی حاصل می گردد.

 (Transient ischemic Attack) TIA حمله ایسکمیک گذرا

لحظه ای در مغز خون نرسد و گذرا است.

سکته بسیار ضعیف که بدون عوارض بجا مانده مشابه CVA است و هشداری است که بیمار حتما باید برای پیشگیری از CVA چکاپ نماید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری