خدمات پرستاری در منزل

پرستار کودک

امروزه به  دلیل مشغله زیادی که در زندگی روزمره وجود دارد. فرصت چندانی برای نگهداری و مراقبت از کودک وجود ندارد و از این رو مادران  نیاز به یک پرستار کودک را در خود دیدند . و خواهان این هستند که بدانند که یک پرستار که از کودکشان نگهداری می کند باید چه ویژگی ها و خصوصیت هایی داشته باشد و چه پرستاری میتواند  او را راضی نگه  دارد.

پرستار کودکاین وظایف پرستار می تواند مطابق با نیاز های مادر کودک و انتظاراتی که مادر کودک از پرستارش دارد را دارا می باشد. البته این را باید متذکر شد که انتظاراتی که مادر کودک از پرستارش دارد می تواند متعدد باشد. مثلا برای یک نوزاد پرستارش باید به او غذایش را بدهد و همچنین پوشکش را عوض کند  و حمام کردن کودک .و  دیگر این که خواب او را تنظیم کند. و البته این را باید بدانیم که وظایف پرستار کودک فقط غذا دادن و پوشک عوض کردن و خواب او نیست.

پرستار کودک الزاما نیاز به  مدرک خاصی ندارد ولی بیشتر کارفرمایان مایل هستند که پرستار کودکشان دارای تحصیلات باشد چه با تحصیلات مرتبط با رشته ی پرستاری و یا  دارای تحصیلات آکادمیک باشد.

پرستاری کودک تجربه بالایی را می طلبد  و این تجربه برای پرستاری از کودک  مهم است  و مهم بودن آن هم فراتر از داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با رشته ی پرستاری کودک است.

یک پرستار واقعی باید مهربانی را به کودک آموزش دهد. پس خودش مستلزم این است که مهربان باشد و   ارزش های انسانی را به کودک بیاموزد و هچنین راه خوشبخت بودن را به او بیاموزد.  بنابراین  انتخاب نوع پرستار برای کودک خیلی مسئله مهمی است و باید در این باره تحقیق کنیم و از مراکز معتبری که در این زمینه مهارت و سابقه زیادی دارند کمک بگیریم. در این مورد شما می توانید به پارسیان آوید اعتماد کنید.

پرستار کودک

پارسیان آوید

امروزه به  دلیل مشغله زیادی که در زندگی روزمره وجود دارد. فرصت چندانی برای نگهداری و مراقبت از کودک وجود ندارد و از این رو مادران  نیاز به یک پرستار کودک را در خود دیدند .

و خواهان این هستند که بدانند که یک پرستار که از کودکشان نگهداری می کند باید چه ویژگی ها و خصوصیت هایی داشته باشد و چه پرستاری میتواند  او را راضی نگه  دارد.

تغییر سبک زندگی در جامعه زنان در ایران و همچنین ورود آنها به بازار کار و افزایش همگام زنان شاغل در کشور باعث به وجود آمدن مراکز مسئول نگهداری و مراقبت از کودکان ، مانند مراکز مهد کودک و پرستاران کودک  در منزل در کشور ایجاد شدند.

که مادران برای ساعاتی که در سر کار خود هستند و با به دلایل متعددی نمی توانند کنار فرزند خود باشند  و این باعث می شود که پرستاری را در منزل خود استخدام کند که وظیفه ی نگهداری از فرزندش را برعهده بگیرد.

و این وظایف پرستار می تواند مطابق با نیاز های مادر کودک و انتظاراتی که مادر کودک از پرستارش دارد را دارا می باشد. البته این را باید متذکر شد که انتظاراتی که مادر کودک از پرستارش دارد می تواند متعدد باشد.

مثلا برای یک نوزاد پرستارش باید به او غذایش را بدهد و همچنین پوشکش را عوض کند  و حمام کردن کودک .و  دیگر این که خواب او را تنظیم کند. و البته این را باید بدانیم که وظایف پرستار کودک فقط غذا دادن و پوشک عوض کردن و خواب او نیست.

و این را باید بدانیم که کودک نیازهایی  دارد که متناسب با نیازهایش باید به او پاسخ داده باشد. مثلا یک کودک  متناسب با سن  او نیاز به بازی و توجه دارد. و نوع بازی با کودک از اهمیت زیادی برخوردار است .

پرستار کودک قبل از هر چیزی باید عاشق بچه ها باشد و از بودن با بچه ها لذت ببرد. همچنین باید یک پرستار دارای ویژگی هایی نظیر مهربان بودن، صبور بودن، دلسوز بودن، شوخ طبع بودن  باشد و این که باید ذهن خلاقی داشته باشد که بتواند کارهایی جالب و جذاب  برای بچه ها انجام دهد.

این نکته خیلی مهم هست که شاد بودن برای بچه ها در اولویت هست و این شاد بودن  رو باید پرستار کودک متناسب با خلقیات کودک کشف کند و این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است.

در واقع یک پرستار واقعی باید شاد بودن رو به کودک هدیه کند. و به او بیاموزد که چگونه میتوان همیشه شاد بود و مدیریت شاد بودن در زمان ناراحتی به او آموزش دهد.

یک پرستار واقعی باید مهربانی رو به کودک آموزش دهد. پس خودش مستلزم این است که مهربان باشد و   ارزش های انسانی رو به کودک بیاموزد و هچنین راه خوشبخت بودن رو به او بیاموزد.

بنابراین  انتخاب نوع پرستار برای کودک خیلی مسئله مهمی است و باید در این باره تحقیق کنیم و از مراکز معتبری که در این زمینه مهارت و سابقه زیادی دارند کمک بگیریم.

بررسی  تیپ شخصیتی پرستار، باید این نکته را دانست که همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی متفاوتی  در تمام مشاغل وجود دارد و نمیتوان به سادگی  تیپ شخصیتی یک فرد را شناخت و  شناخت تیپ های شخصیتی هر فرد مستلزم زمان هست و بیشتر کسانی که تحت این عنوان پذیرفته میشوند این شغل را دوست دارند و از ان رضایت دارند و باید این نکته را دانست که که در صورت عدم علاقه مندی شخص به این شغل ، نمیتواند یک کار خوب ارائه دهد.

پرستار کودک الزاما نیاز به  مدرک خاصی ندارد ولی بیشتر کارفرمایان مایل هستند که پرستار کودکشان دارای تحصیلات باشند  چه با تحصیلات مرتبط با رشته ی پرستاری و یا  دارای تحصیلات آکادمیک باشد.

پرستاری از تجربه بالایی رو می طلبد  و این تجربه برای پرستاری از کودک  مهم است  و مهم بودن آن هم فراتر از داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با رشته ی پرستاری از کودک است.

خیلی از مادران از انتخاب یک پرستار می ترسند و این که چطور می شود که فرزند دلبندشان را به آنها بسپرند این نکته به این بر می گردد که شما باید دقت داشته باشید که از چه مراکزی برای استخدام پرستار کمک میگیرید.

مراکزی که از آنها  پرستار استخدام می کنید باید بدانید که این مرکز  تحت نظر وزارت بهداشت مجوز  رسمی دارد یا خیر!

مراکزی که این مجوز را دارند نسبت به همه ی ویژگی های لازم برای یک پرستار سخت گیرانه تر هستند و  مشکلات را پیگیری می کنند.

بهترین گزینه برای انتخاب یک پرستار برای کودک دلبندتان این است که پرستارانی را استخدام کنیدکه دارای  تکنیک های کودکیاری هستند که این تکنیک ها را در دانشگاه یا در مراکز آموزش کودکیاری گذرانده اند.

این افراد می توانند متناسب با سن و سال کودک رفتاری متناسب با آنها را از خود نشان دهند.

به این ترتیب است که این افراد می توانند بد خلقی ها، لج بازی ها ، پرخاشگری و بی اشتهایی آنها به غذا خوردن  را با رفتار و آموزش هایی که دیده اند مدیریت کنند و  مادر کودک از این بابت که در منزل حضور ندارد آرامش ذهنی داشته باشد که کودک خود را دست یک پرستار کاردان و مسئولیت پذیر سپرده است.

این نکته را باید بدانید که اگر از پرستار کودک شما علاوه بر این که از کودکتان پرستاری و مراقبت کند ملزم به انجام یه سری کارهای روزمره نظیر انجام کارهای منزل هست  این نکته را باید قبل از استخدام پرستار با ید با او در میان بگذارید.

مرکز پارسیان آوید با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و خدمات درمانی دانشگاه شهید بهشتی، به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی در زمینه پرستاری، مراقبت و نگهداری  از کودک، سالمند، و بیمار شما در منزل می باشد.

و برای مطالعه  مقالات ما به آدرس ما www.parsianavid.com  مراجعه نمایید.

پرستار کودک چیکار میکنه؟

پرستار کودک در درجه اول باید بتواند با کودک ارتباط برقرار کند. البته باید این را بدانیم که هم با کودک و هم با والدین کودک بتواند یک ارتباط نزدیک و صمیمی برقرار کند.

با ارتباط برقرار کردن با مادر کودک است که می تواند با خلقیات کودک آشنا شود و با آن ارتباط برقرا نماید.

با کودک صحبت کند و طریق ی صحبت کردن را به او بیاموزد.  و در بعضی موارد باید مثل بزرگتر ها با او حرف بزند و در تربیت  او کوشا باشد .

یک نکته ای که خیلی مهم است این است که پرستار کودک باید ساعاتی از روز را به مطالعه کردن درباره ویژگی هایی که کودک دارد بپردازد و در تعلیم و تربیت او کوشا باشد.

یک نکته ای که بسیار بسیار مهم و ضروری است این است که پرستار کودک باید از ادبیات خوبی برخوردار باشد یعنی شیوه ی صحبت کردن او خیلی مهم است.

پرستار کودک باید  به کودک بیاموزد که هر وقت هر کاری  یا چیزی از کسی میخواهی  بکو “لطفا………..”

پرستار کودک باید به کودک آموزش دهد که هر  وقت چیزی از کسی گرفتی یا کسی چیزی بهت داد از او تشکر کن و بگو ” ممنون…….”

پرستار کودک باید به کودک آموزش دهد که در بین سخن گفت بزرگتر ها وارد نشو . اگه حرف خیلی مهمی داری باید صبر کنی که دیگران حرفاشون تموم بشه بعد حرفت رو بزنی .

پرستار کودک باید به کودک اموزش دهد که هیچ وقت درباره خصوصیات و ویژگی های بدن دوستات با کسی صحبت نکن . فقط وقتی میتونی درباره ویژگی های ظاهری یه نفر صحبت کنی که بخوای از اونها به صورت مثبت تعریف کنی و مطمعن باش که اونها از این کار تو خیلی خوششون میاد.

پرستار کودک باید به کودک آموزش دهد  وقتی کسی حال تورو پرسید جوابش رو با خوب هستم یا خوب نیستم چواب بده و در نهایت تشکر کن و متقابلا  تو هم حال اون رو بپرس.

پرستار کودک باید به او آموزش دهد که وقتی میخوای وارد اتاق کسی بشی باید اول در بزنی  و او باید به تو اجازه ی ورود دهد در غیر این صورت از رفتن به اتاق دیگران امتناع کن.

پرستار  کودک باید به کودک آموزش دهد که وقتی تلفن زنگ میزند در ابتدا خودش را معرفی کند و سپس از مخاطب خود بپرسد که شما کی هستید؟ و با کی کار دارید؟

پرستار کودک باید به کودک بیاموزد که  در جمع بزرگترها از حرفهای زشت امتناع کند. و در کل از زشت حرف زدن بپرهیزد.

پرستار کودک باید به کودک بیاموزد که هیچ وقت کسی رو مسخره نکن با مسخره کردن دوستات به اونها انرژی منفی میدی و شاید هم انرژی منفی ندی ولی باعث میشی که اونها تو رو دوست نداشته باشند و باهات بازی نکنن.

پرستار کودک باید به کودک بیاموزد که وقتی میخوای عطسه یا سرفه کنی دستت رو جلوی دهنت بگیر و یا این که جلوی دیگران دست تو بینیت نزار.

پرستار کودک باید به کودک بیاموزد که  اگه دیدی پدر، مادر یا همسایه یا کسی که به کمک نیاز داره بهش بگو کمک نمیخوای ؟ اگه جوابشون مثبت بود برو و بهشون کمک کن. ممکنه با کمک کردن به اونها چیزای جدیدی رو یاد بگیری.

پرستار کودک باید به کودک آموزش دهد که اگه کسی در انجام دادن کاری بهت کمک کرد از او تشکر کن و بهش بگو ” متشکرم”

پرستار کودک باید به کودک آموزش دهد که که در هنگام غذا خوردن سر سفره ی غذا یا سر میز دستتت رو جلوی غذا دراز نکن و از دیگران بخواه که اون چیز رو به تو بدن.

پرستار کودک باید به او اموزش دهد که در صورت بیرون از خانه رفتن باید حواسش رو جمع کنه و به دیگران  اعتماد نکند.

پرستار کودک باید سرگذشت دانشمندان بزرگ و انسان هایی که  به بشریت کمک کردند رو بخواند.

پرستار کودک باید شیوه ی کتاب خوانی رو به او آموزش دهد و این آموزش مستلزم این است که در ساعاتی از روز رو به کتاب خواندن او تخصیص دهد.

پرستار کودک باید به کودک مهارت های درست زندگی کردن را بیاموزد.

پرستار کودک باید شیوه ای  بکار گیرد که بتواند سیگنال های ذهن کودک را به هم وصل کند و باعث رشد ذهنی کودک شود.

پرستار کودک باید واژه های مهم انسانی رو با عمل به کودک بیاموزد. مثلا در بعضی جاها به او بگوید “صبر کن” “تحمل داشته باش” “مهربان باش” این واژه های خیلی مهم است که در روزمرگی در صحبت کردن با کودک اتفاق بیوفتد.

پرستار کودک باید آموزش های لازم را در جهت رشد ذهنی او متناسب با سن او به کار گیرد و او را با بازی های مختلف سرگرم و ذهن او را خلاق کند.

پس ببینید پرستار کودک برای کودک عزیز شما چقدر باید مهم باشد که تمام  روح و جسم خود را به پرستار میسپارید.

پس در انتخاب پرستار خود باید توجه زیادی کرد و همچنین انتخاب مراکزی که به شما پرستار معرفی می کند از اهمیت حائزی برخوردار است.

مرکز پارسیان آوید با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و با بیش از ده سال سابقه در این زمینه شما را در انتخاب پرستار مطمعن و قابل اعتماد برای عزیزانتان، مشاوره و در صورت تمایل برای شما نیروی متخصص و کارآمد اعزام میکند.

پرستاری کودک

پرستاری ، نگهداری و مراقبت از کودک دلبند شما به صورت روزانه، شبانه روزی و به صورت مقطعی انجام می پذیرد.

شما می توانید با توجه به نیاز  و سن کودک و نوزاد خود از کودک یاران و یا پرستار متخصص کودک و یا روانشناسان موسسه  پارسیان آوید جهت آموزش و رشد ذهنی  و خلاق کردن ذهن کودک خود استفاده کنید و یا این که می توانید از مادریاران این موسسه جهت کمک و همراهی کردن با مادر کمک بگیرید. روانشناسان و کودکیاران و پرستاران متخصص در این زمینه با انجام بازی ها و روشهای خلاقانه در رشد ذهنی کودک شما به شما کمک می کنند.

با تغییر سبک زندگی و مشکلات اقتصادی که در امروزه وجود دارد. بیشتر زوج های جوان به دلیل شاغل بودن ، و این که نمیتوانند کار خود را رها کنند و  هم این که بسیاری از مادران با برنامه ریزی هایی که در طول روزمرگی دارند و به طور دائم نمیتوانند در کنار کودک خود باشند. در این شرایط مراکز و موسسات نگهداری و مراقبت از کودک برای این دسته از والدین راه حلی را در نظر گرفته اند که انها به راحتی به کار و فعالیتهای خود در بیرون از منزل بپردازند.

اما بهره مندی از نگهداری از کودک توسط فردی غیر از مادر می تواند آسیبهای روحی و جسمی ایی را به  کودک وارد کند و این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که شما از کدام مراکز و موسسات برای نگهداری از کودک دلبندتان اقدام می کنید. و این  انتخاب باید از مراکزی باشد که دلسوزترین و موجه ترین پرستاران را در موسسه ی خود استخدام می کند.

شاید تا بحال از اخبار های مختلف شنیده شده باشید که کودک توسط پرستار خود مورد آزار قرار گرفت. بنابراین پرستاران باید در حالت روحی و جسمی در بهترین حالت ممکن باشند تا بتوانند کودک را نگهداری و مراقبت نمایند.

این حالت جسمی و روحی که باید در بهترین حالت ممکن باشد باید توسط مرکز و موسسه بررسی شود و سپس برای پرستاری تایید و در ادامه مشغول به کار شوند.

تغذیه کودک در طول روز از اهمیت زیادی برخوردار است  زیرا تغذیه کودک است که باعث رشد جسمی کودک می شود و هر گونه سهل انگاری  در این امر باعث ضعیف شدن جسم کودک می شود . با در اختیار گذاشتن برنامه غذایی و مکمل ها و ویتامین هایی که مادر در اختیار پرستار می گذارد توسط پرستار نباید با سهل انگاری مواجه شود.

مورد دیگری که بعد از تغذیه  کودک بسیار مهم است خواب کودک است که باید توسط پرستار کنترل و تنظیم شود و ساعاتی که در طول روز میخوابد رو باید به مادر گزارش دهد.

موضوع حائز اهمیت بعدی این است که باید نظافت و تمیز بودن  کودک از طرف پرستار  چک و بررسی شود زیرا در صورت عدم رعایت این مورد باعث به وجود آمدن بیماری های عفونی در کودک می شود و بدن کودکان مانند بزرگسالان در برابر بیماری های عفونی مقاوم نیست و باعث میشود آسیب خیلی جدی ایی رو به کودک وارد کند.

موسسه پارسیان آوید یکی از بهترین موسسات فعال در زمینه نگهداری ، مراقبتی و درمانی در کشور می باشد  که خدمات نگهداری از کودک را با بهترین پرستاران ارائه می دهد. موسسه ی پارسیان آوید علاه بر نگهداری و مراقبت از کودک خدمات دیگری را شامل نگهداری و مراقبت از سالمند و بیمار  و دیگر خدمات پرستاری  به شما عزیزان ارائه می دهد.

پرستار کودک چه کارهایی میتونه انجام بده که باعث پرورش یک کودک خلاق شود

همه ی ما این را می دانیم که پرورش و فرزند پروری از اهمیت زیادی برخوردار است و این فرزند پروری به چه چیزهایی بستگی دارد و شامل چه چیزهایی هست.

این که می گوییم کودک خلاقی را پرورش دهیم یعنی چه؟ و چرا همه والدین سعی را بر این دارند که پرستاری را برای کودکشان استخدام کنند که تجربه بالایی داشته باشد و همینطور که از تحصیلات برخوردار باشند که بدانند که کودکی که به انها سپرده  میشود باید اینده ی یک مملکت باشد و بداند که چقدر این  از اهمیت زیادی برخوردار است . و این پرستار باید همه ی راه حل های ممکن  را برای پرورش  کودک خلاق بداند.

کودک خلاق یعنی چه؟ پرورش کودک خلاق یعنی چه؟

کودک خلاق یعنی این که ما بتوانیم کودکی را پرورش دهیم که در آینده این کودک در برخورد با چالش های مهم زندگی با هوش خلاق خود بتواند این چالش ها را کنترل کند و از هوش خلاق خود استفاده کند. زمانی که  پرستاران  ما موفق به پرورش کودکان خلاقی می شوند . این کودکان  در آینده به غریزه و توانایی های خود اعتماد می کنند. انها نگرش مثبتی را در ذهن خود برای چالش ایجاد شده پیدا می کنند .

کودکان خلاق در اینده به انسان هایی متکی به خود و دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بالا تبدیل می شوند که می توانند در هر شرایطی از زندگی خود لذت ببرند.

این نکته را می دانیم که هر مغزی خلاق نیست . و خلاقیت را می توان از مغزی برداشت نمود که آن مغز رسیدگی و آبیاری شده است.

خلاق بودن به  دو نکته مهم برمیگردد : یک ژنتیک و دوم این که به پدر و مادری که همیشه دنبال پرورش و ایجاد انگیزه در کودکان بوده اند .

پرستاری که برای کودک خود استخدام می کنید باید  بداند که چگونه می تواند در پرورش ذهن خلاق به کودک شما کمک کند.

پارسیان آوید با آموزش دادن به پرستاران  این امکان را دارند که به شما در پرورش ذهن خلاق کودکتان کمک بگیرید.

نکاتی که پرستاران در باره پرورش ذهن خلاق کودک باید بدانند به شرح زیر است:

 • یکی از بهترین جواب هایی که در مواردی که کودک از شما می پرسد این است که ” من نمی دونم ، به نظرت چطوری میتونیم جوابش را پیدا کنیم”
 • خلاقیت کودکان را با انواع زیادی از اسباب بازی ها و عروسک های کارخانه ای سرکوب نکنید. و اجازه دهیدکه کودک از تخیل خود استفاده کند.
 • از عبارت ها و جمله های نا امید کننده و منفی دوری کنید . لطفا هیچ وقت نگویید گ تو بلد نیستی” ” تو نمیتونی” ” مطمعنا برادرت از تو بهتر بلده” با هر جمله ای که بار معناییه منفی ایی دارد را از بیان ان بر حذر باشید.
 • لطفا از مقایسه کردن پرهیز کنید.
 • به تلاش ها و هنرها و کاردستی هایی که کودک انجام می دهد احترام بگذارید و انها را در اتاق یا روی یخچال یا هر جایی که باعث شادی کودک میشود قرار دهید. کودکان عاشق این هستند که تلاش خود را روی دیوار برای پدر و مادر خود به نمایش بگذارند و شادی شگفت انگیزی را در آنها ایجاد می کند.
 • از خجالت و دستپاچه کردن کودک در هنگام آزمون خطا برحذر باشید و به کودک اجازه دهید راه های منطقی ایی که در پیش رو دارد را امتحان کند. لطفا نگویید” چه فکری کردی که این کار رو انجام دادی” بلکه بگویید ” اگه این کار اوکی نشد، از راه دیگه ای میتونی انجامش بدی” و هر ریسک منطقی ایی که به خلاقیت کودک منجر می شود را تشویق کنید.
 • از این که بخواهید پروژه ی کودک را تکمیل کنید پرهیز کنید . زیرا که شما به راحتی و بدون نقص می توانید این کار را انجام دهید و البته که می توانید اما این که پروژه با هر مدلی که به پایان برسد . مهم است که توسط کودک پایان پذیرد  حتی به صورت ناقص، و در وهله های بعدی با تمرین به صورت کامل تمام می شود و این باعث حس خوب و جرقه ای در ذهن او می شود.
 • شیوه ی طنز کودک را تشویق کنید و برای این که از خلاقیتش در این باره استفاده کرده خودتان را به خندیدن و یا حتی از ته دل خندیدن را به نمایش بگذارید
 • با سوال پرسیدن از کودک، شیوه تخیل و تفکر را در کودک ایجاد کنید.
 • مراحل بازی رو به کودک توضیح دهید اما این گونه نباشد که شیوه ی بازی را به او دیکته کنید.
 • یک مکان امن و راحت برای کودکان در نظر بگیرید که کودکان در ان مکان بتوانند هر اثر هنری را خلق کند و بازی کند. مثلا رنگ ها در اختیار او قرار بدیم و اجازه بدیم که ذهن خود را درگیر دنیای قشنگ رنگ ها کند. کاغذ، چسب،مقوا، مداد شمعی و … و البته باید مراقب باشید که به او آسیب جسمی نزند و در تمام  مدت در کنار او باشید و او را همراهی کنید.

برای بهبود خلاقیت کودک خود و استعداد یابی او میتوانید به موسسه پارسیان آوید مراجعه کنید . این موسسه یکی ار بهترین موسسات در حوزه استعداد یابی و پرورش خلاقیت کودکان است.

آمار و آرقام پرستاری کودک

پرستار فردی است که در زمینه اصول علمی،و مهارت های حرفه ای مراقبت، درمان و آموزش بیماران تحصیل کرده و در آن مهارت داشته باشد.

هر چند که درگذشته به کسانی که از بیماران و ناتوانان پرستاری میکردند پرستار می گفتند ولی امروزه پرستار به کسی گفته می شود که تحصیلات دانشگاهی را در این زمینه گذرانده باشد.

پرستار نمی تواند مرکز درمانی داشته باشد و بلکه در مراکز درمانی تاسیس شده مانند بیمارستانها، درمانگاه ها و مطب عضوی از یک تیم درمانی است.

پیشینه پرستاری در ایران

نخستین موسسه ای که به زنان ایران آموزش پرستاری می دادند بیمارستان پرزبترین آمریکاییان در تهران بود و بعد ها هم در کرمانشاه ، همدان و و رشت نیز موسساتی  برای اموزش به وجود آمد.

در سال 1956، نخستین کنفرانس سراسری اموزش پرستاری در ایران برگزار شد که باعث به وجود آمدن سیاست های آتی می باشد.

دستمزد پرستاری از کودک

عوامل زیادی در تعیین دستمزد پرستار کودک در منزل تاثیر گذار است . حقوق پرستار کودک با توجه به مسیر زندگی پرستار کودک تا خانه ی والدین کودک و همچنین به وظایف و انتظاراتی که شما از پرستار دارید، متفاوت خواهد بود.

و همینطور به میزان تحصیلات اکادمیک یا تحصیلات تخصصی رشته ی پرستاری می تواند متفاوت باشد. و همچنین تجربه ی پرستار تاثیر گذار است.

سازمان بین المللی پرستاری، حقوق پرستار کودک را ساعتی 19 دلار برآورد کرده است .

که در ایران ساعت کاری پرستاران به صورت عرف و روزمرگی 8 ساعت  است که  اگر از این 8 ساعت فراتر رود جز اضافه کاری محسوب می شود .

دستمزد پرستار کودک به شرایطی وابسته هست  این که:

پرستار کودک از یک یا دو فرزند شما نگهداری  و مراقبت می کند.

سن کودک

سابقه کار و تجربه

میزان تحصیلات دانشگاهی مرتبط یا غیر مرتبط با شغل پرستاری

و سوالات  مهمی که هر کارفرما برایش مهم است می تواند در تعیین میزان درآمد کودک تاثیر بگذارد.

برای پرورش یک کودک سالم  از هر نظر چه تکنیک ها و مهارتهایی را پرستار باید به او  آموزش دهد

فرزندان با ارزش ترین دارایی هر پدر و مادری هستند که بسیاری از والدین سعی می کنند متناسب با سن کودکشان خلاقیت را در آنها پرورش دهند و استعدادهای آنها را بازیابی کنند.

هر کودک متناسب با سن خود یک سری مراقبتها رو می طلبد که این مراقبتها از جانب پرستار اوکی می شود. مثلا یک کودک در سن 9 الی 12 ماهگی شروع به راه رفتن می کند و  هر قدم که راه میره یه قدم هم به زمین میخوره پرستار باید مراقب امنیت کودک باشد .

رشد فیزیکی و مهارتهای فردی و اجتماعی کودک در سن یک سالگی به شرح زیر است :

کودکان در سن یک سالگی به راحتی و با کمک گرفتن از وسایل خانه می توانند راه بروند و روی زمین بخزند.

یک پرستار واقعی و با تجربه باید او را در این کار همراهی کند یعنی اجازه دهد که راه  برود ولی در عین حال مراقب امنیت او باشد.

بسیاری از کودکان در سن 12 ماهگی کوچکترین اشیا حتی کوچکتر از کش را می بینند و آن را در بین دو انگشت خود قرار می دهند و حتی ممکن است ان را در دهان خود قرار دهند که مراقب کودک باید مواظبش باشد و از او نگهداری کند.

از سایر مهارتهایی که یک کودک یک ساله دارد این است که او به سادگی می تواند به یک توپ لگد بزند. خودش را  از مبل به سمت بالا بکشاند. به خوبی راه بروند بدوند. جیغ بزنند. با قلم و خودکار خط خطی کنند.

با بطری آب بازی کنند و در بطری را باز کنند. اشیا را پرت کنند. و حتی کشوی کمد والدین را باز می کند و وسایل آن را بیرون بریزند.  از پدر و مادر خود بخواهند که شبیه اسب بشود که سوارش شود . صدای حیوانات را در می آورند.

اگر فکر می کنید که رشد کودکتان به تعویق افتاده یا این که ویژگی هایی که در بالا ذکر شده را ندارند بهتر است با یک پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.  و از پزشک کودک خود بخواهید که کودک شما در هر سن چه کارهایی رو باید انجام دهد.

استقلال طلبی  در کودکان  یک ساله

استقلا طلبی در کودکان به این صورت است که بچه ها در یک سن خاص هر چیزی را پرت می کنند  پرستار کودک باید درک کند که این به دلیل استقلال طلبی او  و در اقتضای سن او حکم می کند و قصد آزار شما را ندارد.

اگر کودک در هنگام تعویض پوشک یا  مثلا نشاندن او در سر میز غذایش با شما کلنجار رفت  این نشانه ی حس قدرت طلبی اوست.  در این موارد بایستی که حواس کودک را پرت کنیم و یا با اسباب بازی ایی که دارد با او بازی کرد و وقتی حواسش پرت شد پوشک او را عوض کنیم یا او را روی میز غذایش بنشانیم.

زبان کودک یک ساله

اکثر کودکان در سن یک سالگی واژگانی نظیر ماما، بابا، دادا را می توانند تلفظ کنند  در این سن آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است این است که کودک شما در مقابل صداها از خود واکنش نشان دهد. با صدا کردن اسم کودک متوجه این باشد که او را صدا می زنید و این که صدای خنده ها را می داند  و با خنده شما میخندد .

یکی از مهمترین ویژگی هایی که  باعث می شود کودک زود تر صحبت کند و فن بیان قوی تر داشته باشد باید با او صحبت کنید. از او سوال کنید. اعضای بدن او را از او بپرسید. مثلا به او بگویید: ” دستت کو؟” ” بینیت کجاست؟” ” چشماتو نشونم میدی” و از این قبیل سوالات.

سلامتی در کودک یک ساله

در طول یک سالگی پزشک کودکتان چندین سوال از شما درباره کودک می پرسد که آیا کودکتان می تواند سینه خیز راه برود، بایستد و خودش به تنهایی حرکت کند یا نه.

پزشک باید قد و وزن کودک را اندازه بگیرد و مطمعن شود که کودک با سرعت مناسبی رشد می کند  و همچنین با شما درباره نوبت واکسیناسیون کودک صحبت می کند.

و سوالات دیگری که از شما می پرسد این است که از خواب کودک شما سوال می کند که آیا عادت خواب او تنظیم شده است .

و از عادت غذایی او سوال می کند . درباره رفتار و ارتباط چشمی و و اکنش نشان دادن در مقابل اسم خودش . از بینایی و شنوایی و صحبت کردن او سوالاتی را می پرسد .

که شما باید این سوالات را درست پاسخ بدین  و دقت کنید که رشد کودک تحت نظارت شما هستش.

تغذیه کودک و موارد مهم که پرستار کودک می داند

یکی از مهمترین چیزهایی که  در یک سالگی اتفاق می افتد این است که شیر کامل رو به رژیم غذایی او اضافه می کنیم .

در ابتدا کودک به دلیل طعم متفاوتی که شیر کامل با شیر مادر دارد این را نمی پذیرد.

در این صورت بهتر است که مقداری از شیر مادر با شیر کامل مخلوط شود که کودک راحت تر این موضوع رو بپذیرد و بهتر است به جای این که از شیشه شیر استفاده کنید.

از لیوان استفاده کنید  زیرا که گرفتن شیشه  و پستونک از کودک خودش یک چالش خیلی بزرگ است که باید با تجربه و مهارتهای خاص اون را از دست پستونک و شیشه شیر مهار کنیم.

خواب کودک یک ساله

کودک یک ساله  باید در شب  11 ساعت و یک ربع بخوابد  اما وقتی که کودک یک سالگی رو رد کند و به سمت 18 ماهگی میرود به اندازه دو ساعت و نیم از خواب صبحگاهی او کم می شود و به خواب عصر تبدیل می شود.

ارتباطات کودک یک ساله

در یک سالگی، ارتباطات اجتماعی کودک تا حد زیادی به  اولین پرستار او مربوط می شود با اینکه کودک با افراد دیگری در تعامل هست اما در درجه  اول پرستار او نقش بسیار مهمی را دارد.

این نکته را باید به خاطر داشته باشیم که انجام دادن همه کارهای کودک توسط والدین و پرستار این حس را در خود میبیند.

که او سربار است و باید به گوشه ای بنشیند که بقیه کارهای او را انجام دهند. در چنین حالتی است که به تدریج توانایی او را در ارتباطات اجتماعی کم میکنیم.

نکته دیگری که برای اجتماعی کردن کودک خیلی مهم است  شرکت کردن در گروه های خانوادگی است و سپس نوبت به معرفی یک دوست و همبازی برای کودک  می تواند او را برای مراحل بعدی اجتماع آماده کند.

این را بدانید که پر مشغله بودن افراد بزرگسال در یک خانواده آسیب جدی به روند درست اجتماعی شدن کودک  می زند.

پرستاری و مراقبت از کودکانی که اوتیسم دارند

میدانیم که کودکانی که اوتیسم دارند پرستاران خاص خود را می طلبند  و پرستاری و مراقبت از کودکان اوتیسمی باید با تجربه و تحصیل کرده و البته با صبر و حوصله ی بالا باشد.

کودکان اوتیسمی چه کودکانی هستند؟

کودکانی که دچار اوتیسم هستند دارای یک سیستم رفتاری عصبی هستند .

یعنی مغز انها تحت تاثیر یک اختلال عصبی هست که نمیتوانند هر رفتاری را به درستی به اعضای بدن فرمان دهند و این باعث ناتوانایی هایی در فعالیت های فرد می شود.

کودکانی که دارای اوتیسم هستند حتی فردیت خود را نمی شناسند یعنی به جای این که بگویند من .  اسم خود را صدا می زنند.  در واقع اوتیسم یک بیماری در خود ماندگی است که در کودکان قبل از سه سال بروز می کند.

به دلیل درجات متفاوتی که این کودکان از اوتیسم دارند نگهداری و مراقبت از این کودکان با نیازها و چالش های متفاوتی روبرو هستیم.

از این رو پرستاری از این کودکان را به پرستارانی محول میکنیم که اولا در این زمینه  آموزش دیده شده باشند و ثانیا این که در مراقبت از این کودکان تجربه بالایی داشته باشند.

یک کودک اوتیسمی با پرستاری و مراقبت کامل به طور طبیعی روز به روز  خوب می شود.

کودکان اوتیسمی موارد زیر را دارند:

 • ناهنجاری در گفتار
 • ناهنجاری در رفتار
 • دارای تیک های عصبی تکراری
 • نداشتن اعتماد به نفس و انگیزه
 • به خوبی با دیگران نمی توانند ارتباط برقرار کنند
 • به مدت طولانی به یک جا خیره می شوند
 • عدم واکنش نشان دادن در مقابل درد
 • وابستگی شدید به پدر و مادر
 • معلول ذهنی به حساب نمی آیند فقط در انجام کارهار روزمره ضعیف هستند
 • عدم توانایی در ابراز احساسات
 • کودک اوتیسمی مدت زیادی با یک وسیله سرگرم می شود
 • کودکانی که اهل بازی کردن نیستند و اصلا بازی نمی کنند

یکی از ویژگی هایی که  برای مراقبت و پرستاری از کودک اوتیسمی وجود دارد این است که باید صبر  و حوصله زیادی داشته باشند.

مراقبتهای لازم که هر پرستاری باید برای کودکان اوتیسمی انجام دهند شامل موارد زیر است:

 • ابتدا باید یک محیط آرام و خیلی امن را برای این کودکان مهیا کرد . باید هیچ وسیله پزشکی در داخل اتاق نباشد هر چه اتاق خلوت تر و ساده تر باشد کار مشا راحت تر است. و این که باید با والدین درباره ویژگی های شخصیتی و ویژگی های رفتاری با او صحبت کنید و از انها بخواهید که از فرزندشان بیشتر برایتان بگوید در این صورت دستتان می آید که چگونه باید از کودک مراقبت کنید و شرایط را برای او مهیا و آرامشش را بیشتر کنید و باعث شوید که او رشد ذهنی خود را به جلو بیاندازد. از والدین او بخواهید که شما را در روزهای اول همراهی کند زیرا که ارتباط برقرا کردن با کودک در ابتدا سخت است و همراه بودن والدین با شما در این کار باعث میشود این ارتباط به راحتی ایجاد شود.
 • برای ارتباط درست برقرار کردن باید حتما روبرو و هم سطح او قرار بگیرید در این صورت است که یک ارتباط راحت و سریع با کودک می گیرید.
 • پرستار کودکان اوتیسمی باید این را بدانند که هر گونه رفتار تند و عصبی باعث می شود آرامش این کودکان به هم بخورد و استرس را در آنها افزایش دهد.
 • برنامه ریزی منظم برای کودکان مبتلا به اوتیسم به آنها آرامش بیشتری می دهد و این که آنها با برنامه های منظم بهتر و بیشتر سازگار می شوند. و در صورتی که بخواهید تغییری را در برنامه اصلی ایجاد کنید سعی کنید که اول ان را با کودک مطرح کنید.
 • به رفتارهای او پاداش بدید و باعث ایجاد حس خوب در این کودکان شوید چرا که این کودکان با تشویق انگیزه شون برای انجام کارهای درست بیشتر می شود و همینطور این که به شما اعتماد بیشتری می کند.

پرستاری و مراقبت از کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال چه کودکانی هستند؟

اختلال بیش فعالی و کم توجهی یکی از اختلالات دوره ی کودکی است که باید تحت نظر پزشک این اختلال بررسی  شود یعنی تحت نظر پزشم باید به این موضوع پی ببریم که کودکمان  بیش فعال است.

خصوصیات اصلیه این اختلال فعالیتهای زیاد و کنترل نشده و نداشتن تمرکز است. البته این را میدانیم که خیلی از کودکان این چنین هستن اما به صورت طبیعی ولی اختلال بیش فعالی تحرک زیاد و غیر معقول می باشد.

این کودکان توسط والدین و معلمشان مدام به خاطر کارهای ناپخته شان سرزنش می شوند که این باعث عدم داشتن اعتماد به نفس در آنها می شود.

به گفته ی متخصص روان شناسی کودکان و نوجوانان این اختلال علت واضح و مشخصی ندارد و مغز این کودکان ساختار ظریف و عملکرد متفاوتی را دارد .

این را می دانیم که غذا و رژیم غذایی تاثیری در بیش فعالی ندارد بنابران  این اختلال درمان غذایی ندارد و همچنین فرزند پروری خوب یا بد نمیتواند باعث این اختلال شود بلکه روش تربیتی والدین و شیوه پاسخ به رفتارهای کودک می تواند بر این اختلال تاثیر بگذارد.

یادگیری برای این کودکان دشوار است و در درسهایی مثل ریاضی و املا دچار مشکل می شوند .کودکان بیش فعال نمی توانند زمان زیادی را به بازی اختصاص دهند و زود بازی خود را عوض می کنند.

کودک بیش فعال باید درمان شود و البته هم باید به موقع درمان شود و یکی از راه های درمان  این اختلال دارو درمانی است .

چرا کودک بیش فعال می شود؟ علل اصلی بیش فعالی مشخص نیست و بر میگردد به ژنتیک ، این که خود  پدر یا مادر بیش فعال بوده باشند و یا این که شرایط محیطی مانند تغذیه ، استرس و اضطراب مادر در دوران بارداری مربوط می شود.

نقش پرستار در درمان اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟ اول این که پرستار باید به او کمک کند  که یک سری فعالیتها و مهارتها را بیاموزد. مثلا به او یاد دهد که اسباب بازی هایش را در کودک چیدمان کند و او را در یک  کلاس ورزشی ثبت نام کند.

تا بتواند انرژی خود را در باشگاه به درستی خالی کند و ذهن او را متمرکز و اموزش دهد که شیرینی و شکلات زیاد مصرف نکند و این که از قرار گرفتن زیر نور مهتابی  جلوگیری کند.

از پرستار کودک بخواهیم که بازی ایی که کودک مدام در حال عوض کردن آن را مدیریت کند زیرا که کودکان بیش فعال مدام بازی های خود را عوض می کنند.

پرستار کودک باید بازی های زیر را با کودک انجام دهد:

 • یک تو پ تخم مرغی را روی یک میز یک متری قرار دهید و شما در یک طرف میز و کودک بی فعال در طرف دیگر میز قرار گیرد سپس با فوت کردن توپ را به سمت کودک فوت کنید و اگر کج شد باز هم با فوت کردن آن را به کودک برسانیم و کودک هم متقابلا این کار شما را انجام می دهد . و البته این بازی باعث افزایش تمرکز در کودک هم می شود.
 • بازی با برگ کاغذ: این بازی برای تمرکز کودک بیش فعال است این که کاغذ را در جول دهان خود قرار دهید طوری که کودک دهان شما را نبیند و نتواند لب خوانی کند که به حرف شما گوش ندهد و شروع کنید به بازی ، این که یک کلمه را بگویید و از کودک بخواهید آن کلمه را بیان کند.  در واقع کودک باید از ساختار شنوایی خود کمک بگیرد تا بتواند کلمه شما را بیان کند  و اگر نتوانست کلمه شما را بیان کند چندین بار ان را با تن صدای بالاتر بیان کنید.
 • راه رفتن روی جدول: از کودک بخواهید توی کوچه و روی جدول راه برود و دستهای خود را باز نگه دارد این کار باعث تعادل بدن  و تمرکز او می شود.  می دانیم که بچه ها خیلی زود از این بازی ها خسته می شوند اما با فشار نیاوردن و ایجاد محیطی شاد انها بتوانند به آرامی و با تمرکز بازی خود را به اتمام برسانند.
 • بازی با لیوان : یک لیوان آب نصفه نه پر ، به کودک می دهیم و از او میخواهیم مسافت کوتاهی را برود و برگردد و حواسش را جمع کند که آب نریزد این بازی باعث می شود که کودک تعادلی بین دست و پا و چشم و حرکتش ایجاد کند که این خود تمرکز زیادی را می طلبد.

شما می توانید این بازی ها را در مرتبه ی اول خودتان انجام دهید  تا برای کودک قابل فهم شود و این که  کودک های دیگر که در خانه هستند هم بخواهیم که با ما هم بازی شوند و آنها هم این بازی ها را انجام دهند.

بب این کودکان باید خیلی محبت و مهربان بود و آنها را تحسین کرد و  این محبت را به شکل لبخند زدن، بغل کردن، نوازش کردن نشان داد.

یک پرستار خوب باید برای کودک موفقیت را تعریف کند و او را برای رسیدن به موفقیت راهنمایی نماید و  از والدین کودک بخواهد که انتظارات زیادی از کودکشان نداشته باشند

و اجازه دهید از موفقیت های کوچک را برای او تعریف کنید که او توانایی رسیدن به آن را داشته باشد.

مهارت های یک پرستار خوب و با تجربه

 • در درجه اول یک پرستار کودک باید عاشق بچه ها باشد و بچه ها را دوست داشته باشد و انها را درک کند و سعی کند محیطی آرام و دوست داشتنی برای بچه ها درست کند.
 • یک پرستار کودک باید مفاهیم بنیادین تربیتی و آموزشی رو بلد باشه و بتونه اونها رو به موقع و به جا به کار ببره.
 • یکی از ویژگی های اصلی پرستاران کودک این است که او باید صبور باشد و صبور بودن برای یک پرستار از شاخصه های اصلی است.
 • یک پرستار خوب کودک باید پر انرژی باشد و برای درگیر کردن ذهن کودک فعالیتهای زیادی رو انجام دهد.
 • یک پرستار کودک باید مراقب امنیت کودک باشد
 • یک پرستار خوب باید مهارتهای ارتباطی رو بلد باشه و دائما با کودک و مادر در ارتباط باشد.
 • پرستار کودک باید منعطف باشند زیرا پرستاری از کودک با رویدادهای غیر قابل پیش بینی ممکن است روبرو باشد که این رویدادها غیر منتظره هستند و پرستار باید خود را با موقعیت  وفق دهند.
 • پرستار کودک باید فهمیده باشد و درکی از کودک و مسئولیتش را داشته باشد.
 • پرستار کودک باید روش های تشویق کردن کودک را بداند و بتواند در پرورش کودک سهم ویژه ای داشته باشد.
 • پرستار کودک باید برنامه دقیقی از مسئولیتهای خود داشته باشد و آنها را مدیریت کند و به انجام برساند.
 • پرستار کودک باید روحیه خود انگیزشی داشته باشد یعنی این مدل نباشد که دم به دقیقه نیاز داشته باشد کسی به او انگیزه بدهد و بابت کارهایش خسته نباشید بگوید و همه مسئولیتش را به نحو احسنت انجام دهد.
 • پرستار کودک باید قابلیت روبرو شدن با لحظه بحران را داشته باشد و بتواند ان را مدیریت کند. طبیعی است که برای کودک ممکن است اتفاق غیر قابل پیش بینی ایی رخ دهد از این رو پرستار باید بداند در این لحظه باید چکار کند و آن را مدیریت کند.
 • یک پرستار کودک نباید سابقه کیفری داشته باشند و همه مراکز پرستاری و مراقبت از کودک از پرستاران خود درخواست سوء پیشینه نمیکند . پارسیان آوید موسسه ای است که با بیش از ده سال سابقه کار در زمینه پرستاری، مراقبت و نگهداری از کودک ، قبل از استخدام پرستاران از انها عدم سوء پیشینه درخواست می کند و تمام پرستارانی که زیر نظر این موسسه هستند قابل اعتماد و عاری از هر گونه سابقه کیفری  می باشند.
 • پرستار خوب باید یک سری از آموزش های مهم و آموزش هایی که در روزمرگی پیش میاید و برای کودک خیلی مهم و اصلی هست را به کودک آموزش دهد این که باید به کودکان آموزش دهند که احساسات خود را مدیریت کنندو تفاوت بین رفتار درست و نادرست را به کودک آموزش دهند. تنوع زیادی بین این موضوعات و احساسات وجود دارد که برای مدیریت کردن آن هم به علم نیاز است و هم به هنر ، که پرستار باید اینها را جز برنامه اصلی و آموزشش قرار دهد.

ویژگی های بالا را نمی توان در پرستار کودک نادیده گرفت و این ویژگی ها خیلی مهم هستند. اگر پرستار کودک شما چنین ویژگی هایی دارد باید برای او ارزش زیادی قائل بود.

اگر تصمیم این را دارید که پرستار کودک شوید یا این که در عین حال پرستار کودک هستید باید این ویژگی ها را در خود تقویت کنید و این که اگر می خواهید پرستاری برای کودک خود استخدام کنید لازم است.

پرستاری را استخدام کنید که این ویژگی ها را داشته باشد.

مرکز خدمات پرستاری و درمان  در منزل پارسیان آوید با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان  با استخدام نیروهای مسلط و آموزش دیده و با تجربه به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی در زمینه پرستاری کودک، سالمند و بیمار در منزل شما عزیزان می باشد.

آموزش رشد کلامی در کودکان توسط پرستار

یک پرستار خوب باید این را بداند که کودک از یک سالکی به بالا شروع به صحبت کردن می کند .

میگه : بابا

میگه: مامان

میگه:  دا دا

پرستار کودک این وظیفه رو بر عهده دارد و باید متعهد باشد که این اموزش را به صورت استاندارد به او آموزش دهد. و این آموزش از یک سالی که کودک شروع به صحبت می کند تا سه سالگی به طول می انجامد.

که کودک در مرحله اول گوش می دهد و در مرحله بعد شروع به  صحبت کردن می کند. کودک با صحبت کردن احساسات و افکار خود را بیان می کند.

مهارتهایی که هر پرستار میتواند برای رشد زبانی کودک به کار بگیرد:

 • مثلا در حین بازی میتونیم یک اسباب بازی رو به کودک بگیم اسم این اسباب بازی فلان است و از کودک بخواهیم که اسم اسباب بازی را بگوید  و او  را بعد از بیان کردن تشویق کند.
 • طوری با کودک صحبت کنید که انگار با یک ادم بزرکشال دارید حرف میزنید فقط با شیوه ای متفاوت طوری که بچه ها اون رو دوست داشته باشند. و بعد از  این که با او حرف زدید اجازه دهید که او صحبت کند  . کودک در چنین مواردی از خودش صداهایی را در می آورد که این نشانه ی خیلی خوبی برای شما و کودک می باشد و باید خیلی خوشحال باشید که کودک دارد با شما ارتباط برقرار می کند.
 • وقتی کودک یک کلمه را بیان می کند حال اگر اون کلمه هم ناقص باشد شما می توانید اون کلمه رو آروم تکرار کنید . این تکرار به کودک کمک می کند که کلمه را بصورت عالی یاد بگیرد.و از او بخواهید باز کلمه رو تکرار کند.
 • شب ها هنگام خواب برایش قصه بخوانید. و از قصه های کوتاه و اموزنده شروع کنید و اگر کودک شما هنوز بیدار بود و قصه شما تمام شده بود . باز  قصه تون رو تکرار کنید.
 • هر از گاهی یک کلمه جدید به کودک یاد بدهید و تکرار کنید و از کودک بخواهید که تکرار کند . البته این که از او می خواهید که تکرار کند نباید باعث ناراحتی و خستگی کودک شود.
 • کارهای روزمرگی را برای کودک توضیح دهید . با این کار او هم حس ارزشمندی به او می دهیم و هم این که او سریع تر و راحت تر می تواند صحبت کردن را بیاموزد.
 • در ابتدا با یک کلمه شروع کنید و سپس تعداد کلماتی را که در کنار هم می گذارید را افزایش دهید.
تماس با خدمات پرستاری